Bolest v podbřišku je jedním z příznaků zánětu močových cest (ilustrační snímek)

Bolest v podbřišku je jedním z příznaků zánětu močových cest (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zánět močových cest: jsou vždy nutná antibiotika?

  • 23
Pálení či řezání při močení, zakalená moč, bolest v podbřišku, nevolnost, časté nutkání na močení - to jsou hlavní příznaky zánětu močových cest. Lze se z něj vyléčit i bez užívání antibiotik? Nizozemští lékaři přišli se zjištěním, že v některých případech se s léky vyplatí počkat.

Do souhrnného názvu zánět močových cest patří zánět dolních močových cest neboli zánět močového měchýře či cystitida a zánět horních močových cest známý jako pyelonefritida nebo zánět ledvin.

Výzkum spočíval v odložení antibiotik

Obvyklá léčba spočívá v nasazení antibiotik. Studie holandských vědců se však rozhodla zjistit, zda je opravdu nutné léčit nekomplikovaný zánět močových cest pomocí antibiotik.

"U zdravých lidí mohou být mírné infekce vyléčeny samovolně," řekl vedoucí autor studie doktor Bart Knottnerus, výzkumník z Academic Medical Center na univerzitě v Amsterdamu.

Doktor Knottnerus si pro svůj výzkum, který trval od roku 2006 do roku 2008, vybral celkem 176 žen z dvaceti lékařských ordinací v Nizozemí. Ženy, které se obrátily na své lékaře s problémy, jako je časté močení, bolestivé močení nebo kombinace obojího, lékaři požádali, zda by zvážily odložení léčby antibiotiky o jeden týden.

Ze studie byly vyloučeny těhotné a kojící ženy, stejně jako pacientky se sníženým imunitním systémem.

Příznaky infekce mohou vymizet samovolně

Více než jedna třetina žen ve studii byla ochotna počkat týden, aby se ukázalo, zda se infekce může zlepšit samovolně. A výsledky byly překvapivé.

U více než 70 procent z žen, které neužívaly antibiotika, bylo prokázáno zlepšení nebo úplné vymizení příznaků zánětu močových cest. Výsledky studie byly publikovány v květnu tohoto roku v časopise BMC Family Practice.

Doktor Knottnerus uvedl, že ženy, které souhlasily s oddálením užívání antibiotik, si pravděpodobně byly vědomy rizika bakteriální rezistence, která může nastat z častého užívání antibiotik. V Nizozemí se další mírné infekce, jako jsou oční, ušní, krční nebo dýchací infekce, obvykle neléčí podáváním antibiotik, takže Nizozemci mohou být více přístupní k odložení předepsání léčby antibiotiky.

Antibiotika jsou zapotřebí pro komplikované záněty

Antibiotika určená pro léčbu zánětu močových cest obvykle zabírají během dvou nebo tří dnů, ale podle doktora Knottneruse je náš obranný mechanismus silný a často ani nepotřebuje pomoc od antibiotik. Nicméně to se týká jen nekomplikované infekce močového měchýře a jen u zdravých a netěhotných žen.

Nepředepsání antibiotik může být rovněž nebezpečné u starších žen a doktor Knottnerus také upozorňuje, že antibiotika jsou zapotřebí, pokud má žena příznaky, jako jsou horečka, třesavka či bolest v boku, protože to může znamenat, že infekce postoupila do ledvin.

Zdravotní experti Knottnerusovi oponují tím, že je zapotřebí mnohem rozsáhlejší studie, aby se mohl změnit současný postup léčby pomocí antibiotik.

Bakteriální rezistence na antibiotika je závažný problém

Záněty močových cest jsou častější u žen než u mužů a až 90 procent z nich je způsobeno bakterií E.coli. Standardní léčba je několik dní užívání antibiotik, ale právě bakteriální rezistence na antibiotika se podle odborníků stává vážným problémem.

"Pro zmírnění této zvýšené odolnosti by mělo být užívání antibiotik limitováno u zdravých pacientů, kteří se mohou vyléčit i bez nich," řekl doktor Knottnerus a dodal: "Abychom se ujistili, že antibiotika budou stále účinná v budoucnu, je nutné limitovat jejich použití na mírné infekce, jako je zánět močového měchýře."

, pro iDNES.cz