Ona
Účinným řešením bolestí zad jsou pravidelné masáže.

Účinným řešením bolestí zad jsou pravidelné masáže. | foto: Profimedia.cz

Záda nejčastěji bolí ze sezení

  • 3
Bolesti zad vévodí žebříčkům neschopenek, a jsou dokonce častější potíží než bolest hlavy. Nejlepším lékem je pravidelné cvičení, protahování a masáže.

S bolestmi zad se za posledních čtrnáct dní setkalo skoro 40 procent mužů a 47 procent žen. Bolest zad je dokonce častějším problémem než bolest hlavy.

Proč tomu tak je, není těžké odhalit. Nedostatek pohybu se projevuje třeba i na chalupě při práci na zahradě. Celkem jednoduše si přetížíte zádové svaly, které potom bolí. Řešení těchto problémů není složité. Protahujte se i přes den v práci, cvičte (vhodné je například plavání nebo jóga či pilates), choďte na masáž, popřípadě si udělejte čas na rehabilitační cvičení.

Bolí mě krční páteř 

S nedostatkem pohybu samozřejmě souvisí i obezita. Také kila navíc ničí lidská záda. Že jste to slyšeli jen o kyčelních kloubech? Pravda je taková, že nadváha zádové svaly trvale zatěžuje a vede ke špatnému držení těla. S tím souvisí i slabé břišní svaly, které většina obézních lidí má a jež rozhodně správnému držení těla nepřispívají.
 
Ačkoliv si to většina lidí vůbec neuvědomuje, bolest v zádech může být i reakcí na stres. Psychicky vypjatý člověk chodí mimoděk celý napjatý, zvedá ramena a nedokáže se uvolnit. I proto se lidem ve stresu někdy může zdát, jako kdyby jim za krkem seděla všechna tíha světa. Pomáhá masáž, teplá koupel, někdo nedá dopustit na bylinky.

Ruplo mi v páteři 

Jestliže vám takzvaně rupne v dolní části hrudní nebo bederní páteře ve chvíli, kdy stěhujete něco těžkého, jedná se zřejmě o natržení nebo nadměrné napnutí zádových svalů, poškozenou meziobratlovou ploténku anebo zablokované obratle. Jestliže nepomůže klid, teplo nebo masáž, jděte k lékaři. Ten rozhodne o dalším postupu.

Bolí mě bederní páteř. A bolest vystřeluje do nohou

Další typ bolesti bederní páteře, té, která vystřeluje do nohou a chodidel a je spojená s nedoslýchavostí, může signalizovat tři hlavní problémy: podrážděný sedací nerv, vyhřezlé obratle nebo poškozené meziobratlové ploténky. Máte-li zmíněné příznaky, jděte určitě k lékaři. Ten vás prohlédne a pravděpodobně pošle na neurologické vyšetření, popřípadě na rentgen páteře. Užitečné je také cvičení rehabilitačních cviků.

Bolí mě bedra. A mám teplotu 

K lékaři jděte i tehdy, když vás bolí bedra, pálí vás při močení a k tomu se přidá horečka. Může jít o zánět ledvinné pánvičky, což je bakteriální onemocnění, které se léčí antibiotiky. Lékař vám pro určení správné diagnózy odebere krev a bude také testovat moč. Pošle vás zřejmě i na vyšetření ultrazvukem.

Bolí mě bedra. A podbřišek 

Bolestí zad se, spolu s bolestivým podbřiškem, ohlašují i gynekologické problémy. Zda jde o zánět dělohy, vaječníků nebo příznaky bolestivé menstruace, většinou dokáže říci až lékař. Neváhejte proto a jděte ke gynekologovi.
 
Ženy mají po padesátém roce sklon k osteoporóze (řídnutí kostí). I ta se projevuje bolestí zad, přidávají se i častější zlomeniny. Příznaky dokážou zmírnit preparáty předepsané lékaři.

Bolí mě bederní páteř. A v noci také paty 

Bechtěrevova nemoc není příliš častou potíží, ale i ona se ozývá bolestí v bederní páteři. Jedná se o onemocnění, které se projevuje zkostnatěním páteře a kyčelního či ramenního kloubu. Týká se především mužů mezi 20. a 30. rokem a na rozdíl od bolesti z přetažení nebo namožení se k tomuto typu bolesti přidává ještě noční bolest v patách spojená s ranní nepohyblivostí.