Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zachránila mu život. Teď je na dně a on na ni kašle

  6:29aktualizováno  6:29
Poslední dobou mám obavu z toho, aby moje kamarádka neskončila jako alkoholik. Nebo ještě hůř. Na první pohled může Zuzka vypadat jako vyrovnaná a veselá holka, ale trápí se a svůj smutek utápí v alkoholu.
Nakonec Zuzka alkoholu propadla sama.

Nakonec Zuzka alkoholu propadla sama.


Přitom jí zdánlivě nic nechybí. Je jí pětadvacet let, studuje botaniku na vysoké škole, bydlí na kolejích...

Celé to začalo už před dvěma lety, když se seznámila s místním barmanem Markem. Začal vztah, který zprvu připomínal idylku. Společně jezdili na výlety, zpravidla na koncerty nebo festivaly, společně posedávali večer po barech. Často ho také Zuzka navštěvovala v baru, kde pracoval. Marek nebyl sice příliš vzdělaný, pochlubit se mohl pouze výučním listem a několika hrubkami v každé esemesce, kterou své milé poslal, ale na druhou stranu se k ní choval velmi hezky.

Opilý spával v parku
Jenže poměrně hodně a často pil. Mě to trklo do očí hned poté, co mě s ním Zuzka seznámila. Sama si však tento fakt uvědomila až později. Stávalo se, že byl třeba pětkrát do týdne totálně opilý. Kolikrát nedokázal ani dojít domů a spával pak různě po barech nebo na lavičkách v parku. Několikrát se nad ránem přišel "ukázat" i k nám na kolej.

To už si začala i moje spolubydlící Zuzka uvědomovat, že s jejím drahým to není úplně v pořádku a že se popíjení už asi jen těžko dá výmluvně říkat "občasná zábava".

Zuzka je inteligentní holka, proto se snažila všechno řešit v klidu, a o problému se několikrát s Markem bavila. Zkoušela to nárazově, takže ho třeba po probuzení upozorňovala na to, že se jí nelíbí stav, ve kterém usínal. Připomínala, že je to už moc často. Takové pokusy o domluvu skončily však pokaždé hádkou. Marek argumentoval tím, že dokud zvládá práci a nemá žádné dluhy, pak s alkoholiky nemá prý nic společného.

Zuzku to trápilo, ale nevzdávala se. Několikrát ho vzala do čajovny nebo pozvala k nám na pokoj na večeři, kde si s ním mezi čtyřma očima zkoušela promluvit. Opět na téma alkohol. Marek se ale debatám o pití vyhýbal, jak jen mohl. A pokud to nešlo, byl nevrlý, Zuzce nadával a vyhrožoval rozchodem.

Usínala s lahví vodky v náručí
Každá normální ženská by asi neváhala a dala mu sbohem. Jenže Zuzka byla zamilovaná až moc. A chtěla mu pomoci za každou cenu. Po neúspěšném rozhovoru, kdy se mu snažila domluvit a on obrátil vinu na ni, se občas psychicky zhroutila. Vracela se na pokoj ze společného rande a v očích se jí už mezi dveřmi leskly slzy. Na vlastní oči jsem viděla, jak se pro něho trápí. A jak je to Markovi jedno.

Když se Zuzka cítila úplně nejhůř, sáhla sama po alkoholu. Ze začátku jsem jí to schvalovala, protože si myslím, že jednou za čas zapít špatnou náladu nebo hádku s partnerem není ještě žádné zlo.

Vedle toho se ale pořád zoufale snažila svého miláčka ze spárů alkoholu vytáhnout. Přemýšlely jsem tedy společně, já a Zuzka, jak Marka jeho závislosti zbavit. Vymýšlely jsme různé jiné způsoby zábavy než sedět v baru. Zuzka ho brala jezdit na koně ke známým, několikrát ho přemluvila zajít do kina, dokonce jednou i do divadla. Samozřejmě, že tuto "nealkoholickou" zábavu platila pokaždé ona. Jinak by snad ani nešel. Ale dařilo se. Pokud trávili čas takto, cítila se Zuzka očividně lépe a šťastněji. Jenže večer nebo ve zkouškovém, když na Marka neměla tolik času, spadával do toho znovu a znovu. A zase se vracel nad ránem, zase se probouzel na lavičkách v parku.

Ji to trápilo a snad i díky tomu několik zkoušek vůbec nezvládla. Místo učebnic objímala v náručí po celé zkouškové lahev vína nebo vodky. Bydlela jsem s ní v jednom pokoji a přiznávám, že to nebyl hezký pohled vidět mladou chytrou studentku, jak se ničí kvůli někomu, jako je Marek. Navrhovala jsem, ať se na něho vykašle a najde si chlapa, který za to stojí. A který si jí bude vážit víc než nějaký alkoholik. Ani mé rady nepomohly.

Litry vína jako lék
Postupem času si Zuzčina problému všimlo více lidí. Její prospěch šel prudce dolů, hrozilo dokonce vyloučení ze školy. Konzumací alkoholu začala pomalu svého přítele dohánět. To už jsem se na to nevydržela dívat a rozhodla jsem se, že si sama promluvím s Markem. Přeci jenom jsem ho přes Zuzku také znala.

Vysvětlila jsem mu, že ho Zuzka skutečně miluje, že se pro něho trápí a neví si rady, jak ho závislosti zbavit. A co on na to? Tolik lhostejnosti sem snad nikdy neviděla. Řekl, že on jí má samozřejmě také rád, ale měnit svůj životní styl nehodlá. Pronesl dokonce, že ho k tomu nikdy nikdo nenutil a pokud ho prý Zuzka skutečně miluje, pak to po něm nebude chtít a bude prý ono občasné pití tolerovat. Snažila jsem se mu vysvětlit, že každý vnímá slovo "občas" asi jinak, ale to už nechtěl slyšet.

Později si však zřejmě všiml, že je jeho přítelkyně skutečně na dně a že má zřejmě sama také problém s pitím. Přišel jí třeba jednou navštívit k nám na koleje, ale tentokrát to nebylo jako dosud, když se on potácel po pokoji a ona střízlivýma očima bezmocně přihlížela. On sice měl tentokrát také něco vypito, ale ne tolik jako ona. Zuzka v té době už dokázala vypít litr a půl vína za večer.

Krátce na to se však stalo něco, dle mého názoru, nečekaného. Marek byl přijat jako číšník do jedné lepší restaurace. Našel si tam zřejmě i nové kamarády a s nimi začal chodit hrát bowling.

Je na tom závislá?!
V tomto okamžiku si mohla Zuzka oddychnout, neboť změna zaměstnání a nový kolektiv dokázal to, o co více než rok usilovala. Marek konzumaci alkoholických nápojů výrazně snížil.

Jenže Zuzka je na tom ještě dnes pořád stejně. Pije čím dál tím víc. V říjnu začíná škola a já vidím, že se z toho už nedostane. Teď bydlíme spolu na kolejích přes léto kvůli brigádám. Ona ale moc nepracuje a spíše jenom popíjí.

Navíc nedávno došlo mezi ní a Markem k jedné ostřejší hádce. On Zuzku označil za alkoholičku a vytkl jí, že celý jejich vztah zkazila. Prý neustálými poznámkami na téma pití. Nicméně chodí spolu tak nějak neslavně dál. Zuzka se očividně bojí vztah ukončit a já si ani moc nedovedu představit, jak by se s tím vyrovnávala. Chci jí pomoci, ale nevím, jak. Prosím poraďte mi:

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 2019

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. září 2008. Anketa je uzavřena.

2. Zajít se Zuzkou do protialkoholní léčebny? 1529
5. Naplánovat ještě narychlo v září nějakou společnou dámskou dovolenou, aby Zuzka přišla na jiné myšlenky? 324
4. Donutit Zuzku k rozchodu s Markem za každou cenu? 65
1. Zajet navštívit Zuzčiny rodiče a řešit to s nimi? 57
3. Dát jí na výběr – buď přestane s pitím nebo s ní v příštím školním roce nebudu bydlet? 44
Autor:
Nejčtenější

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

Ilustrační fotografie
Osm fyzických příznaků úzkosti. Bušení srdce, teplota i brnění nohou

Projevy úzkosti mohou být velmi pestré. Od klasických jako neklid, bušení srdce, motání hlavy nebo třes rukou až po ty méně obvyklé, které leckdy překvapí.  celý článek

Sport na čerstvém vzduchu a s přáteli je nejlepší způsob, jak si užít léto.
Léto v pohybu: Sportovní outfity a doplňky, kterým neodoláte

Krásné letní počasí přímo vybízí k venkovním sportovním aktivitám. Návštěvu fitness center proto odložte, až se ochladí, a prázdniny využijte ke sportům, které...  celý článek

Billie Piperová
Piperová: Ve třiceti po mně nemůžete chtít, abych vypadala na dvacet

Britské herečky Billie Piperová (34) se dotklo, že se do ní opřeli někteří novináři kvůli vráskám. Po třicítce očekávala, že se podobným článkům vyhne. Jak...  celý článek

Další z rubriky

Sedět jen doma? Kdepak, stále víc seniorů i na Vysočině bude aktivních.
Ve stáří nebude jen hůř. Osm pozitiv, která nás s věkem čekají

Bude už jen hůř, hekáme s přibývajícím věkem. I když žijeme pořád stejně, najednou nás bolí záda, koleno, kyčel a písmenka u návodů jsou čím dál rozmazanější....  celý článek

Klidnou dovolenou bychom si přáli všichni, někdy se ale promění v noční můru.
Slibovali ráj, bylo to peklo. Co dělat, když na dovolené přijde problém?

Jste na dovolené a místo odpočinku se každý den nervujete s tím, že je něco špatně? Na nedostatky upozorněte hned na místě. Když nedojde k nápravě, reklamaci...  celý článek

Ilustrační fotografie
Typologie osobnosti: užitečná informace, nebo nesmysl?

Je to velmi lákavé: uděláte si test, zjistíte, jaká jste osobnost, a objasní se vám taje vašeho chování, kterým jste dosud nerozuměli – a současně se dozvíte,...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konec sejrům: 7 tipů, jak se rychle opálit
Konec sejrům: 7 tipů, jak se rychle opálit

Vaše kůže připomíná eidam, pocení na ostrém slunci vás nebaví nebo na něj nemáte čas? Zapomeňte na babské rady. Olivový olej a sádlo jsou fajn, když chcete ve č... celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.