Za časté změny nálad u puberťáků může hormon. Ilustrační foto

Za časté změny nálad u puberťáků může hormon. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Za změny nálad u puberťáků může hormon

  • 90
Nesnesitelné změny nálad, klackovité chování a odmlouvání - to jsou typičtí puberťáci. Jejich rodiče to přivádí k šílenství. Vědci nyní identifikovali hormon, který podobné chování způsobuje.

Výzkumný tým Státní newyorské univerzity identifikoval hormon, který běžně působí tak, aby zklidňoval stavy stresu a neklidu.

V pubertě je však jeho účinek zcela opačný, tvrdí vědci v časopise Nature Neuroscience. Podle nich by výsledky výzkumu mohly pomoci rodičům a učitelům mladým lidem v pubertě porozumět.

Běžně tělo hormon s názvem THP vylučuje při reakci na stres. THP se obvykle chová jako uklidňující prostředek. Působí přímo v části mozku, která má na starost tišení mozkové aktivity. Dospělým a dětem v předpubertálním věku tedy pomáhá vypořádat se se stresem a neklidem.

U jedinců, kteří právě prochází pubertou, má hormon THP opačné účinky - zvyšuje neklid a nervozitu.

Vědci zjistili, že u jedinců v pubertě hormon působí převážně v mozkových centrech pro regulaci emocí a mladí lidé se pak chovají neklidně a náladově.

Doktorka Sheryl Smithová, vedoucí studie, tvrdí, že je zatím nejasné, proč se to děje. Myslí si však, že je to důsledek interakce THP a mnoha dalších hormonů, které se objevují v období puberty.

Výzkumný tým je prý také schopný geneticky upravit či pozměnit receptory zodpovědné za pubertální chování.

Doktorka Smithová dále dodala, že by mohlo být možné zablokovat účinky THP hormonu v daném mozkovém centru. Než to však bude možné, mustí se provést spousta dalších výzkumů.

Hlavní je však zjištění, že náhlé změny nálad u pubertálních jedinců mají biologické základy.

"Jako dospělí se s pubertálními náladami našich dětí sice nějak vypořádáváme, ale pro teenagery je to kvůli jejich biologii mnohem složitější období. Myslím, že je velice důležité, aby to lidé věděli," řekla o výzkumu doktorka Smithová.