Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zahrajte si na doktora. Domácí testy odhalí mužskou plodnost i HIV

  1:04aktualizováno  1:04
Nemusíte pokaždé běžet hned k doktorovi a trávit hodiny v čekárně, pokud máte podezření na graviditu či hladinu alkoholu v krvi. Existují i rychlejší způsoby, jak si vlastní diagnózu ověřit.
Těhotenské testy patří jednoznačně k těm nejpopulárnějším (ilustrační fotografie)

Těhotenské testy patří jednoznačně k těm nejpopulárnějším (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Dvaatřicetiletá Štěpánka Hradňanská poprvé otěhotněla v době, kdy žila a pracovala v Londýně. Miminko s manželem plánovali. Když zjistila, že by mohla být těhotná, nezamířila za svým lékařem, ale nejdříve zašla do místní drogerie a koupila těhotenský test.

"Test byl spolehlivý, vyšel pozitivní, což po několika týdnech potvrdil i doktor," popisuje žena.

Dvě čárky znamenají, že jste těhotná

Těhotenské testy patří jednoznačně k těm nejpopulárnějším. Pro ženy, které touží po dítěti, nebo s ním naopak ještě chtějí počkat, jsou doslova nepostradatelné. Jejich použití je jednoduché. Stačí, když testovací proužek ponoříte na několik vteřin do skleničky s močí. K dostání jsou i testy, které podržíte na chvilku přímo v proudu moči.

Jestliže se na testovacím proužku objeví dvě čárky, znamená to, že mátě zvýšenou hladinu HCG a velmi pravděpodobně jste těhotná. Jedna čárka pak ukazuje, že gravidní nejste. Stoprocentní jistotu ale získáte jedině u svého gynekologa.

Největší zájem je o těhotenské a drogové testy

Zuzana Maliariková provozuje soukromou lékárnu v Děčíně a potvrzuje, že lidé mají o domácí testy velký zájem.

Podle Maliarikové si zákazníci nejčastěji kupují těhotenské a drogové testy, dále testy na skryté krvácení ve stolici nebo například testy na celikakii.

"Pokud mají lidé nějaké potíže, mohou zjistit jejich příčinu v klidu a domácím prostředí ještě předtím, než se vydají za doktorem nebo do nemocnice. Domácí testy mohou být pro pacienty velmi užitečné," domnívá se lékárnice Maliariková.

Testy musí potvrdit lékař

Doktoři s používáním domácích testů v zásadě souhlasí. Některé z nich dokonce sami využívají při preventivních prohlídkách. Pak buď stanoví diagnózu, nebo pokračují v dalších vyšetřeních. Přesto varují, že domácí testy jsou pouze orientační a jejich výsledky musí vždy potvrdit lékař.

"Domácí testy by měly pacienta motivovat k tomu, aby zašel ke svému lékaři a diagnózu si ověřil. Testy by rozhodně nikdo neměl využívat jen jako záminku k domácí samoléčbě," říká praktický lékař Tomáš Vejrych.

Jaké testy se dají koupit?

Ovulace
Ovulační test dokáže porovnat hladinu ženských a mužských hormonů a na základě jejich poměru pak určuje ovulaci – čas, kdy má žena plodné dny a největší šanci, že otěhotní. Test se dělá ze slin nebo z moči, jeho postup je tedy velmi podobný jako u těhotenských testů. Orientační cena testu: 200 Kč

Holčička, nebo chlapeček?
Test se provádí pouze z ranní moči od 10. týdne těhotenství. Během pěti minut se proužek zbarví žlutě nebo oranžově (holčička), nebo zeleně až šedě (chlapeček). Výrobce garantuje 90% úspěšnost.
Orientační cena testu: 1100 Kč

Mužská plodnost
Jestliže se vám nedaří otěhotnět, může to být způsobeno neplodností vašeho partnera. Test zjišťuje, zda je sperma plodné. Ověřuje se jak množství spermií, tak jejich pohyblivost. Výsledky se dozvíte za hodinu a půl.
Orientační cena testu: 700 Kč

Vaginální kvasinková infekce
Kvasinkovou infekci prodělají za život tři ženy ze čtyř. Projevuje se nepříjemným svěděním, výtokem, pálením a bolestí při pohlavním styku nebo močení. Test se provádí stěrem pomocí bavlněné tyčinky.
Orientační cena testu: 400 Kč

Menopauza
Menopauza může mít nepříjemné příznaky – návaly horka, podrážděnost, úbytek kostní hmoty, suchost pochvy a zvýšené riziko onemocnění srdce. Testovací proužek ponoříte do vzorku první ranní moči, která obsahuje nejvíce hormonů.
Orientační cena testu: 200 Kč

Hladina cukru v krvi
Tento test si diabetici běžně dělají doma. Kapku krve nanesete na testovací proužek, který vložíte podle návodu do glukoměru.
Orientační cena testu: 4000 Kč (glukoměr), 800 Kč (testovací proužky)

Zvýšený cholesterol
Vyšší cholesterol zvyšuje riziko arterosklerózy a srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody. Testování se provádí z kapky krve z prstu, kterou nanesete na testovací proužek.
Orientační cena testu: 600 Kč

Tuky v krvi
Pokud je množství tuků v krvi příliš vysoké, pak máte mnohem vyšší riziko srdečně-cévních onemocnění. V některých lékárnách vám změří hladinu tuku z kapky krve. Nebo si můžete pořídit přístroj, který měří tuk na základě měření odporu těla. Zařízení bývá spojeno s krokoměrem a zadáte do něj vaši váhu, výšku, věk, pohlaví a délku kroku.
Orientační cena testu: 200-4000 Kč

Záněty ledvin a poškození jater
Pokud se na močových testovacích proužcích objeví bílkoviny nebo krev, pak máte zřejmě problémy s ledvinami nebo močovými cestami. Biluribin signalizuje poškození nebo onemocnění jater a leukocyty ukazují na zánět. Testovací proužky ponoříte do proudu moči. Výsledek pak porovnáte s barevnou škálou, která je součástí balení.
Orientační cena testu: 700 Kč

Alkohol v krvi
Detekční trubičky prozradí, kolik máte v krvi neodbouraného alkoholu. Dýchnete do trubičky a výsledek porovnáte s tabulkou. Pokud byste chtěli přesnější výsledky, pak si vyberte některý z testovacích přístrojů.
Orientační cena testu: 50 Kč (dýchací trubičky), 800-3000 Kč (testovací přístroj)

Drogový test
Test se dělá z moči, kde drogy zůstávají několik hodin nebo i dní. Jednodušší testy zjistí přítomnost například pervitinu a extáze, složitější odhalí také amfetamin, kokain, hašiš nebo marihuanu.
Orientační cena testu: 60-800 Kč

HIV
Novinkou je test, který z malé kapky krve rozpozná přítomnost viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS. Virus je však zjistitelný až po dvou měsících od nakažení.
Orientační cena testu: 450-500 Kč

Syfilis
Nebezpečné bakteriální onemocnění se přenáší výhradně pohlavním stykem. Ohrožen je i plod nemocné matky. Několik kapek krve z prstu necháte spadnout do otvoru v testovací kazetě a přidáte pár kapek činidla.
Orientační cena testu: 300 Kč

Chlamydie
Neléčená infekce bakterií může vést k neplodnosti nebo zánětům urogenitálního ústrojí. Test se provádí pomocí poševního stěru. Je určen pouze pro ženy a neměl by se dělat během těhotenství.
Orientační cena testu: 500 Kč

Žaludeční bakterie
Bakterie Helicobacter pylori má na svědomí onemocnění žaludku, dvanácterníku, žaludečních vředů nebo chronickou gastritidu. Test se provádí ze vzorku stolice.
Orientační cena testu: 9000 Kč

Celiakie
Závažné onemocnění se projevuje častými průjmy, vzedmutým břichem a hubnutím. Příčinou je nesnášenlivost lepku, který se vyskytuje v obilovinách. Test se dělá z krve ze špičky prstu.
Orientační cena testu: 440 Kč

Skryté krvácení ve stolici
Krvácení ve stolici může být příznakem řady onemocnění včetně nádorů tlustého střeva a konečníku. K testu je zapotřebí vzorek stolice. Orientační cena testu: 60 Kč

Autoři:
Nejčtenější

Salma Hayeková (Londýn, 5. prosince 2016)
Ve svém věku už nemusím vypadat dokonale, je to výhoda, říká Hayeková

Herečka Salma Hayeková (50) nikdy nepodléhala hollywoodským trendům a nesnažila se mučit v posilovně jen proto, že to je zrovna v kurzu. Pro svou postavu toho...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Světlé odstíny vlasů jsou pro léto nejvhodnější.
Pět tipů, jak si v létě udržet zářivou barvu, aniž by vaše vlasy trpěly

Sluníčko i chlór dává vlasům zabrat. Nezřídka dokonce mění jejich barvu. Vyplatí se proto dopřávat kadeřím pravidelnou péči pomocí speciální kosmetiky.   celý článek

ilustrační snímek
Jak vybírat porodnici? Rozhoduje nabídka péče, zázemí i pocity rodičky

Pražské maminky to musí řešit relativně brzy a zapsat se do porodnice již v prvním trimestru, s výběrem porodnice si ovšem láme hlavu většina nastávajících...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

Ilustrační fotografie
Osm fyzických příznaků úzkosti. Bušení srdce, teplota i brnění nohou

Projevy úzkosti mohou být velmi pestré. Od klasických jako neklid, bušení srdce, motání hlavy nebo třes rukou až po ty méně obvyklé, které leckdy překvapí.  celý článek

Ilustrační fotografie
Uroložka: Koupání v řece ani bazénu zánět močových cest nezpůsobuje

Každá druhá žena aspoň jednou za život prodělala zánět močových cest, i proto lékaři doporučují věnovat péči hlavně prevenci. "Koupání v řece ani bazénu...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Glamour líčení jednoduše: Výrazného líčení se nemusíte bát
Glamour líčení jednoduše: Výrazného líčení se nemusíte bát

Glamour makeup je výrazný styl líčení. Používá se většinou při focení a má za cíl podtrhnout ženskou krásu a přitažlivost. Proč si ale tohle vše nedopřát i kdyk... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.