Ona

Základní pravidla léčby obezity

  • 5
Máte problémy s nadváhou? Nevíte, jak se zbavit přebytečných kilogramů? Nechte si poradit od expertů. O postupech při léčbě obezity a nadváhy píše MUDr. Alice Šuková Hauptová z obezitologické poradny Santé. Nadváha a obezita: co s nimi? Čtětě ZDE.

Bod první: sebeanalýza
Nejprve se musíme zamyslet nad tím, zda opravdu hubnout potřebujeme. Jestliže dospějeme k závěru, že ano, pak je také třeba vědět proč.

Motivace je jedním z nejdůležitějších pomocníků na cestě vedoucí k redukci hmotnosti. Jen málokdy je možné dosáhnout trvalého výsledku bez alespoň částečné změny životního stylu.

Bod druhý: zhodnocení zdravotního stavu
Zhodnocení aktuálního zdravotního stavu je již na lékaři. Jistě je třeba vyloučit případná onemocnění, která mohou obezitu způsobovat, ale opravdu jich není mnoho. Častou otázkou, kterou klienti v ordinaci kladou, je, zda může být příčinou jejich nadváhy pomalý metabolismus.

Bod třetí: stanovení reálných cílů
Nemůžeme po člověku, který přichází do naší ambulance s extrémní obezitou, chtít, aby redukoval svoji váhu na BMI v normě. Dle provedených studií již snížení hmotnosti o 5-8% (tyto údaje se liší) snižuje významně riziko metabolických komplikací. To je příznivá zpráva pro ty, kteří se rozhodli zhubnout kvůli svému zdraví.

BMI si spočítejte ZDE

Bod čtvrtý: omezení energetického příjmu
Při omezování energetického příjmu mějte na paměti, že nesmíte vynechat důležité živiny. Ještě donedávna se mluvilo především o vyváženém příjmu těch základních – cukrů, tuků a bílkovin. O jejich ideálním poměru se vedou diskuse.

Nyní se také ukazuje, že stejně jako omezování především tučných jídel je nutné do organismu dodat všechny potřebné vitaminy a minerální látky, jejichž spotřeba navíc stoupá ve stresových situacích, což průběh hubnutí jistě je.

Dle nejnovějších výzkumů se ukazuje, že doporučené denní dávky přijaté energie podle současných tabulek se zdají být nadhodnocené. Objevují se také zprávy, že chceme-li si prodloužit život, dosáhneme toho snížením energetického příjmu.

Bod pátý: pohyb
Zvýšení energetického výdeje dosáhneme vhodnými pohybovými aktivitami. Jednak bychom se měli snažit zvýšit výdej během běžných denních aktivit- jízdu autem nahradit chůzí, místo výtahu použít schodiště atd.

Kromě toho je vhodné zařadit pravidelné pohybové aktivity s ohledem na zdravotní stav a stupeň obezity. K redukci tělesného tuku dochází především při aerobních činnostech jako je rychlá chůze, jízda na kole, běh, jogging, rotoped…

Tyto činnosti je nutné doplnit posilováním problémových svalových partií. Zde by bylo vhodné poradit se na začátku s odborníkem, protože špatně prováděné posilování může být příčinou obtíží, které by mohly někoho odradit od započatého úsilí. 

Bod šestý: správný pitný režim
K tomuto bodu snad jen poznámka, že nezáleží pouze na tom, kolik pijeme, ale především na tom, co pijeme. Je třeba vyvarovat se zbytečnému příjmu energie ve formě různých tzv. stoprocentních džusů. Pozor na mléko v kávě a  na obsah solí v některých minerálních vodách.

Bod sedmý: medikamenty
Léčba medikamenty či léčba chirurgická patří pouze a jen do rukou odborníků.

Bod osmý: další metody
Relaxační metody, masáže, doplňky výživy podporující hubnutí a stabilizaci komplikujících onemocnění. Někdy je opravdu obtížné najít ideální cestu, v individuálních případech je možno použít i jiné vhodné prostředky.

Léčba obezity není nedělní procházka
Léčba obezity je jednou z nejsložitějších oblastí medicíny. Stále čekáme na tu zázračnou tabletku, která se bude užívat třikrát denně a snadno povede k redukci hmotnosti. Bohužel ji ještě nemáme.

Víme, že na vzniku obezity se podílí naše genetická výbava asi ze 40 % a zevní faktory ze 60 %. Současná věda již objevila v našem těle množství různých faktorů, které ovlivňují náš metabolismus, vztah k jídlu, ukládání tuků atd. To vše však zatím nic nemění na faktu, že nejefektivnější cestou je snížení příjmu a zvýšení výdeje energie.

Léčba může být dlouhodobá, někdy i celoživotní. Obezita mnohdy vzniká roky, nemůžeme tedy čekat efekt za krátké časové období. Vyžaduje trpělivost jak ze strany pacienta a lékaře, tak i okolí. Nutná bývá spolupráce s odborníky - dietology, psychology, fyzioterapeuty.