Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začněte s námi běhat, společně to dokážeme

  11:29aktualizováno  11:29
Učit se běhat? To přece umí každý! Ale kdepak. I běhání se musí naučit, natrénovat. Tedy pokud se nechcete omezit jenom na běhání na tramvaj. Pokud chcete uběhnout dál, připojte se k nám. Z redakce OnaDnes.cz teď běháme všechny, je nás šest. Mladé i starší, tenké i silnější, sportovkyně i lenošky. V září chceme uběhnout 10 kilometrů na Nike Run Prague, tak jsme začaly s tréninkem.

Trénink redaktorek OnaDnes.cz na desetikilometrový závod Nike Run Prague | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Máme štěstí, že se nás, vesměs úplných amatérek, ujal profesionální trenér Vladimír Korbel, který se může pochlubit tím, že trénoval i špičkové české atlety včetně překážkáře Jiřího Mužíka. Už jsme s ním absolvovaly tři tréninky a většina z nás toho měla, co si budeme nalhávat, plné zuby. Učit se běhat je pořádná dřina!

Překonat první bolest

Každopádně bychom byly rády, kdybyste se vy, naše čtenářky, přidaly. V co největším počtu (více čtěte zde). Běh zlepšuje postavu, posiluje svalstvo a zbavuje tuku, zlepšuje krevní oběh, činnost srdce i plic, je výborný na odreagování. I když začátky jsou samozřejmě těžké a naučit se běhat není snadné.

Přidejte se k nám!

Hlavním cílem akce je desetikilometrový závod Nike Run Prague, který se uskuteční 3. září v Praze.

Přihlaste se a můžete vyhrát Nike+ SportBand. Každá čtenářka navíc získá kšiltovku Nike, blok a nákupní tašku s logem OnaDnes.cz a 20% slevu do Nike Store.

Dalším cílem je ve společném týmu OnaDnes.cz naběhat do té doby více kilometrů než tým mužů pod hlavičkou Xman.cz. Do challenge se můžete hlásit ZDE.

Především je těžké překonat vlastní pohodlí, pak i první překážky, respektive tělesné obtíže, když po prvním vyběhnutí nemůžete po pár stovkách metrů popadnout dech a do lýtek či stehen se rozlévá tuhá bolest...

Jsme úplně na začátku, takže první bolestivé překážky zažíváme na vlastní kůži. Ale běhání nás chytlo. Baví nás a navzájem se hecujeme a držíme si palce, abychom nakonec dosáhly společného cíle a tu zářijovou desítku Nike Run Prague zvládly.

Individuální tréninkový plán

První trénink byl krutý. Vladimír nám napřed ukázal základní techniky běhu, rozcvičování a protahování svalů. Pak nás v oboře Hvězda v Praze vyslal na dvoukilometrový okruh a každé změřil čas. Většina z nás nebyla schopná kolečko zvládnout naráz, aniž by si párkrát neodpočinula chůzí.

Trénink redaktorek OnaDnes.cz na desetikilometrový závod Nike Run Prague

Trénink redaktorek OnaDnes.cz na desetikilometrový závod Nike Run Prague

Výsledný čas pak byl pro trenéra vodítkem k tomu, aby každé sestavil individuální běžecký plán. Každá z nás dostala papír s přesným rozpisem, kdy běhat, jakou vzdálenost, v jakém čase. Také jsme se dozvěděly, jaké jsou nejčastější chyby začátečníků: přeceňování vlastních sil, nepravidelný či špatně zvolený trénink.

"Běh je přirozený pohyb, jednoduchý jako chůze, je přístupný každému, finančně i časově nenáročný, zlepšuje nejen vzhled, ale i zdravotní stav. Posílíme srdce, plíce, otužujeme se, nejsme náchylní k nemocem, oddalujeme stárnutí, prodlužujeme si život, zlepšujeme psychiku," říká trenér Vladimír Korbel.

Trénink redaktorek OnaDnes.cz na desetikilometrový závod Nike Run Prague
Trénink redaktorek OnaDnes.cz na desetikilometrový závod Nike Run Prague

Naše ukázkové tréninkové plány

Každá jsme uběhla, některá částečně i ušla 2 kilometry a na základě toho nám trenér udělal tréninkový plán na prvních 14 dní. Čas nejrychlejší byl 13 minut, průměr byl 14:40 a nejpomalejší doběhla v čase 17 minut. Zkuste si uběhnout 2 kilometry a podle času se přibližně můžete řídit našimi tréninkovými plány.

Trénink pro nejrychlejší z nás:
1. 3 x 1 km v tempu 6:30 min/km; po kilometru odpočinek 1 minuta
2. 5 x 1 km v tempu 7:00 min/km; po kilometru odpočinek 1 minuta
3. 4 x 1 km v tempu 6:45 min/km; po kilometru odpočinek 1 minuta
4. 5 x 1 km v tempu 7:30 min/km; po kilometru odpočinek 45 sekund
5. 3 x 1 km v tempu 6:30 min/km; po kilometru odpočinek 45 sekund
6. 5 x 1 km v tempu 7:00 min/km; po kilometru odpočinek 30 sekund
7. 5 x 1 km v tempu 7:30 min/km; po kilometru odpočinek 30 sekund

Trénink pro většinu z nás:
1. 3 x 1 km v tempu 7:20 min/km; po kilometru odpočinek 1 minuta
2. 5 x 1 km v tempu 7:50 min/km; po kilometru odpočinek 1 minuta
3. 4 x 1 km v tempu 7:35 min/km; po kilometru odpočinek 1 minuta
4. 5 x 1 km v tempu 8:20 min/km; po kilometru odpočinek 45 sekund
5. 3 x 1 km v tempu 7:20 min/km; po kilometru odpočinek 45 sekund
6. 5 x 1 km v tempu 7:50 min/km; po kilometru odpočinek 30 sekund
7. 5 x 1 km v tempu 8:20 min/km; po kilometru odpočinek 30 sekund

Trénink pro nejpomalejší z nás:
1. 3 x 1 km v tempu 8:30 min/km; po kilometru odpočinek 1 minuta
2. 5 x 1 km v tempu 9:00 min/km; po kilometru odpočinek 1 minuta
3. 4 x 1 km v tempu 8:45 min/km; po kilometru odpočinek 1 minuta
4. 5 x 1 km v tempu 9:30 min/km; po kilometru odpočinek 45 sekund
5. 3 x 1 km v tempu 8:30 min/km; po kilometru odpočinek 45 sekund
6. 5 x 1 km v tempu 9:00 min/km; po kilometru odpočinek 30 sekund
7. 5 x 1 km v tempu 9:30 min/km; po kilometru odpočinek 30 sekund

Nemusíte hned závodit

Jednou z nejčastějších chyb začátečníků je, že chtějí hned napoprvé uběhnout spoustu kilometrů v krátkém čase. Je to nejlepší způsob, jak se zase vrátit do pohodlí svého gauče. V horším případě si můžete přivodit i nějaký zdravotní problém. Běhání by vás mělo v první řadě bavit. Zvolte si tempo, které vám vyhovuje.

Pokud například nevíte o tom, že máte zvýšený tlak, cukrovku nebo vrozenou srdeční vadu, navštivte raději napřed svého lékaře. To samé platí pro lidi s nadváhou.

Další rozšířenou chybou je nepravidelnost. Napřed trénujete třikrát týdně, pak dva týdny vynecháte, následně si obujete maratonky jen jednou týdně. Aby mělo běhání efekt, posílilo váš organismus, přineslo vám užitek, je zapotřebí trénovat pravidelně a dlouhodobě.

Trénink redaktorek OnaDnes.cz na desetikilometrový závod Nike Run Prague

Trénink redaktorek OnaDnes.cz na desetikilometrový závod Nike Run Prague

"Nedělejte si iluze, že z vás budou za pár dní či týdnů běžci," upozorňuje Korbel. Dodává, že mezi časté chyby patří i nesprávná technika běhu, která vás pak může enormně vyčerpávat. V takovém případě se raději obraťte na zkušeného trenéra.

Pojďte si povídat do Kavárničky

Běháte? Nebo chcete začít a nevíte jak? Napište o tom zde.

Oněnka z Kavárničky

O společném tréninku s námi, kde si můžete svoji techniku vylepšit a na vše potřebné se zeptat, vás bude včas informovat.

Silnicím se raději vyhněte

Pokud můžete, zvolte si pro běhání nějaké měkčí povrchy. Chodníky či silnice nejsou ideální, mohou zbytečně zatěžovat váš organismus, navíc jsou pro vás nebezpečné kvůli projíždějícím automobilům. A pak jsou tady i výfukové exhalace.

"Nejlepší jsou lesní a polní cesty, parky. Na silnici doporučuji běhat jen tehdy, když není jiná možnost," radí Vladimír. Pokud nemáte kvalitní boty, můžete uškodit například svým achilovkám nebo kloubům.

Trénink redaktorek OnaDnes.cz na desetikilometrový závod Nike Run Prague

Trénink redaktorek OnaDnes.cz na desetikilometrový závod Nike Run Prague

Běhání je vždy dobré prokládat doprovodným cvičením. Zvláště na začátku byste měly chodit běhat tak třikrát týdně a trénink doplňovat například jógou, plaváním nebo posilovnou.

Opět platí zásada, že byste si měly vybrat takovou tělesnou aktivitu, která vás baví. A nemusíte hned chodit do drahého fitness centra, můžete klidně cvičit doma.

Nejčtenější

Jít se koupat znamenalo vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se...
OBRAZEM: Koupání před 50 lety: s nubianem, kostkovanou dekou a matračkou

Jít se koupat znamenalo ještě před půl stoletím vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se srolovanou kostkovanou dekou v podpaží a taškou přes rameno. V ní...  celý článek

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

Magazín Vogue je ikonou mezi dámskými magazíny.
Magazín Vogue udává trendy už 125 let. Nyní ho ohrožují sociální sítě

Magazín plný luxusu, který si zamilovaly ženy po celém světě, odstartoval kariéru mnoha topmodelek a návrhářů. A přestože je Vogue stále prestižní titul, ubývá...  celý článek

Neuroložka prof. MUDr. Marcela Lippertová-Grünerová, ph. D. působila celou řadu...
Neuroložka: Mozkové buňky umí spáchat sebevraždu, ale to my nechceme

„Mozkové buňky mohou spáchat sebevraždu. Mají jakýsi,červený knoflík’, který buď stisknou, nebo ne. My se je snažíme přesvědčit, aby ho nemačkaly, protože je...  celý článek

Houbové rizoto
Rostou? Tak honem do lesa! Tyhle recepty užijete nejen na chalupě

Uklidňující procházka lesem mnohdy vyústí ve sběračskou výpravu – zejména, když máte svoje tajná místečka a vezmete si s sebou košík. Co ale s houbovou úrodou?...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Jak je to s módními probiotiky? Neškodí, ale o výhodách zatím víme málo

Probiotické potraviny jsou zpátky. Už ne ve formě slazených kysaných nápojů, které frčely v době po roce 2000. Teď se jí korejské kimči, islandský skyr, pije...  celý článek

Ilustrační fotografie
Pít se musí umět. I v případě vody

Zajistit, aby tělo mělo dostatek tekutin i v létě, není tak snadné, jak se může zdát. Pravidlo, že stačí vypít dva nebo tři litry a máte vystaráno, neplatí...  celý článek

(Ilustrační foto)
Letní alko drinky. Co, kde a jak si dát, abyste nemuseli mít výčitky

Léto svádí k popíjení víc než Vánoce, Silvestr a Valentýn dohromady. Co si ale objednat v plážovém baru nebo umíchat na domácí grilovačce, aby to naše tělo...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky
Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky

Líčení nabízí spoustu návodů, rafinovaných tipů a triků, díky kterým můžete zásadně změnit rysy v obličeji a jednou z takových vychytávek je konturování. Pomocí... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.