Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Anorexie, vegetariánství, bulimie, hubnutí, jídlo | foto: Profimedia.cz

Závislost na zdravém jídle škodí zdraví podobně jako anorexie

  • 18
Nejen přejídání se tučnými a nezdravými pokrmy může být problémem, i přehnaný pravý opak působí vážné zdravotní potíže. A pacientů, kteří jsou posedlí jen zdravými pokrmy, stále přibývá mezi ženami i muži.

Lékaři pak hovoří o diagnóze orthorexia nervosa a varují, že je nebezpečná podobně jako anorexie.

Diagnózu poprvé pojmenoval v roce 1997 kalifornský lékař Steven Bratman a definoval ji jako trvalou fixaci na "správné stravování". Donedávna však nemocí trpělo tak málo lidí, že se o ní hovořilo jen zřídka. Ale dnes je ortorektiků mezi lidmi s poruchou příjmu potravy už značný podíl.

"Mohu opravdu potvrdit, že dnes oproti dřívějším letům významně přibylo lidí, které ošetřujeme s ortorexií. Ostatní skupiny osob s poruchou příjmu potravy se většinou zaměřují na množství potravy, ale ortorektici mohou mít nadváhu či vypadat normálně. Dívají se pouze a jen na typ jídla, který konzumují," uvedla britská expertka na poruchy příjmu potravy Ursula Philpotová.

Problém je v tom, že ortorektici mají svá vlastní a velmi tvrdá pravidla týkající se konzumace jídla. Nedotknou se cukru, soli, kofeinu, alkoholu, pšenice, lepku, kvasnic, sóji, kukuřice a mléčných výrobků.

To vede k takzvané neviditelné podvýživě, kdy dotyčný má normální váhu či nadváhu, ale jeho tělu chybí celá škála pro život důležitých látek.