Ona
Při sportování nepřeceňujte své síly a nepodceňujte dobu strávenou v mrazu.

Při sportování nepřeceňujte své síly a nepodceňujte dobu strávenou v mrazu. | foto: Profimedia.cz

Zimní úrazy: Pozor na odklízení sněhu

  • 3
V zimě se lékařské pohotovosti plní specifickými úrazy a zraněními. Připravili jsme pro vás přehled typicky zimních zranění i možnosti jejich prevence.

I když si zranění v zimním období spíš spojujete se zimními sporty, podle celosvětových statistik převládají nad sportovními zimními zraněními úrazy související s odstraňováním sněhu a ledu, uvádí magazín Forbes. Odhazování sněhu, jeho odstraňování ze střech, boj se zledovatělými chodníky způsobí každý rok stovky zranění.

Zimní práce a sporty

Odstraňování sněhu z chodníků a schodů - zejména těžkého mokrého sněhu - například velmi často vede k pádům, úrazům zad a kupodivu se při něm vyskytuje i značný počet srdečních záchvatů. Lékaři upozorňují na to, že odhazování těžkého sněhu je poměrně namáhavá činnost, na kterou řada lidí není zvyklá. Netrénované tělo není na takovou zátěž připraveno, a častým úrazem je proto například vyhřeznutí meziobratlové ploténky. Základem prevence je lopata a další nářadí s dostatečně dlouhou násadou, abyste mohli mít při práci rovná záda. Pokud je to možné, raději sníh shrnujte, než odhazujte. Odhadněte realisticky své fyzické možnosti a nepřetěžujte se.

Zranění spojená se odstraňováním sněhu nebo ledu ze střech a okapů zahrnují především pády z kluzkých žebříků nebo pohmožděniny a zlomeniny způsobené pádem těžkého sněhu z velké výšky. Pokud pracujete v zimě na žebříku, ujistěte se, že stojí pevně na čistém povrchu bez sněhu a ledu.

Nejvíc zranění při zimních sportech se podle statistik stane v únoru.

Zimní zranění samozřejmě nejsou spojena pouze s pracemi typickými pro toto období, ale i se zimními sporty. Sáňkování, lyžování, bruslení a další zimní sportovní aktivity jsou spojeny se specifickými riziky. Lékaři každý rok opakují, že patřičné vybavení vám může při sportování i zachránit život. Například helma při lyžování nebo jízdě na snowboardu by měla být samozřejmostí v každém věku.

Při sportu byste měli zohlednit nejen svůj aktuální zdravotní stav a kondici, ale i případná prodělaná zranění a nemoc, které se na vaší výkonnosti mohou odrazit. Ohroženi jsou zejména lidé, kteří mají ve své zdravotní historii astma nebo srdeční onemocnění. Obě onemocnění mají totiž tendenci ke zhoršování v nízkých teplotách a zhoršuje je i fyzická námaha. Je proto nutné dbát na větší opatrnost.

Sportovní statistiky

Ať už v zimě sportujete, pracujete nebo trávíte čas venku z jiných důvodů, vsaďte na kvalitní oblečení. Oblečení by mělo zakrývat co nejvíc kůže, odvádět od ní pot a zároveň neprofouknout a neprovlhnout zvenčí. Zapomeňte i na klasickou pověru, že se v zimě zahřejete alkoholem. Alkohol pouze rozšíří vaše cévy, a vy tak prochladnete mnohem rychleji.

Jakmile se začnete třást zimou nebo vám budou "drkotat" zuby, vaše tělo vám dává najevo, že jeho teplota nebezpečně klesla a je nutné ho zahřát. Nejnáchylnější k omrzlinám jsou přitom uši, nos a prsty u rukou a nohou.

V roce 2006 proběhl výzkum zranění a zdravotních problémů souvisejících se zimou. American College of Sports Medicine, která výzkum zaštiťovala, zjistila, že jednoznačně dominují omrzliny a podchlazení. Jejich příčinou je nejčastěji přecenění vlastních sil nebo podcenění doby, kterou člověk v mrazu stráví.

U příčin sportovních úrazů zase převládá špatné a nedostatečné vybavení. Podle dostupných statistik se nejvíc úrazů při zimních sportech stane v únoru. Jedná se zejména o poranění šlach na noze, kolen a kotníků. Lidé si podle lékařů neuvědomují, že se nemohou postavit na sjezdovku, pokud několik měsíců předtím udělali rychlejší pohyb maximálně při dobíhání autobusu. Svou bezpečnost při lyžování nebo při dovolené na snowboardu zvýšíte, pokud se několik týdnů předem zaměříte na posilování stehenních, hýžďových, ale také břišních svalů.