Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zachraňte si život před rakovinou

  0:01aktualizováno  0:01
Rakovina střev a konečníku patří mezi nemoci, jichž se nejvíc bojíme. Navíc v Česku se na ni umírá nejvíc na světě. A to přesto, že lékaři ji umějí léčit. S jedinou podmínkou: pacient musí přijít včas. Test, který může zachránit život, je jednoduchý.

Hrozí vám rakovina střev nebo konečníku? Udělejte si test - ZDE

 


Nebolí, nestojí skoro žádný čas a výsledky jsou známy téměř okamžitě.

Říká se mu test na skryté neboli okultní krvácení a požádat by o něj svého praktika měl každý člověk nad 50 let. A to pokud možno každé dva roky.

"Lékař mu dá testovací set, pacient sám do něj doma dá malý kousek stolice a lékař druhý den přidá činidlo, pomocí nějž odečte, zda pacient trpí krvácením, či nikoli," popisuje gastroenterolog Jan Martínek z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Devadesát procent zachráněných
Zajít na test se skutečně vyplatí. "Dělají-li se podobné testy soustavně, dávají velkou šanci, že se na případný nádor přijde včas a že bude možné jej dobře chirurgicky odstranit, v takovém případě se uzdraví devadesát procent lidí," vysvětluje lékař Přemysl Frič, gastroenterolog z pražské vojenské nemocnice ve Střešovicích.

ANKETA: BYLI JSTE NA TESTU NA SKRYTÉ KRVÁCENÍ?

Eva Pilarová, zpěvačka  
Vím, o co jde, mám i známé, kteří touto chorobou trpí. Já sama zatím žádné obtíže nemám. Test jsem si proto ještě udělat nenechala. Pořád mám tak nějak v sobě, že nechci otravovat doktory zbytečně.

Jiří Vorlíček, onkolog
Byl. Jsem ve věku, kdy je tento nádor velmi častý. Považuji to za stejně samozřejmé, jako že se na přechodu rozhlédnu, jestli nejede náklaďák. Měl by to udělat každý, kdo jen trochu dbá o své zdraví.

Václav Postránecký, herec
Tento test jsem si udělat nechal. Statistické údaje o rakovině tlustého střeva mě děsí. Navíc jsme měli toto onemocnění v rodině, takže si dokážu představit, co to znamená.

Nádory střeva a konečníku jsou nebezpečné, ale mají alespoň jednu výhodu, vyvíjejí se velmi pomalu, třeba deset let.

Když se na nádor přijde až v pokročilém stadiu, bývá šance na uzdravení malá - pokud nádor zasáhne uzliny, tak poloviční, když se přidají metastázy, sotva několikaprocentní.

Lékaři proto apelují, přijďte na testy nebo v případě, že budete mít nějaké neobvyklé zažívací potíže, co nejdříve.

Pozor na polypy
Co se bude dít, pokud test ukáže, že pacient skutečně krvácí? Následuje takzvaná koloskopie, při níž lékař pomocí moderního přístroje vyšetří stav pacientových střev a hledá zdroj potíží.

"V naprosté většině se ukáže, že pacient žádný nádor nemá. Za krvácením mohou být buď hemoroidy, ty jsou z tohoto hlediska neškodné, nebo polypy, a ty musíme odstranit, neboť z nich by se s velkou pravděpodobností nádor během několika let vyvinul," říká Martínek.

V České republice rok co rok na kolorektální karcinom zemře pět tisíc lidí.

Přežil jsem rakovinu
Více vlákniny, méně tuku. Tak lze stručně shrnout základní zásady, pomocí nichž mohou lidé snížit riziko, že onemocní zhoubnou chorobou.

Život Miloše Maška převrátila naruby rakovina. Jeho žena totiž nedávno zemřela na kolorektální karcinom. V jejím případě se na nemoc přišlo pozdě, neboť onemocněla ještě před padesátkou. To je však hodně výjimečné. Většina lidí má šanci nemoc přežít, když půjdou na testy skrytého krvácení.

"Lidé by neměli být neteční a myslet si, že jich se to netýká. Tahle nemoc je hodně krutá, proto je dobré sebrat odvahu a jít k lékaři," míní muž, jehož žena zemřela po pětadvacetiletém manželství. "Zbyly tu po ní dvě děti, mladšímu bylo osm let," říká muž.

On sám proto absolvoval jak test na skryté krvácení, tak pro svůj klid i kolonoskopii. "To bylo loni před Vánocemi. Když mi řekli, že jsem v pořádku a mám na dalších pět let klid, byl to ten nejkrásnější dárek," vzpomíná.

To, že včasný příchod je rozhodující, dosvědčuje i následující příběh. Vysokoškolský profesor Jiří Pavelka žije díky své ženě. Před časem ho donutila jít na test skrytého krvácení, ač on sám byl přesvědčen, že to bude zbytečné.

Jenže test byl pozitivní a následné vyšetření potvrdilo, že muž má nádor. V létě 2002 mu jej lékaři odstranili a dneska už zase učí na technice a rekreačně hraje volejbal. "Přišlo se na to hodně brzy," říká muž, který proto rozhodně doporučuje: "Nechte se otestovat."

Statistika je výmluvná: výskyt nemoci za posledních třicet let vzrostl třikrát, umírá 36 lidí ze sta tisíc dospělých ročně. Celkem je to rok co rok více než pět tisíc mrtvých a k tomu 7500 nových případů.

Jen málokdo musí na další vyšetření
Stává se, že se pacienti vyšetření bojí, lékaři je však uklidňují - většina z nich stejně skončí jen u nenáročného testu na krvácení do stolice.

"Jen tři procenta lidí mají ve stolici krev, a měli by proto podstoupit kolonoskopii. A z nich třetina má nějaký vážnější nález, jako je nádor nebo polypy, které je třeba odstranit," popisuje gastroenterolog Jan Martínek.

Kdo za to může?
Lékaři a vědci zatím nemají úplně jasno v tom, co nemoc způsobuje - zřejmě jde o kombinaci zděděných vlivů a působení vnějšího prostředí. Plošné testování se týká především lidí, kteří v rodině žádné zvýšené riziko nemají, protože ty by měli lékaři - gastroenterologové sledovat už dříve než v padesáti letech.

"Větší riziko mají lidé, v jejichž rodině je zvýšený výskyt polypů, nebo se tam dokonce objevila tato rakovina. Dále ti, v jejichž rodině se pravidelně objevuje nějaká forma rakoviny a lidé se zánětlivými střevními chorobami, jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida," vyjmenovává lékař Martínek.

U běžné populace zvyšuje riziko výskytu nádoru snížený příjem vlákniny.Ve střevech se množí bakterie produkující jedovaté zplodiny, které rozkládají tuky na nebezpečné toxiny. Nebezpečný je i nadměrný příjem tuku. "Rovněž nedostatek vitaminů A, E a C snižuje schopnost těla bránit se volným radikálům, které jinak poškozují buňky," dodává gastroenterolog.

BĚŽTE NA TEST, MŮŽETE SI ZACHRÁNIT ŽIVOT
Věnujte svému tělu alespoň takovou péči jako svému autu, které vozíte k preventivním ročním prohlídkám," říká profesor Přemysl Frič z pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Pomáhal v zemi spustit projekt celonárodního testování na skryté krvácení. A mrzí ho, že zdaleka ne všichni lidé, kterým by mohl zachránit zdraví, či dokonce život této možnosti využívají.

Kdo by měl přijít k lékaři na jednoduchý test skrytého krvácení?

Program je určen především pro lidi, kterým je přes 50 let a kteří nemají v rodině kolorektální karcinom ani sami neměli nádory nebo polypy v tlustém střevě. Ty ostatní už by měl rovnou sledovat specialista, tedy gastroenterolog.

Proč byla stanovena věková hranice právě na 50 let?

Po překročení této věkové hranice případů kolorektálního karcinomu prudce přibývá a během desetiletí se vždy jejich počet zdvojnásobí.

Test by měli lidem nabízet praktici. Spolupracují dobře?

Většina z nich testy nabízí, ale jen asi dvacet procent dosáhlo toho, že na ně chodí skutečně všichni, kterých se to týká. Zatím na testování chodí celkem jen asi 15 až 18 procent lidí, což je málo.

Za jak dlouho se vliv testování projeví?

Studie ukázaly, že při dvouletém intervalu testování, který je zaveden u nás, a za předpokladu, že lidé na ně chodí, se úmrtnost na kolorektální karcinom začne výrazně snižovat po 13 letech.

Nebylo by lepší, kdyby rovnou všichni chodili na kolonoskopii? Zatímco testy odhalí skryté krvácení, které může mít různé příčiny, kolonoskopie může rovnou odhalit rakovinu.

Někteří lékaři to prosazují, ale jelikož je to náročnější vyšetření, pacienti by na ně ani zdaleka tak nechodili. Navíc je dražší, nehledě na to, že se jako preventivní program nehodí, neboť naprostá většina vyšetřených by neměla vůbec žádný nález.

Autoři:
Nejčtenější

Lake Bellová
Lake Bellová: Děti vychovávám tak, aby si vážily starých lidí

Herečka Lake Bellová (38) denně naráží na to, že si dnešní mládež neváží starších lidí. Své děti tak vede k tomu, aby ke starším lidem měly úctu. A hlavně po...  celý článek

Nafukovací lehátko ve tvaru plameňáka je "must-have" sezony.
Plameňáci ovládli léto, ale ikonami jsou už šedesát let

Luxusní šaty a šperky, obyčejná trička z řetězců, neonové lampy a nafukovací lehátka mají letos jedno společné. Vládnou jim plameňáci. Kýčovití, přesto...  celý článek

Osvěžující salát s rajčaty, okurkou a čerstvou mátou
Rajčata nejsou jen na špagety a na pizzu. Co s červeným nadělením?

Konec prázdnin je ve znamení dozrávajících červených plodů, které v sobě během slunečných dnů akumulovaly všechnu krásu a sladkost léta. Pokud jste propadli...  celý článek

Magazín Vogue je ikonou mezi dámskými magazíny.
Magazín Vogue udává trendy už 125 let. Nyní ho ohrožují sociální sítě

Magazín plný luxusu, který si zamilovaly ženy po celém světě, odstartoval kariéru mnoha topmodelek a návrhářů. A přestože je Vogue stále prestižní titul, ubývá...  celý článek

Neuroložka prof. MUDr. Marcela Lippertová-Grünerová, ph. D. působila celou řadu...
Neuroložka: Mozkové buňky umí spáchat sebevraždu, ale to my nechceme

„Mozkové buňky mohou spáchat sebevraždu. Mají jakýsi,červený knoflík’, který buď stisknou, nebo ne. My se je snažíme přesvědčit, aby ho nemačkaly, protože je...  celý článek

Další z rubriky

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie
Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a napijete se u toho kávy. Vše probíhá automaticky. Ovšem jen do chvíle, než mozkovou tepnu...  celý článek

(Ilustrační foto)
Sedm potravin, které mohou hrát roli v prevenci rakoviny

Je to tenký led, na který se vědci pouštějí neradi. Žádné jídlo samozřejmě nedokáže zcela předejít rakovině a už vůbec ne všem typům a žádné také samo o sobě...  celý článek

Ilustrační fotografie
Osm fyzických příznaků úzkosti. Bušení srdce, teplota i brnění nohou

Projevy úzkosti mohou být velmi pestré. Od klasických jako neklid, bušení srdce, motání hlavy nebo třes rukou až po ty méně obvyklé, které leckdy překvapí.  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky
Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky

Líčení nabízí spoustu návodů, rafinovaných tipů a triků, díky kterým můžete zásadně změnit rysy v obličeji a jednou z ta... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.