Ženy chodí na mamograf zbytečně málo

  • 6
Nádorem prsu onemocní v Česku každá osmá až desátá žena. Ročně lékaři toto onemocnění zjistí u víc než 4500 pacientek. Největším problémem je, že ženy nechodí na preventivní prohlídky, a na karcinom se tak přichází moc pozdě.

"Ženy, jejichž karcinom byl zjištěn v době, kdy ještě samy nepociťovaly žádné příznaky, a nádor nebyl větší než 10 až 15 milimetrů, mají na 96% šanci, že budou žít nejméně deset let po objevení onemocnění," říká předsedkyně Asociace mamodiagnostiků lékařka Miroslava Skovajsová.

Včasná léčba prsy zachrání
Včas objevit nádor umí jen mamografie, díky níž lze snížit úmrtnost až o třicet procent. "Každá žena ve věku od 45 do 69 let má nárok na bezplatné vyšetření jednou za dva roky. Této možnosti však využívá jen polovina žen," doplnila lékařka.

Nádory objevené v počátečním stadiu jsou dobře léčitelné a zákrok se většinou obejde bez odstranění prsu a bez chemoterapie.

Na prevenci této choroby je určen výtěžek ze symbolického pochodu proti rakovině prsu, který 12. června v Praze pořádá společnost Avon. Vyjde v poledne ze Staroměstského náměstí a přes Letenské sady a Stromovku povede na Výstaviště v Holešovicích.

Vstupenkou na pochod bude růžové tričko nebo růžová kšiltovka, které lze zakoupit za 200 korun přímo na startu nebo prostřednictvím distributorů kosmetiky.