Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zdravý člověk by měl močit za každé čtyři hodiny, řekl lékař on-line

Pokud si musíte co chvíli odskočit na záchod a budíte se kvůli tomu i v noci, může to být známka choroby ledvin. Zdravý člověk, který za den vypije dva litry tekutin, by neměl chodit na záchod nijak často. "Močení by nemělo být příliš časté, zhruba jednou za tři až čtyři hodiny ve dne," řekl primář Vladimír Polakovič, přední český internista, který on-line odpovídal na otázky čtenářů OnaDnes.cz.

Podle Polakoviče může být dalším viditelným příznakem snížené funkce ledvin například oteklá spodní víčka nebo neobvyklý zápach moči.

"Zápach moči je patologický příznak. Samozřejmě může být ovlivněn užíváním některých léků či potravních doplňků. Doporučil bych vyšetření se zaměřením na ledviny a močové cesty," odpověděl doktor Polakovič na jednu z otázek.

odpovědi lékaře najdete ZDE

Onemocněním ledvin trpí podle odborných odhadů každý desátý Čech. V krajním případě skončí někteří z těchto lidí na operačním sále, aby jim lékaři transplantovali cizí ledvinu. Anebo se neobejdou bez dialýzy.

V Česku už žije asi 4 tisíce lidí s transplantovanou ledvinou, dialýzou se léčí okolo 5 tisíc občanů, přičemž více než 90 procent pacientů kvůli tomu musí chodit pravidelně do nemocnice.

Proč potřebujeme ledviny

- odstraňují z organismu zplodiny látkové přeměny a přebytečnou vodu

- udržují v krvi bezpečnou hladinu chemických látek, jako jsou draslík, sodík a chloridy

- regulují krevní tlak

Dialýza sice některé funkce ledvin nahrazuje, zdaleka ovšem neumožňuje normální život. Do nemocnice musí pacient dojíždět třikrát týdně, dialýza trvá čtyři hodiny.

Jen asi 8 procent Čechů se léčí domácí, takzvanou peritoneální dialýzou. Přitom například ve Švédsku se doma léčí 22 až 38 procent nemocných, ve Velké Británii 35 procent pacientů a v Nizozemsku přibližně 20 procent.

Nemocní se sníženou funkcí ledvin mají zvýšené riziko onemocnění srdce a cév, hrozí jim infarkt, srdeční selhání, cévní mozkové příhody nebo ischemické choroby dolních končetin. Pacienti s chronickým selháním ledvin mají mnohem vyšší riziko předčasného úmrtí.

Choroby ledvin mohou být vyvolány jinými nemocemi, například cukrovkou, vysokým krevním tlakem, infekcemi močových cest, ale třeba také dlouhodobým užíváním léků na tišení bolesti.

Podle lékařů je přitom možné chronickému onemocnění zabránit, anebo aspoň docílit toho, že se nedostatečná funkce ledvin dále nezhoršuje. Lidé by si proto měli nechávat kontrolovat své ledviny od specialistů v případě, že mají cukrovku a vysoký tlak, při otocích nejasného původu nebo při nálezu krve či bílkoviny v moči.

Právě "podezřelá" moč - tmavá barva, pěna v moči, minimální močení přes den - může být varujícím příznakem a cestou k tomu, jak nebezpečnou chorobu včas odhalit.

Primář MUDr. Vladimír Polakovič, MBA

Vladimír PolakovičAbsolvoval Fakultu všeobecného lékařství UK Praha. V roce 2003 ukončil studium Prague International Business School při Vysoké škole ekonomické. V roce 1992 nastoupil na Interní oddělení Strahov 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 2006 po výběrovém řízení byl jmenován primářem Interního oddělení Strahov VFN v Praze. Nadále působí i v rámci 1. LF UK jako odborný asistent a podílí se na pregraduální i postgraduální výuce.