Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hlídejte si močové cesty, infekce mohou hodně potrápit

  • 2
Téměř každá žena zažije alespoň jednou za život infekci močových cest. Není to nijak příjemný zážitek, a pokud se připojí i komplikace v podobě zánětu ledvin, jde o závažný problém.

Infekce močových cest není nic výjimečného. Ohrožuje více ženy než muže, a to hned ze dvou důvodů. Jednak ženy mají kratší močovou trubici, takže při typické infekci – postupující močovými cestami odspoda nahoru – mají bakterie poměrně blízko do močového měchýře, kde se infekce může snáze rozvinout. Za druhé mají ženy vstup do močových cest blízko ke konečníku. Právě odtud se do močové trubice mohou dostat bakterie střevní mikroflóry, které mají na svědomí většinu zánětů. 

Až 80 procent infekcí způsobuje bakterie E. coli, která je ve střevech užitečná, ale pokud se pomnoží a usídlí se v močových cestách, může napáchat velké potíže. Původcem zánětu močových cest může být ovšem také třeba kapavka neboli gonorrhea (ta napadá rovněž pohlavní orgány a případně i konečník), která se přenáší pohlavním stykem. 

Vzlínající infekce 

Většina případů infekce močových cest přichází zespodu. Bakterie nejdříve napadnou močovou trubici, pak se šíří dále. Příznaky počínající infekce mohou být jen lehce nepříjemné: pálení a řezání při močení, a pokud se žena začne chovat opatrně (je v klidu a teple a dodržuje pitný režim), je možné, že během několika dnů infekce sama odezní. Pokud ovšem nepříjemné pocity sílí, nebo se dokonce přidávají příznaky infekce ledvin, není čas na hrdinství a je na místě navštívit lékaře. 

Zánět ledvin si totiž může vyžádat i pobyt v nemocnici s nitrožilní infuzí antibiotik. Infekce v močových cestách v mnoha případech probíhá bezpříznakově. Pacient pak o ní ani neví, respektive se o ní může dozvědět náhodou při rozboru vzorku moči prováděném z jiného důvodu – například během preventivní prohlídky nebo při kontrole v těhotenství.

Jak předcházet infekcím

- Dbejte na pitný režim 

- Utírejte si intimní partie zepředu dozadu. Předejdete tak přenosu bakterií z oblasti konečníku do močových cest 

- Dbejte na hygienu při sexu 

- Vyhýbejte se dráždivým výrobkům intimní hygieny. Deodoranty, výplachy nebo pudry mohou intimní partie podráždit 

- Chraňte oblast pánve před prochladnutím 

- Užívejte brusinky 

Tyto pomnožené bakterie obvykle samy zmizí, ovšem u některých pacientů, například u těhotných žen nebo diabetiků, je třeba nasadit léčbu i v této situaci. 

Antibiotika jen na doporučení lékaře

Pokud jdete k lékaři se zánětem močových cest, připravte se na podrobné dotazování ohledně vašich příznaků i okolností, které mohly ke vzniku infekce přispět. Kromě toho vám lékař odebere moč a objedná její analýzu. Pokud bude mít podezření na závažnější infekci, může provést také podrobnější vyšetření močových cest: ultrazvuk, cystoskopii, vylučovací urografii a podobně. 

Jestliže se potvrdí, že močové cesty jsou napadené bakteriemi, předepíše lékař antibiotika. V první fázi nejspíše naslepo, a v případě, že během několika dnů potíže neustoupí, cíleně podle výsledků rozboru moči. Specifický postup je pak potřeba zvolit v případě, že se infekce močových cest často opakují. Pak může být nutná dlouhodobá léčba nižšími dávkami antibiotik. Při léčbě antibiotiky může významně pomoci podpůrná léčba léky systémové enzymoterapie. Podporují průnik antibiotik do tkání, čímž zlepšují účinek léčby, a navíc pomáhají bránit opakování infekce. 

Prevenci nepodcenit 

U infekcí močových cest jednoznačně platí, že nejlepší léčbou je prevence. Pokud nepatříte k lidem, kteří na to trpí, můžete pro ochranu svých močových cest udělat opravdu hodně. Klíčem je dostatečný pitný režim a ochrana intimních partií před prochladnutím. Nutná je rovněž pečlivá hygiena v souvislosti se sexuálními aktivitami. 

Příznaky infekce močových cest:

Zánět močové trubice - pocit pálení a bolesti při močení 

Zánět močového měchýře - pocit tlaku v pánvi, dyskomfort v podbřišku, časté nucení na močení, bolestivé močení, krev v moči 

Zánět ledvin - bolest v zádech a boku, vysoká horečka, třes a zimnice, nevolnosti, zvracení 

Je prokázáno, že nedostatečné mytí, nechráněný pohlavní styk i anální sex zvyšují riziko infekce močových cest. Bakterie se mohou do intimních partií dostat i při použití některých druhů antikoncepce, například pesaru nebo spermicidních krémů, ženy se sklony k infekcím by proto měly jejich používání pečlivě zvážit. Rovněž pomůže, pokud si brzy po souloži odskočíte na malou. Čerstvá moč je totiž sterilní, a tak s sebou může odplavit potenciální zdroje infekce. 

Brusinky můžete zkusit 

Hojně doporučovaným preventivním nástrojem pro ochranu močových cest jsou také brusinky: brusinkový džus nebo potravinové doplňky, které jsou z těchto plodů vyrobeny. Mnozí odborníci šťávu z brusinek doporučují, i když studie zcela jednoznačně neprokázaly, že při léčení nebo prevenci infekcí močových cest spolehlivě pomáhají. Na druhou stranu některým pacientům ulevit mohou a uškodit by většině pacientů neměly. 

Proto pokud vám brusinkový džus chutná a máte k infekcím močových cest sklon, není důvod ho nevyzkoušet. Jen je potřeba hlídat si příjem kalorií, šťáva je poměrně sladká. Nápoji by se měli vyhnout jen lidé, kteří užívají warfarin na ředění krve. 

Na co by si podle vás měly dávat pozor ženy, které mají sklony k infekcím močových cest? 

„Především v období dovolených si hodně žen přiveze infekci močové trubice, která může postoupit i dále, z pobytu u moře nebo v bazénu. Mnohdy totiž nemyslí na to, že je třeba se po koupání rychle převléci z mokrých plavek do suchého oblečení, a tak prostydnou. Na koupalištích, kde se méně dezinfikuje – například ve veřejných městských bazénech – je pak rizikem i kontakt s bakteriemi, které mohou být ve vodě. Je smutná pravda, že řada spoluobčanů si s hygienou hlavu moc neláme, a tak může být voda znečištěná. Zejména opatrné by měly být ženy, které vědí, že mají k těmto infekcím sklon,“ radí lékař Václav Šmatlák.

Rizikové skupiny 

Zvláště opatrní by na své močové cesty měli být diabetici, kteří mají v moči cukr – ten množení bakterií nahrává, a tak mohou infekcemi trpět častěji. Rovněž pacienti s močovými kameny nebo muži se zvětšenou prostatou mohou mít sklon k infekcím, protože pokud je odtok moči z těla narušen, usnadňuje se v zadržované tekutině množení případných nebezpečných bakterií. 

Více ohroženy jsou rovněž ženy po přechodu, protože v důsledku nedostatku estrogenu jsou jejich močové cesty k infekci náchylnější. Prakticky jistou pak mají infekci ti, kdo mají dlouhodobě zavedenou cévku neboli katetr pro odvod moči. Velký pozor na zánět močových cest by si měli dávat i starší lidé, děti a těhotné ženy, u nichž může mít případná komplikovaná infekce ledviny ty nejzávažnější následky. 

Nemusí jít jen o nepříjemnost 

Infekce močových cest je ve většině případů nezávažné onemocnění, které odezní samo nebo se nechá snadno rozehnat antibiotiky. I přesto ale není na místě její příznaky podceňovat. Pokud se neléčí, může se rozšířit a poslat člověka na nemocniční lůžko, případně způsobit vážné problémy s ledvinami. 

Navíc kvůli rostoucí rezistenci bakterií vůči antibiotikům se může stát, že bude složitější najít lék, který opravdu zabere právě na původce vašeho zánětu. Proto lékaři zdůrazňují: neordinujte si antibiotika sami (například ze zbytků v rodinné lékárničce), zajděte k lékaři, aby vám předepsal opravdu účinný lék. 

Článek vyšel v zářijovém vydání časopisu Zdraví