Zajistíte si častějším stříháním bujnou kštici? Mýty a polopravdy o vlasech

Kvalitní vlasy jsou tradičně považované za známku zdraví a krásy, jejich vzhled je obvykle důležitý pro ženy i muže. Kolem péče, kvality, vzhledu a především vypadávání však přetrvává mnoho mýtů a polopravd.
Charakter vašich vlasů se může během života měnit. (Ilustrační fotografie.)

Charakter vašich vlasů se může během života měnit. (Ilustrační fotografie.) | foto: Profimedia.cz

Čím častěji vlasy stříháte, tím rychleji rostou. Nošení těsných čepic a klobouků způsobuje plešatost. Lupy jsou způsobené suchou pokožkou. Fénování je pro vaši kštici to nejhorší...

Mýtus: 100 vypadlých vlasů denně je v pořádku

Vlasy rostou a vypadávají v určitém cyklu. Růstová fáze vlasu trvá přibližně čtyři až pět let (u ale někoho třeba i sedm). Potom vlas přestává růst a začíná fáze klidová. Může trvat několik měsíců až rok. Poté vlas vypadne a na jeho místě začne růst další.

Průměrně se na hlavě nachází od 100 do 150 tisíc vlasových váčků, z nichž 90 procent je právě v růstové fázi. Nicméně udávaných sto vypadlých vlasů denně představuje značně nadsazené číslo. Podle letošní studie Baylorské lékařské univerzity zveřejněné v magazínu Science Daily je normální, pokud vám denně vypadne dvacet až padesát vlasů. Stovka vypadlých vlasů může být signálem, že něco není v pořádku a že se například začíná rozvíjet určité onemocnění.

Mýtus: Rovné/vlnité vlasy vám zůstanou celý život

Jste spokojeni se vzhledem svých vlasů? Tak to ale vůbec nemusí být navždy. I když jste se narodili s dokonale rovnými, vlnitými, nebo velmi kudrnatými vlasy, v průběhu života se tato dispozice může zcela změnit. Na vzhled vlasů má vliv mnoho faktorů a jejich charakteristika se v průběhu života může zásadně změnit.

Vzhled ovlivňují například těhotenství, onemocnění, některé léky, absolvovaná chemoterapie, ale mění se i postupem času s přibývajícím věkem.

Mýtus: Barvení vlasů v těhotenství je škodlivé

I když byl jednu dobu tento mýtus velmi populární, americká Food and Drug Administration (FDA) vydala prohlášení, podle kterého žádný z provedených výzkumů nikdy nepotvrdil, že by barvení vlasů v těhotenství mělo negativní dopad na plod nebo matku. Pokud si chcete být stoprocentně jisti, používejte při barvení roušku. Spekulovalo se totiž o tom, že potenciální negativní dopad by měla inhalace chemických výparů, nikoli barva samotná.

Mýtus: Stříhané vlasy rostou rychleji

Jestliže žijete v představě, že častější návštěvy kadeřníka či holiče vám přihrají rychle rostoucí a hustější vlasy, je načase změnit názor. I když kratší vlasy vypadají vždy hustší, je to jen optický klam. Už v roce 1928 dokázal výzkum Mildred Totterové, že stříhání nemá na rychlost růstu vlasů vůbec žádný vliv. Od té doby tuto skutečnost potvrdila řada dalších studií. Počet vlasových cibulek, z nichž vlasy vyrůstají, je dán geneticky stejně tak, jako rychlost růstu (průměrně poporostou o jeden centimetr za měsíc) a kvalita vlasu.

Řídké nebo jemné vlasy zastřiháváním nezesílí a jejich kvalita se nezlepší, ani jich neporoste víc. Raději vsaďte na kvalitní střih, který handicap opticky vyrovná.

Mýtus: Roztřepené konečky se dají spravit vhodným přípravkem

I když reklamy přísahají na to, že právě jejich výrobek udělá s roztřepenými a polámanými konečky rázný proces bez toho, abyste museli sáhnout po nůžkách, je to nesmysl. Jedinou skutečně účinnou léčbou je ostříhání.

Některé přípravky sice jsou schopné "slepit" roztřepené konce k sobě, je to opět jen optický klam, který vydrží přesně do dalšího mytí vlasů. Navíc vlas s roztřepeným koncem roste mnohem pomaleji než zdravý a roztřepení se může rozšířit po celé délce vlasu.

Mýtus: Kartáčování vlasů podporuje jejich vypadávání

Normální denní česání nebo kartáčování vlasů nemá na jejich vypadávání vůbec žádný vliv. Pokud trpíte vlasovým onemocněním (například alopecií), kartáčování a česání pouze způsobí vypadnutí vlasu, který by vypadl tak jako tak.

Nicméně je samozřejmé, že příliš intenzivní a nešetrné kartáčování vlasům neprospívá. Jeho důsledkem je však spíše lámání vlasů a roztřepené konečky.

Mýtus: Nošení pokrývek hlavy způsobuje plešatost

Tento mýtus pravděpodobně vznikl kvůli tomu, že u mladých mužů vstupujících do armády, kde jsou pokrývky hlavy povinné, se často objevovaly známky plešatění nebo zvýšeného vypadávání vlasů. Je to však jen náhodná časová shoda. Věk, v němž muži vstupovali na vojnu, je totožný s dobou, kdy u některých z nich začíná plešatost. Je to záležitost zvýšené hladiny dihydrotestosteronu a nikoli nošení nebo nenošení klobouků a čepic. Magazín Consumer Reports on Health udělal loni přehled výzkumů zabývajících se plešatostí a ztrátou vlasů. Konstatoval přitom, že ani jeden z provedených výzkumů nepotvrdil souvislost mezi nošením pokrývek hlavy a plešatěním.

Nevhodné pokrývky hlavy však mohou způsobit lámání vlasů. Příliš těsné čepice také blokují krevní zásobení vlasové pokožky, ale s vypadáváním vlasů nemají nic společného.

Mýtus: Lupy jsou způsobené suchou pokožkou

Lupy a suchá pokožka jsou dvě úplně rozdílné věci. Dobrý šampón či kondicionér mohou adekvátně ošetřit suchou pokožku a přesto po nich zůstávají lupy. Šampón proti lupům zase nemusí být úplně vhodný pro lidi se suchou pokožkou.

Vedle suchých lupů, které typicky vytvářejí "závěje" na ramenou, existují i mastné lupy, jež obvykle ulpívají na vlasové pokožce. Lupy jsou ve skutečnosti způsobené kvasinkami z rodu Malassezia a nikoli suchou pokožkou, objasňuje další z vlasových mýtů Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings.

Mýtus: Přílišné používání kosmetických přípravků vede k vypadávání vlasů

Vlasové spreje, gely, barvy na vlasy a další kosmetické vlasové přípravky nemají s plešatěním a vypadáváním vlasů nic společného. Je pravda, že nevhodné přípravky mohou poškodit vlasové vlákno, způsobit jeho lámání, třepení a podobně, nikoli však vypadávání a plešatění.

Mnohem nebezpečnější je z tohoto pohledu nevhodný účes, jako například příliš časté nošení vlasů sepnutých do pevného culíku.

Mýtus: Fénování vám zničí vlasy

Oproti běžnému přesvědčení neexistuje žádný důkaz o tom, že by běžné fénování poškozovalo vlasy nebo způsobovalo jejich vypadávání, uvádí The Australasian Hair and Wool Research Society (AHWRS). Příliš horký vzduch nebo časté vysoušení může vlasy udělat křehčí a náchylnější na lámání.

Pokud budete vysoušet vlasy přiměřeně teplým vzduchem a držet fén v dostatečné vzdálenosti, nijak je to nepoškodí. Mnohem nebezpečnější je pro ně nešetrné vysoušení a tření ručníkem.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

OBRAZEM: Známé osobnosti, které otevřeně promluvily o ztrátě dítěte

29. března 2024

Ztráta nenarozeného miminka je těžká pro každou ženu, která si touto zkušeností prošla. Známé...

Kate podstupuje chemoterapii, aby se jí rakovina nevrátila, vysvětluje lékařka

29. března 2024

Když princezna Kate oznámila, že má rakovinu, uvedla, že jí bylo doporučeno, aby podstoupila...

Zrušte rande. Tyto typy mužů své špatné stránky odhalují už v začátku

29. března 2024

Po schůzce s nimi se cítíte nejistá, po vztahu s nimi z vás zbytečně zůstane vyprahlá poušť....

OBRAZEM: Jarní detoxy, které doporučují slavné tváře

29. března 2024

Tělo si po zimě žádá úplně jiné zacházení, proto i slavné osobnosti na jaře volí trochu jiný režim,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...