Zbavte se kil bez chyb.

Zbavte se kil bez chyb. | foto: Profimedia.cz

Zbavte se kil bez chyb

  • 18
Snaha zhubnout se často zadrhne kvůli moc velkému nadšení. Kdo na sebe chce být velmi přísný, selže spíše než člověk, který se smíří s tím, že to bude "dlouhý běh".

Zhubnu dvacet kilo za půl roku. Už nikdy si nevezmu párek ani čokoládu. A budu chodit třikrát týdně běhat! Pokud vypadá vaše předsevzetí na začátku snižování váhy takhle, dá se odhadnout, jak na tom budete za rok. Budete vážit přibližně stejně.

Pokud někdo bere hubnutí jako dočasné utrpení, které nějak přečká, aby si pak mohl zase užívat, neuspěje. Buď nevydrží hladovět, nebo dřít v tělocvičně dostatečně dlouho.

Důležité je, abyste svůj životní styl měnili nikoli drasticky, ale pomalu a natrvalo. Navíc přílišné hladovění paradoxně vede k tomu, že tělo se o to více snaží využít každý kousek přijatého jídla a naučí se hospodařit i s málem. Po návratu k běžnému stravování můžete začít přibírat. Velmi často musí takový člověk jíst už celý život mnohem méně, než by jinak bylo běžné.

Chybou je i přání zhubnout spoustu kilogramů za nesmyslně krátkou dobu. Máte dejme tomu patnáct kilo navíc? A za jak dlouho jste je nabrali? Jistě ne za tři čtyři měsíce. Když potřebujete shodit třeba šest kilogramů, rozložte si to na dva měsíce po třech kilech. Když vás však tíží dvacet kil navíc, shazujte raději jen asi dva kilogramy měsíčně.

A je tu další záludnost – někdy se po dvou třech týdnech nebo třeba i měsících, kdy se vám daří hubnout, pokles váhy zastaví. Počítejte s tím. Často je to proto, že si vaše tělo už zvyká na nový, zdravější životní styl a bude zase pár dní nebo i týdnů trvat, než se hubnutí rozjede dál.

Možná jste ale narazili na limity svého těla. Vážili jste na gymnáziu 58 kilo, ale teď, dvacet let po maturitě, už se vám prostě nedaří dietou ani cvičením váhu srazit pod třiašedesát? Smiřte se s tím. Níže už byste se dostali jen za cenu toho, že se nenajíte nebo ztrhnete v tělocvičně. Tělo vám dává najevo, že právě s dosaženou váhou, na které lpí, vám bude sloužit nejlépe.

Proč je lepší k dietě i cvičit?

Shodit přebytečná kila můžete i jen pomocí diety, ale nedá se to doporučit hned ze tří důvodů.

* Zaprvé by dieta musela být přísnější než v případě, že počítáte i se zvýšeným energetickým výdajem. Zkrátka, nepochutnáte si a ještě budete mít stále hlad.
* Druhým důvodem je fakt, že tak spíš předejdete riziku jo-jo efektu. Protože mimořádně úsporný jídelníček málokdo vydrží dlouhodobě.
* A zatřetí, na nezpevněné, i když zhublé tělo není zrovna hezký pohled.


Zjistěte svou ideální váhu

Základní hodnotou je body mass index neboli BMI.
BMI = váha v kg/výška v metrech na druhou.

Pokud někdo váží 80 kilogramů a měří 160 centimetrů, výpočet provede takto:

1. nejprve vynásobí 1,6 krát 1,6 (vyjde mu 2,56)
2. získaným číslem pak vydělí svou váhu (tedy 80 : 2,56)
3. výsledkem je BMI index (v tomto případě 31,25)

Hodnocení:
20 a méně = podváha
20-25 = norma
25-30 = nadváha
30-40 = obezita
vyšší než 40 = těžká obezita

Světové speciality: co ano a co ne?

Restaurace i fastfoody nabízejí často jídla mezinárodní kuchyně. Řada z nich vypadá na první pohled dietně, ale ve skutečnosti jsou to "kalorické bomby".

ANO

Lehké italské těstoviny jen s olivovým olejem (1 200 kJ/250 g)
Hodnocení:
těstoviny servírované po italsku v malých porcích s trochou oleje, sýra či zeleniny – zapomeňte na smetanu – se dají jako oběd doporučit i v době hubnutí. Nehodí se však už jako večeře. K svačině si po nich dejte něco bílkovinného, třeba netučný jogurt. 

Suši (800 kJ/100 g)
Hodnocení:
ačkoli obsahuje rýži, která se při hubnutí ve větším množství nehodí, malé porce, zelenina, ryby či jiné mořské plody ze suši činí zdravé a dietní jídlo. Dejte si však pozor, abyste se ho skutečně nepřejedli. Lepší je také v poledne než večer. 

Zeleninový salát César (1 500 kJ/350 g)
Hodnocení:
zelenina je v pořádku, opatrní buďte s krutony – pár jich nevadí, maso volte libové. Největším rizikem je zálivka, k salátu neodmyslitelně patří, snažte se jí však dát nejvýše jednu polévkovou lžíci. Jídlo je chuťově výrazné i bez ní. 

Wrap s kuřecím masem (1 350 kJ/1 porce)
Hodnocení:
wrap je vlastně jakousi odnoží tortilly, jde o jiné jméno pro jídlo s podobnou náplní. V některých prodejnách rychlého občerstvení si můžete nechat udělat náplň dle svých představ, pak rozhodně vynechte majolku. Jedna lžíce má více než 500 kilojoulů. Zvažte také olivy a sýry. 

Chilli con carne (2 116 kJ/1 porce)
Hodnocení:
hotové jídlo, které není vyloženým průšvihem, ale mělo by ho být tak o čtvrtinu méně, aby vyhovovalo při hubnutí. Pak je jako polední jídlo úplně v pořádku. 

Omáčka tzatziki s pita chlebem (1 600 kJ/1 porce)
Hodnocení:
největším problémem je pita chléb, dejte si ho raději jen půlku. Na hlad stejně zase tolik neplatí. Energetickou hodnotu jídla dále zvyšuje použití příliš tučného jogurtu a případně i černých oliv, které mají třikrát vyšší energetickou hodnotu než ty zelené. 

NE

Vepřové kung-pao (4 230 kJ/1 porce)
Hodnocení:
tady je špatně skoro všechno. Jídlo se smaží na množství oleje, používá se tučné vepřové, navíc jsou v něm oříšky. I bez přílohy pokryje skoro celý denní doporučený energetický příjem při hubnutí. Kuřecí verze je dietnější jen o málo. 

Falafel (2 900 kJ/1 porce)
Hodnocení:
zeleninový salát budí dojem, že je jídlo v pořádku, jenže pozor, je v něm i majonéza. Typické cizrnové karbanátky se zase smaží. Když nemůžete falafelu odolat, půlku někomu věnujte. A počítejte s tím, že vám po falafelu docela brzy vyhládne. 

Mexická tortilla s vepřovým masem a smetanou (3 500 kJ/1 porce)
Hodnocení:
jídlo mylně považované za zdravé a dietní, jenže ve skutečnosti se dá doporučit jen zelenina, které v něm není moc, a fazole jako zdroj bílkovin. Avšak vepřové maso a smetana neúměrně zvyšují jeho energetickou hodnotu. Volte raději variantu s kuřecím masem a bez této zálivky. Pak jako oběd vyhoví. Pozor ale na tortillu, i prázdná má tolik energie jako dva rohlíky. 

Pizza (4 000 kJ/1 pizza)
Hodnocení:
kombinace většinou kynuté placky z bílé mouky s tučnými uzeninami či sýry, to se s hubnutím zrovna nesnese. Řešením je dát si, ale i tak výjimečně, jen část pizzy (jeden dílek může mít kolem 800 až 1 200 kJ) a rozhodně dejte přednost druhům z tenkého těsta.