Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šťastná jako kovbojka: zásady Divokého západu platí i ve vašem životě

  1:55aktualizováno  1:55
Tvrdá práce, drsná příroda, divoká zvířata a každodenní starost o úrodu - tak nějak vypadal skutečný život na Divokém západě. Proto není od věci poslechnout si pár rad od zkušených kovbojů s obličejem onošeným jako staré sedlo. Překvapivě jsou dost užitečné i pro nás, moderní ženy.

Možná nejezdíte do práce na koni, ale tramvají. I tak se vám ale v životě můžou hodit rady z Divokého západu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Není úplně estetické stanout v úžasu nad prostou a přesnou myšlenkou naproti záchodovým dveřím. Ale život si nevybírá. V umývárně v kempu ztraceném uprostřed Arizony visely zarámované kovbojské životní lekce, a protože visely vysoko, padla mi do oka třetí odspoda: Když zjistíš, že jsi na dně jámy, nejdřív přestaň kopat. Nebýt tak dlouhé, nechala bych si tohle heslo vytetovat na ruku, abych ho měla pořád před očima.

A protože staří kovbojové zřejmě vyznávali rovnováhu mezi hlubokomyslnými a prakticky užitečnými myšlenkami, další heslo, kterého jsem si všimla, bylo: Nikdy nedělej dřep s ostruhami. To už bylo jasné, že jsem narazila na svůj osobní grál. Rady jsem si vyfotila a s pomocí kamarádek a známých jsem je aplikovala na náš dnešní život, kde koně, plechové hrnky a kávu se silou naštvaného mustanga nahradily mobily, auta a stresová neuróza už od puberty.

Prrrrr

Rada: Jediný způsob, jak hnát stádo rychle, je hnát ho pomalu.

Všimněte si, jak se sami často předbíháme. Balíte dětem svačinu a už přemýšlíte, jestli je v autě benzin, nebo radši pojedete do práce autobusem. Na cestě už vám v hlavě jede pracovní plán na dopoledne a odpoledne vymýšlíte večeři nebo jak stihnout rande i kafe s mámou. Není divu, že s tímhle přístupem zabalila moje sousedka synovi ke svačině pytlík šroubků a dorazila v zamyšlení do práce, ačkoliv měla ten den vyzvednout šéfa u něj doma a společně odjet do Brna.

Bylo by fajn nehnat myšlenky jako splašené stádo a nacházet se tam, kde právě fyzicky jsme. Dost to šetří čas. Člověk se třeba nemusí při odjezdu na dovolenou třikrát vracet, protože nechal doma takové drobnosti, jako jsou klíče od chalupy, desetilitrový hrnec guláše nebo mladší dítě zabrané do Facebooku.

Nebezpečná hračka

Rada: Obavy jsou jako houpací kůň, nikam tě nedovezou.

Houpy hou - co když začnou u nás v práci vyhazovat - houpy - zrovna jsem si vzala hypotéku - hou - jak asi dopadne mámě ta operace - houpy - ta nemocnice má vybavení jak za krále Klacka - hou - neměla bych tam skočit a vnutit doktorovi úplatek?

Vážně to nikam nevede. Mít příliš mnoho času na přemýšlení je luxus, který končí zbytečným vytvářením černých scénářů. Znám pár specialistek, které by mohly zásobovat dějovými linkami tvůrce hororových seriálů. A rada přímo od nich zní: Nezačínat! Vůbec si nepovolit první myšlenku, na kterou se pak řetězově napojují další, a co začalo malým zamyšlením po cestě domů, končí pláčem, co budeme dělat, až budeme staří a nebudeme mít na nájem.

Třikrát něco pro šťouraly

Rada: Nikdy nefackuj muže, který žvýká tabák.

Moderní překlad zní: Vypadá tvůj šéf od rána napruženě? Přišel partner z práce podebraný jako pata? Nerej, nezkoumej, nepátrej. Když je sopka aktivní, je lépe počkat s průzkumem vulkánu na později a nepořádat piknik na jejích svazích.

Neboli zpátky ke kovbojskému příměru - když vrazíte pohlavek někomu, kdo má pusu plnou hnědé tabákové břečky, tak ho to sice bolí, ale vy zase skončíte pokropení něčím, s čím jste se nikdy nechtěli blíže potkat.

Rada : Nikdy nekopej do čerstvého kravince za horkého dne.

I bez bližšího rozboru je jasné, že nastane-li v životě chvíle, kdy je obrazně či doopravdy nutné nakopnout exkrement, dopadne nakopávající lépe, je-li objekt jeho agrese staršího data.

Svérázně pojal toto pravidlo čtrnáctiletý synek mé známé, který zásadně hlásí všechny průšvihy a špatné známky mobilem ihned po vyučování. Podle zásady, že vychladlá matka se mnohem lépe zvládá. To je něco, co naši rodiče nezažili. Mobily nebyly, leckde nebyly ani pevné linky, takže my jsme represím za školní prohřešky čelili začerstva hned ve dveřích nebo po otevření žákovské knížky.

Rada: Nikdy nepromeškej dobrou příležitost sklapnout.

Krásná zásada, pro mlčenlivé kovboje tak typická. Jistě vás hned z hlavy napadne několik lidí z rodiny i veřejného života, kteří by měli vždycky napočítat do dvaceti, než něco plácnou. Případně nedokáží rozpoznat chvíli, kdy by měli přestat mluvit a raději se věnovat něčemu bezpečnějšímu, třeba testování sirek ve stohu slámy poblíž benzinové pumpy.

Třikrát o penězích

Rada: Dluhy vznikají, kdykoliv kovbojovy touhy přerostou jeho plat.

Tohle platí všude a vždy a nikdy se to nezmění. Navíc kolem nás krouží jedno nebezpečí, které předpokládám honáky krav na Divokém západě ohrožovalo minimálně, a to jsou s upířím půvabem předkládané půjčky.

Půjčte si na dovolenou! Půjčte si na vánoční dárky! Půjčte si na nový počítač! Podívejte se, jak je ten zadlužený pán v naší reklamě spokojený a jak se na něj žena a děti smějí. Kdo by myslel na úroky nebo na splátky - ta malá písmenka dole nestudujte, zkazíte si zrak, hahaha.

Touhy a sny by měly hezky zůstat tam, kde jsou, a počkat si, až je váhově vyrovnají příjmy. Jinak vám zbyde akorát to laso a klobouk, protože váš kůň připadne bance.

Rada: Nejjistější způsob, jak zdvojnásobit své peníze, je přeložit je napůl a vrátit do kapsy.

V době, kdy chytrým investováním můžete vydělat na bezpracný život svůj i svých dětí, zní tahle věta dost zpátečnicky. Ale předpokládám, že platí hlavně na impulzivní a nepromyšlené nákupy věcí, které člověk nepotřebuje. A to si vezměte, že chlapci od krav nemuseli čelit sezonním slevám, obchodům Vše za třicet korun a hlavně internetu.

Rada: Za každým úspěšným rančerem stojí žena, která pracuje ve městě.

(Vysvětlení: A vyrovnává nejisté příjmy z živočišné výroby menším, ale stálým platem.)

Divoký západ a jeho hrdinky

Málokdy ženy skutečně hnaly stáda přes několik států, což je náplní práce pravého kovboje. Ale představa je to tak lákavá, že šikovné střelkyně, jezdkyně a krotitelky koní zabraly hlavní místo v kovbojských show.

ČAROSTŘELKYNĚ ANNIE
Annie Oakley byla hvězda Divokého západu, aniž se stala skutečnou kovbojkou. Od dětství ale měla tak přesnou mušku, že díky postřílené zvěři splatila matčinu hypotéku a sama pak předváděla své umění v partě Buffalo Bill‘s Wild West Show. Její heslo: "Miřte vysoko a trefíte se, i když ne napoprvé."

HOLKY, BUDE RODEO
Helen Bonham byla ve dvacátých letech minulého století jednou z nejlepších jezdkyní rodea v Americe. Její rodný Wyoming ji zvolil i za svou miss a jejím nejslavnějším představením bylo rodeo pro 15 000 skautek v newyorském Central Parku.

JÁ KROTÍM DIVOKÝ KONĚ
Lulu Parr se narodila na konci devatenáctého století, velmi brzy osiřela a vdala se ze muže, který ji bil. Za šest let od něj utekla a stala se nejslavnější krotitelkou divokých koní ve všech pojízdných kovbojských show. Když zemřela, její pokoj byl plný suvenýrů z doby největší slávy.

STÁLE MLADÁ RŮŽE PRÉRIE
Kovbojky, střelkyně a krotitelky koní byly takové hvězdy kočovných show, že když zestárly, převzala jejich slavné jméno mladší nástupkyně. Například Prairie Rose Henderson - tohle jméno si v představení C. B. Irwina předalo hned několik jezdkyň bez sedla.

Na základě průzkumu zhruba desítky funkčních vztahů, které kolem sebe mám, si dovoluji prohlásit, že základem manželství je kombinace skrblík-rozhazovač. Jeden pořádá složenky a myslí na zadní kolečka a druhý dělá hezký domov, zásobuje ledničku dobrým jídlem a plánuje dovolenou, kde nebude třeba za pobyt platit mytím černého nádobí. Kombinace dvou skrblíků neudělá šťastným nikoho kromě potenciálních dědiců páru a dvojice rozhazovačů bez dozoru pravděpodobně brzy skončí v debetu. A na takovou situaci se skvěle hodí ještě jeden citát z mojí oblíbené cedule: Být chudý znamená muset prodat koně, abyste si mohli koupit sedlo.

O ztracené tváři

Rada: První věc, kterou po ránu musíš udělat, je nasadit si svůj stetson.

Dřív se tomu říkalo držet fazonu nebo neztrácet glanc, dnes spíš udržet si ksicht. Ženy, které se počátkem minulého století svezly na vlně obdivu ke kovbojské kultuře a předváděly své střelecké nebo jezdecké umění v kočovných programech, neměly vůbec lehký život. Ani jedna. Většinou samy živily rodinu, lámaly si kosti a vyráběly modřiny na divokých koních a dobré peníze jim to neslo jen po omezenou dobu. Ale jednu věc věděly jistě. Show chce svůj styl a v sedle se musíte držet hrdě.

Nejsmutnější story se skrývá za fasádou jménem Růže z prérie. To bylo původně jméno jedné jezdkyně, která v představení pana C. B. Irwina krotila koně bez sedla. Když zestárla a šéf usoudil, že na koni to ještě jde, ale její obličej nelze ukazovat zblízka fotografům, najal za ni záskok. Skutečná Růže zkrotila mustanga a odešla do zákulisí a na rozhovory s nadšeným tiskem nastoupilo mladší děvče. Nefér? Jistě. Výjimečné? Bohužel ne.

Kůň a jeho větší hlava

Rada: Jsi-li na pochybách, nech rozhodnout svého koně.

Jen zdánlivě je tohle rčení podobné českému Nech to koňovi, ten má větší hlavu (tedy nech to plavat a pojď na jedno). Kovbojové totiž opravdu nechávali mnohá rozhodnutí na svých koních. Která cesta je bezpečnější, kde je tady nejbližší voda, je tenhle člověk zákeřný, nebo upřímný... Zvířecí instinkty nejsou tak zaskládané jako ty naše a na Divokém západě se na ně vyplatilo spolehnout.

Dnes už s sebou ovšem málokdo vodí oře, aby mu poradil, kudy je kratší cesta k tramvaji nebo kde mají lepší kvasnicový ležák. My musíme holt znovu zprovoznit naše vlastní instinkty. Respektive začít jim znovu věřit. Třeba, že poznají rozdíl mezi zvýšeným pracovním nasazením a zbytečně sebevražedným tempem. Nebo že tahle paní učitelka to s vaším dítětem nemyslí dobře, byť má úsměv sladký jako trubky v cukrovaru.

Na rozdíl od nekonečné prérie dospěl tento text ke svému konci a na závěr jsem si nechala dva kovbojské citáty, které na té ceduli nebyly. Měl je na tričkách manželský pár, který v kempu obsluhoval gril a gigantickou pánev na lívance. Pán s mrožím knírem měl na hrudi nápis Býk je nebezpečný zepředu, kůň zezadu a blbec ze všech stran. A jeho malá kyprá žena se honosila heslem Nejlepší způsob, jak se vyhnout domácím pracím, je zdržovat se venku. K čemuž není co dodat, takže vám přeji klidná stáda, poslušný dobytek a narazíte-li na blbce z kterékoliv strany, nechť udělá dřep s ostruhami.Nejčtenější

V trendy slunečních brýlích budete nepřehlédnutelná. Musí ale pasovat na vaši...
Jak vybrat sluneční brýle, které vám sednou? Rozhoduje tvar obličeje

Nepostradatelný doplněk, který nejen chrání před vtíravými slunečními paprsky, ale hlavně z vás dokáže udělat šmrncovní femme fatale. Tedy pouze v případě, že...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Vadí mi, že mé dospělé děti postihla tetovací mánie

Možná vám bude připadat můj dotaz malicherný, ale nemůžu si pomoct. Jsem strašně nešťastná z toho, že se moje děti tetují. Jsou ale dospělé, a nemůžu jim to...  celý článek

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho manželka Brigitte Macronová...
Láska se zajíčkem. Velké rozdíly vztahu neprospívají, tvrdí psycholog

Muž si najde partnerku mladší o generaci, a nikoho to nenadzvedne. Zato když se žena zamiluje do syna kamarádky, všichni nevěřícně kroutí hlavou. Takových...  celý článek

Portugalský Mazagran
Osvěžující míchané nápoje pro horké dny i na zahradní party

Tropické teploty bohužel nezažíváme jen u bazénu nebo na dovolené, ale také v každodenním životě, kdy prostě musíme fungovat. Přes den je nejlepší džbán ledové...  celý článek

Kateřina Emmons
Kateřina Emmons: Máme mnohem větší rodinu, než jsme plánovali

Je mistryní Evropy i světa a k tomu má doma tři olympijské medaile. Sportovní kariéra Kateřiny Emmons je už ale nějaký čas na druhé koleji. Teď je především...  celý článek

Další z rubriky

Kabelka Birkin stála nového majitele 155 tisíc liber, tedy zhruba 4 600 000...
Nejdražší kabelka v Evropě? Prodala se za více než 4,5 milionu korun

I taková zdánlivě obyčejná věc jako kabelka může stát více než dům. Přesně jako nejnovější verze legendární kabelky Birkin, která je ozdobena bílým zlatem a...  celý článek

V trendy slunečních brýlích budete nepřehlédnutelná. Musí ale pasovat na vaši...
Jak vybrat sluneční brýle, které vám sednou? Rozhoduje tvar obličeje

Nepostradatelný doplněk, který nejen chrání před vtíravými slunečními paprsky, ale hlavně z vás dokáže udělat šmrncovní femme fatale. Tedy pouze v případě, že...  celý článek

Britská podnikatelka Emily Sunderland Sutterová, která vyrábí nezávadné šperky,...
Britka vytváří šperky, které slouží jako hračky pro miminka

Každá matka nemluvněte ví, že šperky jsou pro ni tabu. Vždyť co může být pro dítě větší zábava, než tahat mámu za náušnice, žužlat náhrdelník nebo se pokoušet...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Nebuďte jak leopard! Jak nemít skvrny se samoopalovákem?
Nebuďte jak leopard! Jak nemít skvrny se samoopalovákem?

Místo opálené pokožky vám zůstaly jen tmavé fleky? Se samoopalovacím přípravkem se to musí umět. Abyste neměla skvrny jako leopard, potřebujete peeling, citrón ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.