Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Odběr krve, pacient, nemocnice, lékař | foto: Profimedia.cz

Zabíjí je železo. Říkají si proto železní lidé

  • 1
Ta nemoc nebolí. Člověk je jen hodně unavený a zadýchává se. A mohou se mu tvořit modřiny. Problém je, že nejen na kůži, ale i skrytě uvnitř orgánů, třeba v jícnu, kde mohou popraskat a pacient zemře, aniž ví, že trpí nevyléčitelnou chorobou krve s názvem MDS. Tedy myelodysplastickým syndromem. Lékaři se ho teprve učí rozeznávat.

Ročně ho najdou u 150 až 180 lidí, řada nemocných však o nemoci neví. Zjistit, že člověk trpí touto nemocí, je leckdy obtížné. "Stanovení správné diagnózy je úkolem specializovaného hematologa," říká Marek Trněný, přednosta 1. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Při MDS je krvetvorba člověka porušena natolik, že krvinky normálně nedozrávají. Lékař pak objeví, že pacient je chudokrevný, tedy že má třeba v­ krvi málo železa.

Ale tím to končí. A coby lék mu předepíše právě více železa. Problém je, že lidem s MDS železo ubližuje. Mnozí je nedokážou odbourávat, takže se jim ukládá v orgánech a vlastně je tím zabíjí, místo aby je léčilo.

S železem mají problémy i ostatní pacienti. Většina z nich se stává závislá na transfuzích krve, bez nich by nepřežili a dostávají i stovky dávek ročně. To zatěžuje tělo a v orgánech se jim ukládá nadbytek železa, který se musí odbourávat drahými léky. "Proto si říkáme železní muži a ­železné ženy," směje se pacient Jiří Veselý.

Skrytý předstupeň leukemie

Někteří pacienti žijí s nemocí léta, u jiných však postupuje tak rychle, že nepřežijí rok.

U mnohých je MDS navíc předstupněm k leukemii, tedy rakovině krve. Nebo se nemoc objeví po letech u lidí, kteří se už úspěšně vyléčili z rakoviny. Proč vzniká, to nikdo neví. Spekuluje se o vlivu ozařování, ale i chemie, třeba pesticidů, kouření, životního stylu. Jediný známý způsob vyléčení je transplantace dřeně.

Tu má za sebou Jiří Veselý i Bohumír Ježek, další pacient.

"Bylo to těžké rozhodování, protože vás vážně nic nebolí, ale víte, že transplantace má úspěšnost jen asi 40 procent," shodují se. Bez transplantace by podle lékařů žili už jen asi tři roky.

Oba se nyní snaží šířit osvětu, pacientské sdružení, které založili, začíná vydávat časopis.

"Nejvíc případů se objevuje u ­lidí nad šedesát let věku, kdy člověk nad únavou snadno mávne rukou," říká lékař Jaroslav Čermák z ­Ústavu hematologie a krevní transfuze, který má s ­nemocnými největší zkušenosti.