Slunce, počasí, opalování, léto

Slunce, počasí, opalování, léto | foto: Profimedia.cz

Žhavé slunce prospívá i škodí. Jak se mu ubráníme?

  • 1
Vedra dorazila i k nám a my pobýváme déle na slunci. Nabízíme tipy, jak se vyvarovat spálení kůže. Asi neexistuje nikdo, komu by slunce nedávalo chuť do života a nepřispívalo k dobré náladě. Také opálená pokožka zvedá sebevědomí a člověk se cítí tak nějak lépe.

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Chráníte se dostatečně před sluncem?

Průvodce: Jak se správně opalovat

Desatero správného opalování

Jana Herzogová: Opalování poškozuje kůži

Na spáleninu patří studený tmavý čaj

Jak předejít mdlobám a křečím

Proč tedy dermatologové před opalováním varují?

Narušená ozonová vrstva propouští více škodlivého ultrafialového záření, které způsobuje předčasné stárnutí kůže a poškozuje kůži. Spáleniny, horečka, úpal, dokonce i infarkt nebo rakovina kůže - to vše mohou být následky nerozumného opalování.

Mnozí lidé stále ještě zavírají oči nejen před slunečními paprsky, ale i před faktem, že by se měli před zářením chránit.

Chraňte si oči a kůži

Kdo nepoužívá sluneční brýle s kvalitním UV filtrem, „zadělává“ si na pozdější problémy. „Ochrana očí je v našich krajích doporučená, na horách a u moře však nezbytná,“ říká oční lékař Josef Hycl z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na pokožku zase patří opalovací kosmetika s ochranným faktorem. Mléka příjemně zvlhčují kůži, jsou také nejoblíbenější a nejprodávanější. Spreje a gely se hodí i do ochlupených částí těla, proto je mají rádi muži. Suchá pleť zase vyžaduje mastnější krémy.

Jaký si tedy nejlépe vybrat? „Pokud máte citlivou kůži, zvolte spíše prostředky z řad kosmetiky léčebné, hypoalergenní, kterou najdete v lékárně,“ radí dermatoložka Miroslava Pelechová z pražského Ústavu léčebné kosmetiky. Ostatní se mohou řídit podle financí, které chtějí na tyto přípravky vynaložit.

Vyberte si správný faktor krému

Nejdůležitější je vybrat si správný ochranný faktor podle svého fototypu a místa, kde se budete opalovat. Číslo faktoru udává, kolikrát déle můžete být na slunci, aniž byste se spálili, když nepoužijete krém. K moři a na hory je dobré zvolit vyšší faktor, než jaký používáte u vody v mírných klimatických podmínkách. S každými 300 metry nadmořské výšky totiž roste intenzita záření o čtyři procenta.

To, že slunce přímo nepálí, neznamená, že zrádné ultrafialové paprsky neškodí. Pronikají i přes mraky, a dokonce i pod stromem se odrážejí od písku. Proto byste si měli i při pochůzkách ve městě namazat nezakryté části těla. Nezapomínejte také na odraz slunečního záření od vody, i ten může ublížit. Žádný krém však neblokuje záření docela.
Důležité je ošetřit kůži i po opalování a natřít ji krémem.

ANKETA: Opalujete se rádi na slunci?

,