Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Problémy se štítnou žlázou aneb co o vašem zdraví prozradí nohy

  • 28
Zničehonic vám otečou klouby na prstech u nohou, začnou vám vypadávat chloupky na nohách, dostáváte do nich křeče, nebo je máte nadměrně chladné? Zjistěte, co se vám nohy snaží naznačit o vašem zdraví.

Nohy zajišťují pohyb vzpřímeného těla a spočívá na nich jeho celá váha. Kromě toho, že nás dokáží přepravit do cíle, se však ale mohou stát významným indikátorem našeho zdraví a případných problémů:

Vypadávání chloupků

Z kosmetického hlediska se to může jevit jako splnění tajného přání, pokud vám najednou začnou vypadávat chloupky na nohách a vy se nemusíte nadále zabývat depilací. Bohužel jde však také o symptom závažných zdravotních problémů, který byste rozhodně neměli opomíjet.

Vypadávání chloupků na nohou je totiž často důsledkem nedostatečného krevního zásobení dolních končetin. Jeho příčiny mohou být různorodé od obezity, přes onemocnění jater či ledvin, až po kardiovaskulární onemocnění. Vypadávání chloupků na nohou přitom není jediným signálem, který na problémy s krevním oběhem upozorňuje.

Obvykle je doprovázeno i vystouplými a promodralými žílami, suchou kůží na nohou, pocitem těžkých a nateklých nohou. Ve vážnějších případech potom i bolestí lýtek, stehen, či hýždí, která se často objevuje i v případě, že je člověk momentálně v klidu. Lidé s nedostatečným krevním zásobením mají také problémy nahmatat si na nohách puls.

Pokud jste se v popsaných symptomech poznali, je bezpodmínečně nutné, abyste co nejdříve vyhledali lékařské vyšetření. I když vás tyto problémy možná zatím nijak zvlášť neomezují, výrazně zvyšují riziko srdečního záchvatu a dalších vážných zdravotních komplikací. 

Křeče nohou

S křečemi nohou má občasnou zkušenost prakticky každý člověk. Velmi často se například objevují po vyčerpávajícím sportovním výkonu nebo po velké námaze. Jenže podle výsledků výzkumu, zveřejněného letos v březnu v magazínu Journal of Foot and Ankle Research, má jeden z tří dospělých zkušenost s nočními křečemi nohou. Ty se dostavují, když si člověk lehne a jsou často tak silné, že znemožňují postiženému spánek.

Výzkum dále ukázal, že nejčastěji se poprvé objeví kolem padesáti let. I když jsou křeče v nohou ve většině případů neškodné a nevedou k žádnému poškození zdraví, jedná se o velmi nepříjemný a obtěžující problém. Studie z roku 2011 Mayo Clinic se proto soustředila na odhalení jejich příčiny. Podle jejích výsledků se vám křečemi vaše tělo snaží sdělit, že je dehydrované, nebo že má málo draslíku.

Téměř okamžité úlevy byste při křeči nohou měli dosáhnout jemnou masáží. Pro to, abyste jim předešli se však soustřeďte na dostatečný přísun tekutin a zvýšení hladiny draslíku. Buďto si můžete v lékárně zakoupit potravinové doplňky s jeho obsahem, nebo se zaměřit na konzumaci potravin, které jsou na draslík bohaté. Najdete ho například v banánech, kiwi, lososu, čerstvém hrášku, datlích, vařených bramborách nebo pomerančích.

Studené nohy

S problémem studených nohou se potýkají mnohem častěji ženy než muži. Jejich příčiny mohou být různé, ale nejčastěji je na vině snížená funkce štítné žlázy, nebo nedostatečné krevní zásobení dolních končetin. Pokud se skutečně jedná o sníženou funkci štítné žlázy, obvykle jsou přidruženy i další nepříjemné symptomy, jako je únava, deprese, nadměrně suchá kůže, nebo mimořádný váhový přírůstek.

Studené nohy mohou však být i doprovodným příznakem život ohrožujícího onemocnění, jako je například cévní mozková příhoda nebo srdeční záchvat. Lékařskou pohotovost byste měli volat v případě, že se s nápadným chladem dolních končetin objeví spolu s bolestí či tlakem na hrudi, pocity zmatenosti, či výpadky vědomí, poruchami řeči, změnami vidění, poruchami hybnosti, nebo nápadnou dušností.

Podle výzkumu z roku 2009, který provedli vědci na univerzitě v Gothenburgu a který citoval deník Science Daily, jsou nápadně studené nohy také časté u dětí s neurologickým postižením.

Zarudlé klouby u prstů u nohou

Šli jste spát naprosto zdraví a bez problémů a probudili jste se s bolavým palcem u nohy? Jeho kloub je zarudlý, kůže na něm lesklá a možná se objevil i mírný otok. Potom je pravděpodobné, že jste rozšířili počet postižených dnou. I když si řada lidí myslí, že dna je onemocnění, které postihuje jen velmi staré lidi, může se u vás objevit prakticky v jakémkoli věku.

Podle výsledků výzkumu z roku 2011, který byl zveřejněn v magazínu Arthritis & Rheumatism, se navíc její výskyt za posledních dvacet let zvýšil o čtyřiačtyřicet procent. Na vině je především nárůst obezity a hypertenze v populaci. Dna se typicky nejprve objeví na palcích u nohou, ale postihnout může samozřejmě i další klouby. I když jsou zarudlé a nateklé klouby extrémně bolestivé a nepříjemné, není to bohužel jediná komplikace, kterou s sebou toto onemocnění nese.

Podle revmatologů je dna spojena s vyšším rizikem výskytu selhání ledvin, kardiovaskulárních onemocnění či cukrovky. Již zmiňovaný výzkum dokázal, že u člověka postiženého dnou stoupá riziko srdečního záchvatu o šestadvacet procent.

Bolest nohou při chůzi

Neměli jste žádný úraz, nejste si vědomi toho, že byste se někde uhodili, ale kdykoli uděláte krok, sykáte bolestí. Příčinou může být takzvaná únavová, neboli stresová fraktura. Ta se objevuje nejčastěji právě u dolních končetin a je zrádnější než klasická zlomenina. Vzniká totiž postupně v důsledku nadměrné zátěže, která je na kost dlouhodobě vyvíjena (typicky například u sportovců s  příliš intenzivním, nebo nevhodně vedeným tréninkem).

Její příčinou ale může být i nesprávná výživa (například jídelníček s nízkým obsahem vitamínu D), nebo nedostatečná absorpce vápníku.  Podle výsledků finské studie z roku 2005 jsou ke vzniku stresových fraktur náchylnější lidé s vyšší tělesnou výškou. Na rozdíl od klasické zlomeniny nemusí být únavová fraktura zpočátku dokonce ani patrná na rentgenovém snímku a rozpoznatelnou se stává až přibližně po třech týdnech.

To už se ale může stát, že kost v oslabeném místě praskne úplně, pokud je i nadále zatěžována. Varovným signálem je bolest končetiny, která se zprvu objevuje jen při námaze a v klidovém stavu mizí, ale postupem času přetrvává i v klidu.

Podle studie, kterou provedli vědci z Harvard Medical School v roce 2011 jsou únavovou frakturou nejvíce postiženy ženy, které mají v rodinné anamnéze osteoporózu a věnují se intenzivně (osm a více hodin týdně) běhu, basketbalu, nebo gymnastice.

Pokud chcete riziku únavových zlomenin předcházet, zvyšte obsah vitamínu D ve svém jídelníčku. Podle dlouhodobého výzkumu, jehož výsledky citovala na začátku letošního roku agentura Reuters, mají ženy s jídelníčkem s vysokým obsahem vitamínu D, o polovinu menší pravděpodobnost, že u nich k únavové zlomenině dojde.

, pro iDNES.cz