Ona

Ženy: jak si zachránit zdraví

Co mohou ženy dělat pro to, aby byly zdravé? Zapomenout na plné talíře, hýbat se a navždy odložit cigaretu. Jinak jim hrozí nemoci srdce a cév a zhoubné nádory. Žijte zdravě. Tak se dají shrnout rady lékařů, kteří odpovídali na otázku, co mohou ženy dělat pro to, aby si prodloužily život.

A vyhnuly se tak diagnózám, které je zabíjejí nejčastěji - nemocem srdce a cév a zhoubným nádorům, především karcinomu prsu.

Řečeno konkrétněji: "Nejdůležitější je životní styl. Nekuřte, nepřejídejte se, dostatečně se hýbejte a choďte na preventivní prohlídky," vzkazuje onkolog Luboš Petruželka z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Mnoho nemocí, málo příčin
Rada internisty téže nemocnice Petra Suchardy, zaměřeného na léčbu obezity, zní víceméně stejně. A shoduje se s nimi i další kolega, kardiolog Vilém Danzig. Jak je to možné?

Nejobávanější nemoci se od sebe sice liší, jenže příčin, které je způsobují, je málo. Třeba obezita. "Ta je už sama o sobě rizikovým faktorem. Obézní člověk má sklon k cukrovce, nemocem srdce a cév, obezita přímo souvisí se vznikem rakoviny," vyjmenovává internista Sucharda.

Obézních je zhruba dvacet procent českých žen. Nedávná britská studie převedla rizika spojená s obezitou do čísel - pokud je čtyřicetiletá žena obézní, navíc ještě kouří, hrozí jí, že si zkrátí život o více než třináct let ve srovnání s nekouřící štíhlejší ženou.

Nebo kouření. To je hodně rizikové právě kvůli němu začíná v posledních letech přibývat žen s rakovinou plic, která byla ještě nedávno mužskou doménou. Kouření navíc rozhodně nezpůsobuje jen rakovinu plic, ale zvyšuje i riziko karcinomu děložního čípku, škodí srdci i cévám.

Co hrozilo v minulosti?
Onemocích srdce a cév se hovoří jako o civilizačních chorobách. Také rakovina je strašákem nové doby, která s sebou přinesla dostatek jídla a méně fyzické námahy.

Byly snad ženy před sto a více lety zdravější? "Tehdy ženy umíraly nejčastěji na infekce. Věku, v němž by jim hrozily nádory, se prostě mnoho z nich nedožilo," říká onkolog Luboš Petruželka.

Na jejich zdraví se podepisovaly i časté porody, těžká fyzická práce a nedostatečná výživa.

Co medicína ženám nabídne v nejbližších letech

* lepší léčbu rakoviny prsu, stále však bude důležité přijít včas
* nové diagnostické metody rakoviny prsu
* nové hormonální preparáty tlumící příznaky klimakteria, měly by mít méně vedlejších účinků než ty dosavadní, které mimo jiné zvyšují riziko onemocnění srdce
* nové druhy hormonální antikoncepce (trendem je snižování obsaženého množství hormonů a náhrada pilulek podkožními tyčinkami a nitroděložními tělísky, jež uvolňují minimum hormonů)
* firmy vyvíjejí preparáty na léčbu obezity, bude však určena zejména lidem s metabolickými poruchami nebo enormně obézním
* nové léky snižující hladinu cholesterolu, nejlepší prevencí však zůstane strava bez zbytečných tuků a dostatek pohybu
* léky na sexuální dysfunkci; firmy vyvíjejí ženskou obdobu viagry, ačkoli není zcela jasné, zda nejde spíše o reklamní trik