Pravidelné bolesti v podbřišku mohou být příznakem endometriózy (ilustrační snímek)

Pravidelné bolesti v podbřišku mohou být příznakem endometriózy (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Život s endometriózou bolí. Navíc může vést k neplodnosti

  • 13
Endometrióza způsobuje řadu potíží. Pravidelné bolesti v podbřišku, únava, silné krvácení, bolestivost při pohlavním styku. To jsou jen některé problémy, kterými trpí ženy s diagnózou endometrióza.

Endometrióza je velmi nepříjemným a bolestivým onemocněním, při kterém se ostrůvky tkáně objevují i mimo děložní dužinu. Zatoulané kousíčky této tkáně lze obvykle nalézt na orgánech přilehlých k děloze, tedy v pánevní dutině. Jedná se hlavně o vaječníky, močový měchýř a tlusté střevo.

"Endometrióza patří mezi častá gynekologická onemocnění a týká se zhruba jedné z deseti žen v reprodukčním věku," říká gynekolog Eduard Kučera.

Únava, nízké sebevědomí i horší sex

Ženy se obvykle ptají na příčinu jejichž obtíží, ale pravdou je, že endometrióza je doposud poněkud záhadnou nemocí. Není zcela jasné, co ji způsobuje a proč jí některé ženy trpí. Jisté je pouze to, že podobně jako obezita nebo cukrovka je to nemoc civilizační.

Může za to pravděpodobně hormon estrogen, kterému je organismus dnešní ženy vystaven ve vyšší míře než v minulosti. Ženy dříve menstruují, mají méně dětí a kratší dobu je kojí, také menopauza nastupuje později. Pravděpodobnost, že endometriózou onemocníte, je navíc větší, trpí-li jí vaše matka či sestra.

Endometrióza nejenže obtěžuje ženy bolestí, ale má vliv na jejich celkový psychický stav i sexuální život. "Již několik studií jednoznačně prokázalo, že endometrióza svými projevy, především bolestí při pohlavním styku, významně snižuje sexuální satisfakci, snižuje frekvenci pohlavního života, narušuje intimní vztahy a snižuje sebevědomí žen trpících tímto onemocněním," podotýká psycholog a sexuolog Martin Hollý.

Přesnou diagnózu určí jen operace

Stejně jako u ostatních nemocí, také u endometriózy se vyplatí včasná léčba, která příznivě ovlivňuje další vývoj onemocnění a vyřeší její nejnepříjemnější důsledky, tedy bolest a neplodnost.

Bohužel odhalit toto onemocnění je velmi obtížné. Se stoprocentní jistotou dokáže lékař potvrdit ložiska endometriózy až po laparoskopickém zákroku. Lékařům také pomáhá, pokud si pacientka vede deník se zaznamenanou četností a intenzitou potíží.

Možnosti léčby

Endometriózu lze léčit buď léky nebo chirurgicky. "Principem je odstranění ložisek endometriózy, nebo zábrana jejich růstu," říká Kučera. "Cílem léčby je obnovit plodnost, snížit bolestivé příznaky a zvýšit celkovou kvalitu života."

Lékař rovněž dodává, že od letošního roku je na trhu k dispozici účinný přípravek k léčbě endometriózy, který je podáván ústy a je vhodný k dlouhodobé léčbě tohoto onemocnění.

Příběh Ludmily: Moje problémy ostatní ignorovali

O tom, jaké potíže endometrióza přináší, ví své i pětadvacetiletá novinářka Lída Hamplová. Nemocí trpí od svých dvanácti let. "Moje menstruace bývaly silné a extrémně bolestivé, trvaly vždy alespoň týden. Často jsem ani nebyla schopna vstát z postele. Bylo těžké vysvětlit to třeba učitelce tělocviku," vzpomíná na tehdejší dobu Ludmila Hamplová.

Od dětské lékařky a gynekoložky se dozvěděla pouze to, že podobné problémy mají všechny ostatní dospívající dívky. "Až v osmnácti jsem podstoupila první laparoskopii a poprvé uslyšela diagnózu endometrióza."

Poté Ludmila absolvovala další tři operace a opakovanou hormonální léčbu. Po čase se však srůsty objevily znovu. Přes všechna trápení se po skončení jedné radikální léčby Ludmile podařilo otěhotnět. "Nemoc se bohužel za pár měsíců po porodu vrátila a udeřila v plné síle. I když u většiny pacientek těhotenství projevy nemoci na čas nebo dokonce navždy utlumí, u mě se tak bohužel nestalo. Naštěstí je to více než rok od poslední operace, kdy mi bylo zavedeno nitroděložní hormonální tělísko, a já jsem teď bez problému. Jenom nikdy nevím, kdy se endometrióza zase vrátí," konstatuje mladá žena.

, pro iDNES.cz