Ona

Ženy: Co platí na obávané nemoci

  • 1
Čeho se ženy bojí? Rakoviny prsů, vaječníků, dělohy a děložního čípku. Naštěstí nejsou bezmocné. Medicína má jasněji v tom, co nahrává jejich vzniku. Ženy tak vědí, na co si dát pozor. A nejen to, objevují se stále nové metody diagnostiky a léčby.

Jen jedno platí nadále: je potřeba v případě potíží zamířit k lékaři.

1. Rakovina prsu
Zřejmě nejobávanější nemocí je nádor prsu, nejspíš proto, že kromě zdraví  ničí často i ženskou krásu. Riziko, že nemoc propukne, stoupá po pětačtyřicítce, zvyšuje ho výskyt rakoviny prsu v rodině a nadváha u žen po  menopauze.

Mnohé, co by mohlo jejich vyhlídky zhoršit, mohou ženy ovlivnit samy. "Naše populace žen je obézní a to s sebou nese další rizikové faktory. Stále se málo mluví také o tom, jak velký vliv na vznik rakoviny prsu má  pravidelné pití alkoholu," doplňuje lékař Lukáš Rob, přednosta gynekologické  kliniky pražské nemocnice v Motole.

Ke vzniku nádoru prsu přispívá i  kouření, stres, tučná strava, nedostatek pohybu. Nemocných přibývá, ale mnohem méně žen zemře - mimo jiné díky tomu, že
mamografická vyšetření zachytí mnoho nádorů v raných a dobře léčitelných
stadiích.

"V devadesátých letech se změnila i vlastní léčba. Začala se používat  kvalitnější cytostatika, drahé protinádorové léky, které jsou u nás dostupné  možná více než třeba v Británii, protože naše pojišťovny tyto léky hradí,"  vysvětluje Rob.

2. Karcinom děložního čípku
U žádného jiného nádoru není prevence tak účinná jako u karcinomu děložního
čípku. V čem spočívá? V pravidelném cytologickém vyšetření - gynekolog při
pravidelné kontrole odebere vzorek z čípku a nechá jej laboratorně vyšetřit,
zda v buňkách neprobíhají nežádoucí změny.

"Oproti zemím Evropské unie máme dvojnásobný výskyt tohoto onemocnění, což
je ostudné," poznamenává lékař Rob. Příčiny nelichotivé statistiky? Velkou roli hraje fakt, že ženy na prevenci  příliš nedbají.

Mnohé Češky se poté, co porodí děti nebo přestanou užívat  antikoncepci, v ordinaci gynekologa dlouhá léta neobjeví. V roce 2000 u nás mělo zhoubný nádor čípku 1045 žen, 360 jich zemřelo. Nemoc způsobuje virus přenosný sexuálním stykem.

3. Rakovina vaječníků
Měla jste v rodině nádor vaječníku? Pak je na místě chodit na preventivní  kontroly, protože tahle nemoc je dědičná. I když odhalit nádor není snadné,  protože vaječníky mění svou velikost v průběhu cyklu, a rostoucí nádor tak  ničemu nepřekáží.

"Nemocných stále přibývá," poznamenává Rob. Postižených žen je o třetinu  více, než jich bylo počátkem 70. let. Jedním z důvodů je fakt, že ženy žijí  stále déle, a nemoc tak má čas se projevit. Jedinou známou a fungující prevencí je užívání antikoncepce. Ta snižuje riziko vzniku nádoru vaječníku až o polovinu.

Možná, že vzniku nádoru brání i vhodná strava obsahující více zeleniny a méně živočišných tuků, výzkumy to však zatím nedoložily.

4. Rakovina dělohy
Velká šance na uzdravení, problém se včasným rozpoznáním. "Nádor dělohy je  nejlépe léčitelný, ovšem pokud se jej podaří včas poznat," říká lékař Rob. Onou léčbou je odstranění dělohy, obávaný, ale život zachraňující zákrok. 

Jenže mnoho žen přichází k lékaři pozdě, protože nevěnují pozornost možným
příznakům: může jít třeba o slabé krvácení po menopauze. Největším rizikem,
které nahrává rakovině dělohy, je obezita. Nemoc je častější i u bezdětných
žen.

Více nemocných, méně úmrtí
O zhoubných nemocech, kterých se ženy tak bojí, platí totéž co o rakovině
obecně - případů přibývá kvůli prodlužujícímu se lidskému životu. Například ženy prožívají celou třetinu života po menopauze, kdy se mění  hladiny hormonů, které přispívají ke vzniku některých nádorů.

"Někde se  prodloužení života žen projevit musí," říká přednosta Lukáš Rob. "Úmrtnost na rakovinu prsu, dělohy, vaječníků i děložního čípku už nestoupá,
spíš bude problém tento trend udržet," uzavírá lékař.

MÝTY O ŽENSKÝCH CHOROBÁCH

Také věříte, že ženy nejvíce umírají na rakovinu?

1. Ženy nejvíce umírají na rakovinu.
Není to pravda. Nejvíce žen podlehne onemocněním srdce - v Česku je to
pětapadesát procent. Na zhoubné nádory ročně umírá šestadvacet procent žen.

2. Infarkt následuje vždy po nějaké námaze nebo šoku.
Nikoli. Infarkt může udeřit, i když je člověk v naprostém klidu. Když člověk pociťuje bolest na prsou, v pažích a má pocit, že má infarkt, měl by včas on nebo jeho okolí zavolat záchranku. Čím dříve léčba začne, tím větší šance na uzdravení.

3. Pokud žena po menopauze užívá hormonální léčbu, je před nemocemi srdce
chráněna.
Není to pravda. Podle posledních výzkumů hormonální léčba u žen po přechodu
nepůsobí stejně jako přirozená produkce hormonů před menopauzou a v určitých  případech dokonce riziko závažných onemocnění zvyšuje.

4. Rakovinou děložního čípku trpí jen ženy, které střídají partnery.
Ne vždy to platí. Promiskuita sice zvyšuje riziko tohoto onemocnění, ale žena může mít i jednoho partnera za život a s virem, který toto zhoubné bujení vyvolává, se může také setkat. To, zda nemoc vypukne, závisí mimo jiné na obranyschopnosti organismu.

5. Jestliže žena po menopauze občas slabě krvácí, nemusí se tím zabývat.
Rozhodně neplatí. Pokud se u ženy po přechodu objeví i slabé krvácení, měla by ihned navštívit lékaře. Mohlo by jít o rakovinu dělohy. Tento nádor lze přitom vyléčit tím, že se včas odstraní děloha.

6. Samovyšetření prsu naprosto stačí k tomu, aby žena včas odhalila rakovinu
prsu.
Nestačí. Je to pomocné vyšetření, ale mamografie je přesnější. Mamografické vyšetření odhalí nádor v minimální velikosti, kdežto samovyšetřením se nádor zjistí, až když má několik centimetrů. Proto by každá žena po pětačtyřicítce měla každý rok podstoupit mamografii. V případě, že se u někoho v rodině nemoc vyskytla, začínají preventivní vyšetření ještě dříve.