Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Případy, kdy náhlé závratě mohou ukazovat na vážnější zdravotní problém

  • 0
Točí se vám hlava, je vám slabo a jste malátní? S největší pravděpodobností tento pocit za chvíli zmizí a vše bude v pořádku. V některých případech však závrať nemusí být až tak nevinná.

Lehká závrať při rychlém vstávání z postele nebo při pohledu z výšky není nic neobvyklého. Horší je, když se vám hlava zatočí i ve stoje a v klidu na pevné zemi. Závrať neboli vertigo se obvykle projevuje točením hlavy, které někdy doprovází i nevolnost nebo dokonce zvracení a hučení v uších. Většinou se nejedná o nic vážného, ale existují případy, kdy by motolice mohla ukazovat na zásadnější problém.

„Ačkoli jsou závratě většinou vyšetřovány neurologem, nemusí jít nutně o problém neurologického rázu. Motání hlavy a závratě mohou mít mnoho příčin – z těch nejběžnějších jde o nadměrnou konzumaci alkoholu, kofeinu, nikotinu (také u abstinenčních příznaků), hlava se může motat také při dehydrataci, při infekčním onemocnění, při trémě a strachu. Závratě se objevují také v souvislosti s nízkým či vysokým tlakem, při migréně nebo při úpalu či úžehu. Zároveň mohou být symptomem velmi závažných onemocnění – cukrovka, anémie, zánět mozku, krvácení do mozku, roztroušená skleróza, apod,“ vysvětlila doktorka Irena Sobotková.

U spousty lidí se vyskytují takzvané psychogenní závratě spojené s nejrůznějšími fobiemi. Někomu se točí hlava v uzavřeném prostoru, jinému v otevřeném, někomu nedělají dobře třeba výšky.

Vertigo je zjednodušeně iluze pohybu vlastního těla nebo okolí a pocit ztráty rovnováhy. Závratě jsou velmi běžné a patří mezi jeden z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Výskyt vertiga stoupá s věkem.

Doktorka Catherine Choová, z oddělení neurologie a ORL na NYU Langone Medical Center řekla pro server self.com, že existuje mnoho věcí, které by mohly způsobovat závratě, jako jsou třeba léky a dehydratace. Většina z nich jsou podle Choové bezvýznamné a není třeba se jich obávat.

V některých situacích však může být závrať příznakem něčeho mnohem vážnějšího. Přečtěte si, kdy vás menší točení hlavy nemusí rozrušovat a kdy je načase konzultovat problém s neurologem, který přijde na to, proč je vám na omdlení.

Vaše závratě jsou časté nebo trvají déle než několik minut

Podle odborníků z kliniky Mayo krátké epizody závratí nejčastěji spustí rychlá změna pohybu hlavy. Jak uvedla doktorka Choová ve většině případů, zejména u mladších pacientů, se tento stav vyřeší sám. Pokud vás však točení hlavy provází neustále a trvá třeba i celé hodiny v jednom kuse, nebo ho doprovází zvonění v uších, či dojde ke zhoršení sluchu, mohlo by to být příznakem vážnější poruchy ucha nebo nediagnostikované migrény.

Doktorka Sobotková dodala, že důležité je najít příčinu závratí a tu ze života vyloučit.

„V případě dlouhotrvajících závratí je vždy lepší obrátit se na odborníka, který provede důležitá vyšetření, aby vyloučil závažné onemocnění. Nejprve provede základní laboratorní vyšetření krve a moči, pak je vhodné také EKG k vyloučení srdečního původu a zmonitoruje tlak a puls. Dále je na řadě také neurologické vyšetření, EEG, RTG páteře, ORL vyšetření, apod. Prostě vše pro odhalení možné příčiny závratí,“ uvedla doktorka Sobotková.

Závratě doprovází necitlivost, problémy s řečí nebo viděním

Vertigo může být někdy i příznakem mrtvice. Pokud se vám z ničeho nic začne točit hlava, motáte se a zároveň zaznamenáte další příznaky cévní mozkové příhody jako celková slabost, zvláště na jedné straně těla, náhlá silná bolest hlavy nebo potíže s mluvením, viděním, nebo při chůzi, měli byste urychleně navštívit lékaře.

Doktorka Choová doporučuje nechat se odvézt rovnou do nemocnice, kde lékaři mohou udělat rychlou kontrolu, aby vyloučili mrtvici. Podobné příznaky mohou být také znamením jiných neurologických poruch, jako je třeba roztroušená skleróza.

Pocit na omdlení při vstávání

Ortostatická (posturální) hypotenze (krátkodobé snížení tlaku způsobené změnou polohy z lehu do stoje) může vyvolat nepříjemné pocity a stav blízký omdlení, ale obvykle není důvod k obavám. Nejpravděpodobnější příčinou tohoto typu závratě je dehydratace.

Pokud přísun vody tyto závratě nezastaví, mohou být příčinou nízkého krevního tlaku nebo špatného krevního oběhu jiné problémy, které vedou k závratím. Nejčastěji se jedná o srdeční potíže (arytmie nebo srdeční selhání) a problémy spojené s cukrovkou, jako jsou diabetická neuropatie (poškození nervů) nebo hypoglykémie (nízká hladina krevního cukru).

Máte za sebou historii migrén

Pokud vaše závratě vypadají tak, že se vám točí hlava (nikoli místnost, ve které se nacházíte), mohlo by to podle doktorky Choové znamenat, že trpíte nediagnostikovanou migrénou.

Migrénu může spustit špatné jídlo. Pozor na čokoládu

Ilustrační snímek

Někteří lidé si neuvědomují, že bolesti hlavy, které zažívají, jsou ve skutečnosti epizody migrény, dokud neuvidí blýskavé světlo nebo auru. Tyto příznaky jsou sice pro migrénu typické, nicméně ji nemusí nutně pokaždé doprovázet.

Dostanete závrať během tréninku

V tomto případě je nejpravděpodobnějším viníkem dehydratace. To sice nemusí vypadat jako velký problém, ale pokud se se závratí potýkáte pokaždé během fyzické aktivity, zaměřte se na důkladnější hydrataci, abyste zjistili, zda se tento problém zvýšením příjmu tekutin vyřeší. Závrať v posilovně nebo venku při běhání totiž může vést k pádu a následnému zranění.

Další příčinou motolice, i když ne tak častou, je hyperventilace, což je zrychlené dýchání, které nastává při intenzivním cvičení, kdy sotva lapáte po dechu. Hyperventilace způsobuje pokles hladiny oxidu uhličitého v krvi, což má za následek závratě.

Sečteno a podtrženo. Pokud vám závratě brání v běžném životě, raději se obraťte na lékaře. Pokud občas zažijete lehkou závrať nebo točení hlavy, nezmatkujte a raději vypijte sklenici vody. Většinou to zabere.

A jaké jsou další způsoby léčby závratí? „V prvé řadě postačí vyloučit ze života příčinu, která závratě způsobuje. Dále je možné také užívat léky, které proti závratím působí a nebo léky, které zlepšují okysličení mozku a jeho zásobení živinami. Dále je možná také fyzikální léčba a rehabilitace. U závažnějších problémů je mnohdy nutný také chirurgický zákrok,“ uzavřela doktorka Sobotková.

, pro iDNES.cz