Lidé, kteří začnou se sexem v nízkém věku se pravděpodobně spíše nakazí pohlavními chorobami.

Lidé, kteří začnou se sexem v nízkém věku se pravděpodobně spíše nakazí pohlavními chorobami. | foto: Profimedia.cz

Začít se sexem příliš brzy nebo pozdě je riskantní

  • 116
Zdá se, že lidem, kteří začnou žít sexuálním životem jako mladší nebo starší, než je průměr, hrozí větší nebezpečí, že je v pozdějším životě postihnou sexuální zdravotní problémy.

Nasvědčuje tomu nová studie vědeckého týmu Kolumbijské univerzity v New Yorku, jejíž výsledky zveřejnil odborný časopis American Journal of Public Health.

Toto zjištění podle badatelů do jisté míry zpochybňuje přínos osvěty o prospěšnosti sexuální abstinence před vstupem do manželství, šířené na amerických veřejných školách.

Správné načasování
Vědci na základě průzkumu zjistili, že ti, kteří se sexem začali v poměrně nízkém věku, se s větší pravděpodobností střetnou s jistými rizikovými faktory souvisejícími s pohlavně přenosnými chorobami. Patří k nim vyšší počet sexuálních partnerů a častější styk pod vlivem alkoholu.

Ti, kdo zahájili pohlavní život dříve či později, než je průměr, jsou také ve zvýšené míře ohroženi sexuální dysfunkcí. To platí především pro muže, mezi jejichž potíže se řadí neschopnost udržet erekci či dosáhnout orgasmu.

V průměru respondenti odpovídali, že poprvé měli sexuální styk zhruba ve věku 17 nebo 18 let. Ti, kteří zahájili pohlavní život v průměru ve 14 letech, si podle vědců přespříliš pospíšili, a ti, kdo započali sexuálně žít ve 22 letech a dále, začali opožděně.

Deprese, anorexie a porod
Sexuálním životem v souvislosti s lidským zdravím se zabývá i další vědecká studie, kterou vypracoval tým z Christchurch School of Medicine and Health Sciences z univerzity Otago na Novém Zélandě. Podle tamních badatelů mohou porod, anorexie a deprese nepříznivě ovlivnit sexuální život žen.

Odborníci zjistili, že ženy s mentálními zdravotními problémy, například hlubokými depresemi či poruchami příjmu potravy, mají sklon k větším problémům se sexuálním životem než jiné příslušnice něžného pohlaví.

V nové studii výzkumníci dospěli ke zjištění, že ženy s anorexií nebo depresemi obvykle mají pohlavní styk častěji než novopečené matky. Podle výsledků bádání, otištěných v časopise International Journal of Eating Disorders, ale častěji hlásí "problémy" během styku.

,