Zachraňte si svoji kůži

Hnědavé fleky na pokožce nemusí znamenat vůbec nic, zvláště má-li je člověk od narození. Ale zrovna tak mohou být předzvěstí zhoubného onemocnění. Proto neudělá chybu ten, kdo si nechá svoji kůži pro jistotu prohlédnout u lékaře. Už proto, že například na záda si nikdo nevidí.

Objevilo se vám na kůži něco, co jste tam dříve neměli? Pak neváhejte s návštěvou lékaře.

"Laik totiž nedokáže odlišit, zda je to jen reakce na slunce, či zhoubný melanom, který se musí neprodleně odstranit," řekla Milena Jirásková, lékařka dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Na druhou stranu není třeba propadat panice, pokud máte skvrny již léta a nic se s nimi neděje, případně pokud je mají vaše děti třeba již od narození.

"Pokud má někdo skvrny od narození, půjde nejspíše o běžné pigmentové névy, které neznamenají vůbec nic," doporučila dermatoložka Zuzana Kulíková z pražské nemocnice na Vinohradech.

Přesto podle ní neudělá člověk chybu, pokud si nechá podobné skvrny, lidově zvané "mateřská znaménka", vyšetřit.

Hormony vadí
"Skvrnami na kůži, takzvanou hyperpigmentací, trpí většinou ženy, protože souvisí s hormonálními výkyvy. Problémy s ní má třetina žen starších patnácti let," upřesnila Jirásková.

Podle ní tak jen v Česku žije s podobnými skvrnami více než milion žen. S přibývajícím věkem se jak u žen, tak u mužů objevují stařecké skvrny. I s nimi však častěji k lékaři míří ženy, protože jim vadí kvůli vzhledu.

Nejčastěji se skvrny objevují na obličeji. Pokud se ukáže, že skvrny nejsou zdraví nebezpečné, a přesto se jich člověk chce zbavit, musí se připravit na to, že to pocítí jeho peněženka: Preparáty na jejich odstranění stojí od 200 do 1700 korun, laserové výkony bývají ještě dražší.

"Odstranění skvrn je nevděčný proces: vyžaduje velkou trpělivost a spolupráci pacienta, přitom ne vždy odpovídá výsledek očekávání," poznamenala pro ČTK Radmila Konkolová, kožní lékařka z pražského Motola. Pojišťovny na tuto léčbu v případě, že jde jen o kosmetický problém, nijak nepřispívají.

Kde se berou skvrny na kůži?

Lidská pokožka je velmi odolná, přesto se na ní může v průběhu života objevit hned několik typů různých skvrn a zbarvených tmavých ploch. Co je způsobuje?

Dědičnost - po předcích mívají lidé pihy, lidově zvané "mateřská znaménka"

Sluneční záření
- podporuje tvorbu kožního barviva jménem melanin, člověk se opálí 
- dlouhodobé slunění může vyvolat vznik zhoubného melanomu, kůže navíc rychleji stárne. Nebezpečná jsou i solária.
- s věkem se mohou kvůli slunění objevit trvalé tmavé pigmentové skvrny, nemusí být nebezpečné, ale nevypadají hezky 
- sluneční záření zhoršuje i skvrny vzniklé z jiných příčin

Stárnutí
- způsobuje takzvané stařecké skvrny, typická pro ně je hnědá barva, slunce je zvýrazňuje

Hormonální výkyvy
- způsobují takzvané melazma, tmavé skvrny v obličeji. Trpí jimi ženy, například v těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce

Další příčiny
- léky, parfémy, zánět, mechanické dráždění atd.