Doporučujeme

Polévka z čerstvého zelí. Ilustrační foto

Polévka z čerstvého zelí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zelí a kapusta chrání před rakovinou a zároveň chutnají

  • 4
Podle lékařských výzkumů nás pravidelná konzumace zelí a kapusty chrání před rakovinným bujením v trávicím traktu. Obávanému nadýmání můžete předejít, přidáte-li k zelí některou z bylinek, která tyto účinky mírní. Mezi ně patří kmín, rozmarýn, šalvěj, tymián, saturejka a fenykl.

Recept pro ONU: Bílé kysané zelí s dýní

AUTOR: Pavel Sapík (restaurace U Zlaté studně)

Na 4 porce

* 500 g bílého kysaného zelí
* 1 velká cibule
* 250 g dýně
* 100 g slaniny
* 1 stroužek česneku
* 1 lžíce sádla (nejlépe kachního)
* sůl, pepř, cukr, ocet (na dochucení)

1. Na sádle orestujeme nakrájenou cibuli, přidáme kysané zelí. Necháme podusit do poloměkka. Poté přidáme 2/3 na kostky nakrájené dýně.

2. Zbývající 1/3 dýně nastrouháme a také přidáme do zelí, které se tím zahustí. Přidáme propasírovaný česnek, osolíme a opepříme. Na závěr dochutíme cukrem, případně octem, tak aby výsledná chuť byla harmonicky sladkokyselá.

3. Při podávání lehce přelejeme na kostičky nakrájenou a orestovanou slaninou, můžeme přidat i plátky opečené anglické slaniny.

Tip
Vyzkoušet můžete i koláč ala quiche. Na těsto potřebujete 300 g mouky, špetku soli, 125 g másla a 100 ml vlažné vody. Jako náplň pak použijte zelí z receptu a vše zasypte sýrem.

Zelné placičky (zelňáky)

Příprava: 15 minut + 10 minut opékání

Pro 4 osoby

* 500 g kysaného zelí
* 400 g hladké mouky + trochu na vál
* 1/4 lžičky kypřícího prášku
* 2 vejce
* sůl a mletý pepř
* 1/2 lžičky drceného kmínu
* sádlo na opékání

1. Kysané zelí vymačkáme a překrájíme. V míse zpracujeme nakrájené kysané zelí, prosátou mouku s kypřicím práškem, vejce, sůl a koření na tužší těsto.

2. Z těsta vytvarujeme na pomoučeném vále placičky jako na karbanátky a lehce je obalíme v hladké mouce. V pánvi rozpálíme trochu sádla a placičky opékáme po obou stranách dozlatova.

3. Takto postupně upečeme všechny zelňáky, klademe je na papírový ubrousek, aby se odsál přebytečný tuk, a podáváme.

Tip
Do těsta můžete vmíchat i trochu čerstvé nebo sušené majoránky a těsto upéct na plechu vyloženém pečicím papírem.

Vařená kapusta s klobásou

Příprava: 15 minut + 20-25 minut vaření

Pro 4 osoby

* 4 pikantnější klobásy
* 1 menší hlávka kapusty
* 800 g brambor, oloupaných
* sůl a mletý pepř
* 1/4 lžičky mletého kmínu
* 2 stroužky česneku
* 1 lžíce másla

1. Do kastrolu vložíme oloupané a překrájené brambory, kapustové listy a vše zalijeme vodou tak, aby byl obsah sotva potopený, osolíme a přidáme mletý kmín.

2. Uvedeme k varu a na mírném ohni vaříme, dokud kapusta nezměkne. Měkkou kapustu vyjmeme a brambory do vaříme skoro do měkka. Uvařenou kapustu překrájíme na drobno a ochutíme prolisovaným česnekem a mletým pepřem.

3. Vodu z brambor odlijeme tak, aby sahala asi do poloviny, přidáme klobásky, ochucenou kapustu a společně prohřejeme. Nakonec přidáme lžíci másla. Vařené brambory s kapustou a uzeninou podáváme v hlubokém talíři s částí vývaru.

Tip
Brambory se zeleninou můžete rozmačkat vidličkou nebo šťouchadlem na brambory a podávat s kouskem čerstvého másla a ohřátou klobásou.

Pirohy se zelím

Příprava: 60 minut + 20-25 minut pečení

Pro 4 osoby

Na těsto:
* 250 g hladké mouky
* 150 dkg hery
* 1 vejce
* 50 ml vody
* 1/2 lžičky citronové šťávy

Na náplň:
*
500 g hlávkového zelí
* sůl a mletý pepř
* 60 g másla
* 1 vejce vařené natvrdo
* trocha petrželky

1. Na vál prosejeme mouku, přidáme pokrájený tuk a nožem ho zapracujeme do mouky. Přidáme žloutek, sůl, vodu, citronovou šťávu(můžeme nahradit octem) a zpracujeme pevné hladké a pružné těsto. Zabalíme ho do fólie a necháme minimálně 1/2 hodiny v chladničce odležet.

2. Zelí očistíme, nakrouháme, dáme do mísy a pořádně prosolíme a pomačkáme, aby pustilo šťávu. Pak jej vyždímáme a šťávu slijeme. V kastrole rozpustíme máslo, vložíme zelí a dusíme do měkka, dokud se neodpaří všechna voda.

3. Zelí necháme vychladnout, vmícháme posekané vejce natvrdo, bylinky a dochutíme. Těsto vyválíme na pomoučeném vále na placku o síle asi 2 mm a vykrájíme zní kolečka o průměru 10 cm. Na střed dáme trochu náplně, okraje potřeme bílkem, přeložíme a dobře stiskneme.

4. Taštičky naskládáme na plech vyložený pečicím papírem, potřeme bílkem, propícháme vidličkou a pečeme v předehřáté troubě 10 minut při 200 stupních. Potom snížíme teplotu na 175 stupňů a dopečeme dozlatova, trvá to dalších asi 10-15 minut.

Bílá kapustičková polévka

Příprava: 15 minut + 25-30 minut

Pro 4 osoby

* 2 lžíce másla
* 1 cibule
* 4 stroužky česneku
* 2-3 lžíce hladké mouky
* 1,25 l vody nebo vývaru
* 400 g kapustiček
* 4 brambory, na kostičky
* 200 ml smetany 33%
* sůl a mletý pepř
* menší hrst sušené nebo hrst čerstvé majoránky

1. Kapustičky očistíme od zavadlých listů, seřízneme oschlé konce a omyjeme. V hrnci rozehřejeme máslo, zpěníme na něm jemně nakrájenou cibuli a usekaný česnek, přisypeme mouku a umícháme světlou jíšku.

2. Přilijeme vlažnou vodu nebo vývar, osolíme, opepříme, prošleháme a uvedeme k varu. Na mírném ohni za občasného míchání vaříme asi 15 minut. Potom přidáme na kostičky nakrájené brambory, kapustičky a vaříme doměkka, trvá to asi 5-7 minut.

3. Nakonec přilijeme smetanu, necháme přejít varem, stáhneme z ohně a dochutíme sušenou rozemnutou majoránkou (nebo čerstvou jemně usekanou), solí a pepřem.

Závitky s vegetariánskou náplní

Příprava: 20-30 minut

Pro 4 osoby

* 8 větších kapustových listů
* 100 g másla
* 4 stroužky česneku

Na náplň:
*
3 housky
* 4-5 lžic smetany
* 4 cibulky s natí
* 4 stroužky česneku
* 1 lžíce másla
* 250 g žampionů
* sůl a mletý pepř
* špetka mletého kmínu

1. Kapustové listy omyjeme a spaříme ve vroucí vodě, zchladíme ve studené a necháme okapat. Silná žebra listů se řízneme nožem nebo přes fólii naklepeme paličkou. Housky nakrájíme na drobné kostičky, pokropíme je smetanou a necháme je nasáknout.

2. Žampiony očistíme, oloupeme a nakrájíme na plátky. Cibuli očistíme, bílou část nakrájíme najemno a nať nakrájíme napříč na tenké plátky. Česnek oloupeme a jemně usekáme. V kastrolu na lžíci másla zpěníme cibuli a usekaný česnek, přidáme žampiony, osolíme, opepříme a okořeníme a dusíme pod poklicí do měkka, dokud se nevydusí voda, kterou houby pustily, trvá to asi 15 minut.

3. Houbovou směs necháme zchladnout, přidáme navlhčené housky, cibulovou nať, dochutíme solí a pepřem a dobře promícháme. Na každý kapustový list dáme na kraj trochu náplně.

4. Náplň vytvarujeme do válečku, boční okraje listu ohneme směrem dovnitř a listy zavineme. Takto postupně zavineme všechny kapustové listy.

5. Závitky převážeme bílou nití a naskládáme do zapékací misky nebo pekáčku vymazaného máslem. Poklademe je zbylým máslem, přidáme celé stroužky česneku, mírně podlijeme vodou, přikryjeme a pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů pod poklicí asi 20-30 minut. Během pečení závitky otočíme, popřípadě podlijeme trochou vody. Podáváme se šťávou, pečeným česnekem a různě upravenými brambory nebo bramborovou kaší.

Tip
Podobně můžete listy naplnit nádivkou z mletého masa nebo do houskové nádivky přidat místo žampionů lesní houby, vejce uvařená natvrdo, slaninu, uzené maso apod. Závitky můžete také obalit v těstíčku nebo trojobalu a usmažit dozlatova.


  • Vybrali jsme pro Vás