Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za epidemii cukrovky může obezita

  • 7
Cukrovkou trpí každý desátý Čech. Každý rok přibude v Česku 40 tisíc nových diabetiků. Lékaři hovoří o epidemii, předpokládají, že v roce 2025 se s ní bude potýkat kolem 333 milionů lidí na světě.

Její druhý nejčastější typ se pozná podle toho, že tělo už nedokáže využívat správně inzulin. Mezi nemocné se přitom řadí stále více lidí v produktivním věku, nehýbou se a přejídají.

Zhubl jsem patnáct kilo, je to dobrá cesta
Příkladem je i český premiér Mirek Topolánek, u nějž lékaři odhalili cukrovku druhého typu nedávno.

"Téměř dvacet let intenzivní práce, stresu, únavy a s tím souvisící nadváhy," vypočítává příčiny svého onemocnění předseda vlády. Podle svých slov se do budoucna nemusí příliš omezovat.

"Je třeba, abych upravil hmotnost a skladbu stravy a životosprávy. Mám pouze pravidelně, často a málo jíst – to, co mám v podstatě rád. Snížím cukry, alkohol a podobně," dodává.

Tato léčba je, jak říká, zatím dostatečná. "Zhubl jsem patnáct kilogramů. Občasná kontrola cukru v krvi nalačno ukazuje, že to bylo správné řešení," konstatuje.

Premiér Topolánek je důkazem, že diabetes není jen nemocí starých lidí. Právě naopak, jedním z rizikových faktorů onemocnění je manažerský způsob života: brzké vstávání, avšak nedostatek času na důkladnou, ale zdravou snídani. Přes den stres a nepravidelné obědy, přičemž nedostatek jídla dožene večerní hostina, nejlépe ještě spojená s pracovní večeří.

A kdo by si v takovou chvíli po celodenním hladovění dal zeleninu a malý kousek masa? Lepší je přece třistagramový steak a hranolky. "Lidé, kteří žijí ve stresu, se s ním srovnávají tak, že ho spíše zajedí, než že by šli sportovat," potvrzuje diabetolog pražské Fakultní nemocnice v Motole profesor Milan Kvapil.

Když k tomu přičteme jen velmi málo pohybové aktivity, na cukrovku je důkladně zaděláno: kila přibývají, okolo pasu se ukládají tuky a pomalu stoupá hladina cukru v krvi. Onemocnění cukrovkou se u člověka vyvíjí mnoho let. Čím dříve se léčí, tím méně bude mít příznaků a komplikací.

Nepodceňujte preventivní prohlídky
I proto je důležité nezanedbávat pravidelné preventivní (jednou za dva roky) prohlídky u praktického lékaře. Ten bývá prvním odborníkem, který na některý z možných příznaků cukrovky – ať je to vyšší cukr či hladina tuků v krvi – na základě výsledků rozboru krve upozorní.

Kdo má cukrovku v rodině, je obézní nebo měl někdy s vyšší hodnotou cukru v krvi potíže, měl by si nechat kontrolovat glykemii neboli hladinu cukru v krvi jednou za rok.

Stejně jako je tomu například u některých nádorových onemocnění, i cukrovka dnes patří mezi takzvané civilizační choroby. S tím rozdílem, že diabetes druhého typu není možné vyléčit. Ovšem pokud se nemocný rozhodne spolupracovat s lékařem a nemařit jeho snahu tím, že nebude dodržovat zdravý životní styl, dá se s touto chorobou docela dobře žít.

Důležitý je i pocit toho, že dotyčný musí v jízdním řádu života udělat zásadní změny. Potvrzuje to i Mirek Topolánek. Na otázku, zda vnímá cukrovku jako brzdu svého života, odpověděl: "Ne. Skoro bych řekl, že je tomu naopak."