Koupel s vůní citronu dodá energii. Odpočiňte si doma ve vaně

  0:53
Zastavte se a naberte síly na blížící se předvánoční shon. Sychravý listopad je jak stvořený pro relaxační koupel. Když už vám nevyjde ani den na lázně, udělejte si pohodu doma ve vlastní vaně.
Koupel vyrobená z výtažků citronové trávy má zelenou barvu

Koupel vyrobená z výtažků citronové trávy má zelenou barvu | foto: Martin KohoutiDNES.cz

Stačí jen zvolit správnou přísadu. Jedna z těch povzbuzujících voní citronem. Právě přísadu s vůní citronu, vyrobenou z výtažku citronové trávy, doporučují prý v lázních Velichovky v tomto nevlídném ročním období nejčastěji. Osvěží unavené tělo i mysl. K relaxaci tu používají také levandulový, kosodřevinový, bylinkový a hořečnatý extrakt. Když si klient některý oblíbí, může si ho v místní lázeňské prodejně rovnou koupit i na doma.

Ale zpět do vaší vany. "Hlavně si dopřejte klidu a pohody. Ideální koupel trvá patnáct až dvacet minut a následuje další stejně dlouhá doba odpočinku v teplé dece," radí Dana Jiráková z Velichovek. Ideální teplota lázně je 38 až 39 stupňů Celsia.

Koupel - Lázně Velichovky

V obchodech koupíte nejrůznější relaxační přísady od různých výrobců. Většinou obsahují kombinaci více příznivých složek. Účinky některých jsou léčivé, jiné sázejí spíš na aroma. Prodávají se nejčastěji jako koupelové rozpustné soli, nebo tekuté oleje, v pěnivém či nepěnivém provedení. Stačí, když si na etiketě pozorně přečtete složení a můžete se rozhodnout, která přísada je pro vás v kterou chvíli ta pravá.

"Jednou jsem doma neměla nic po ruce a potřebovala jsem rychlou vzpruhu. Pomohly dvě lžíce obyčejné soli, které jsem si rozpustila v teplé koupeli," přiznává Dana Jiráková. Ale experimenty s kuchyňskými potravinami nedoporučuje. "Testované přísady jsou bezpečné, ale po proslulém mléku, šampaňském, pivu a podobně, by mohly nastat alergické reakce."

Kdo by nechtěl utrácet za speciálně vyrobené přísady, může si doma příslušné bylinky (levanduli, heřmánek, mátu, meduňku...) usušit, spařit a nechat je pak řádně vyluhovat. Voňavý extrakt si přilejete do napuštěné vany.

Ilustrační foto




V ČEM SE NAPŘÍKLAD MŮŽETE VYKOUPAT


Aloe vera:
Hydratuje a regeneruje pokožku, tiší bolesti při poranění kůže, podporuje hojení ran. Má protizánětlivý účinek, zvyšuje UV faktor kůže.

Australský čajovník: Olej z lístečků australské dřeviny známý pod názvem Tea Tree Oil je jedním z nejsilnějších přírodních antiseptik. Má charakteristickou pronikavou vůni a výrazně dezinfekční, protizánětlivé a protialergenní účinky.

Bříza: V koupeli se využívá jako čisticí prostředek uvolňující ucpané póry. Podporuje regenerační schopnost kůže. Snižuje otoky.

Eukalyptový olej: Má charakteristickou kafrovou vůni. Silice eukalyptového oleje pomáhají u poruch dýchacího traktu, při nachlazení. Zvyšují odolnosti vůči běžným infekčním nemocem. Eukalypt je také vhodný proti nervozitě a poruchám spánku. U zdravých lidí napomáhá k odstranění přirozené únavy, při pracovním přetažení, podporuje koncentraci. Používá se při artritidě a revmatismu, protože systematicky tlumí bolest.

Hořečnatá koupel: Hořčík reguluje srdeční činnost a svalové kontrakce, chrání nervy. Je znám jako protistresový iont, pomáhá tělu využívat vitamín C a E, brání ukládání vápníku v ledvinách a žlučníku. Koupel působí příznivě při revmatismu, artritidě, srdečně-cévních i kožních chorobách a při gynekologických onemocněních.

Heřmánek: zklidňuje a regeneruje pokožku. Působí jako protizánětlivý a mírně dezinfekční prostředek, zlepšuje hojení ran, brání vytvoření jizev, snižuje bolestivost. Protože vysušuje pokožku, je vhodný v kombinaci s tělovými oleji.

Jód: Má zejména desinfekční účinky. Nevýhodou je, že vysušuje pleť, takže je namístě jej kombinovat s oleji. Obsahuje sůl jodidu draselného a je vhodná u chronických, zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a páteře, a též u poruch prokrvení. V lázních Velichovky ji klientům do koupele předepisuje výhradně lékař.

Kosodřevina: Má příznivý regenerační a relaxační účinek zejména na kloubní a pohybový aparát. Přísada je vyrobena z extraktu a silic sedmi léčivých rostlin: vrbová kůra, levandule, heřmánek, šištice chmelová, kopřiva a máta s přídavkem silice kosodřeviny, která koupeli dává charakteristickou vůni jehličí. Koupel se hodí pro celkovou relaxaci při únavě, po fyzické zátěži a sportu.

Jalovec: Používá se podpůrně při nemocích kůže - zvyšuje prokrvení. Je vhodný pro regeneraci svalů.

Jehličí ze smrku: Má účinky protirevmatické, navozuje velice příjemnou atmosféru, uklidňuje při nervovém vypětí. Éterické oleje z jehličí působí příznivě na vaše smysly. Zvyšuje odolnost proti virovým i bakteriálním nákazám, rozšiřuje průdušky a podporuje dýchání, snižuje bolest a ztuhlost revmatických kloubů.

Kontryhel: Napomáhá odstraňovat ženské problémy (bolesti při menstruaci, obtíže v přechodu, výtoky, záněty atd.)

Levandule: Hodí se do večerní koupele. Zklidňuje a harmonizuje, posiluje nervovou soustavu, pomáhá při poruchách spánku i při únavě. Používá se také v ženském lékařství.

Litsea cubeba: Výtažek z čínské rostliny podporuje koncentraci, pomáhá při stresu a únavě, je výborný psychický stimulant, antidepresivum, afrodiziakum, přináší úlevu bolavým a oteklým nohám, je vhodnou prevencí před infekčními chorobami, zanechává výraznou dlouhotrvající osvěžující vůni.

Máta: Má v koupeli zklidňující účinek. Usnadňuje celkové uvolnění po celodenní namáhavé práci. Po koupeli nemusíte používat žádné pleťové přípravky.

Meduňka: Meduňkový extrakt v lázni uklidňuje nervozitu, předrážděnost, pomáhá při nespavosti, při chronické únavě, při bušení srdce. Příznivě působí také při revmatických bolestech. Pro své uklidňující účinky je koupel v meduňce vhodná zejména večer.

Mořská sůl: Bývá základem koupelových solí. "Lázně Velichovky ji odebírají od francouzské firmy Sothys a ta ji prodává pouze ve velkém balení. V obchodech se běžně neprodává," říká Dana Jiráková. Koupel s mořskou solí má posilující účinky, významný je vliv protizánětlivý a protirevmatický, pomáhá při revmatických bolestech a ztuhlosti, při bolestech v kříži i hlavy. Dodává pokožce potřebnou vlhkost, udržuje ji vláčnou, pružnou a hebkou, revitalizuje pleť. Povzbuzuje unavený organismus a zároveň vyhlazuje kůži. Kombinovaná se skořicí působí navíc jako afrodiziakum.

Olej z lučních květů: Pomáhá při revmatických bolestech a ztuhlosti, při bolestech v kříži, při zánětu nervu, při svalových bolestech, u zánětu šlach. Silice povzbuzují dýchání, látkovou přeměnu, podněcují pocení. Obsahuje řebříček, řepík, šťovíky, svízel, pampelišku, arniku, jitrocel a další.

Pivní lázeň: Jsou přísady, které kombinují výživný olej s pravým českým pivem bohatým na vitamíny B v podobě chmelového extraktu a se zvláčňujícím obilným výtažkem. Taková lázeň napomáhá zejména zklidnění a regeneraci pokožky.

Rozmarýn: Je nejlepší pro ranní probuzení, stimuluje a "zahřívá", podporuje krevní oběh, srdeční činnost, zahřívá chronicky studené nohy a ruce, zvyšuje nízký tlak. Navozuje pocit celkové svěžesti, dodává energii. Večer se rozmarýnová koupel používá proti nežádoucí únavě.

Růžové dřevo: Odbourává nervozitu, stimuluje a harmonizuje psychiku, mírní bolesti hlavy. Je vhodné při migrénách, navozuje klidný a vydatný spánek, napomáhá hojení ran, regeneruje pokožku, je vynikající pro suchou a velmi citlivou pleť.

Růžový kaštan: Zvyšuje odolnost a pružnost žilní stěny. Směs obsahuje výtažek z kůry, květů a zralých semen růžového kaštanu. Zlepšuje tok krve v žilách, působí proti otokům nohou žilního původu. Vynikající jsou při kožních problémech, u ekzémů, vysoký obsah minerálů podporuje látkovou přeměnu a prokrvení. Uplatní se také u neurologických onemocněních, při snížené hybnosti. Příjemná vůně uklidňuje nervy, osvěžuje, pomáhá při únavě a při depresi.

Šípková růže: Účinkuje především jako aromaterapie. Extrakt obsahuje vřídelní sůl, výtažky z pšenice a výživný olej pro jemnou a hebkou pokožku.

Slatina: V téhle přírodní a na klouby a pohybový aparát tak blahodárné směsi, se v lázních vykoupete jen na doporučení lékaře. A je to proto, že slatinová koupel zvyšuje krevní tlak, takže je třeba obezřetnosti.

Směs bylin: Všechny koupele s bylinnými přísadami mají uvolňující, osvěžující účinek. Jsou vhodné u nervozity, u poruch spánku. Upravují krevní oběh a srdeční činnost, látkovou přeměnu, vnitřní dýchání, zlepšují filtrační činnost ledvin. Ve Velichovkách například používají bylinkovou směs s kopřivou, levandulí, mátou, heřmánkem, vrbovou kůrou a šišticí chmelovou.

Solfatan: Je sirná přísada vhodná pro revmatiky, artritické a neurotické potíže, pro osoby s kožními problémy.

Tymián: Ulehčuje odkašlávání hlenů. Užívá se jako lék a působí i při inhalaci k léčbě bronchitidy, mírní křečovitý kašel, při bronchiálním astmatu. Vhodně se doplňují s eukalyptovou přísadou.

Autor:
  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

Intersexualita pro mě byl šok, říká žena bez ženských pohlavních orgánů

28. března 2024  8:45

Alyssa Ballová byla od mala vychovávána jako dívka. Ve skutečnosti ale úplnou dívkou nebyla. Pravdu...

KVÍZ: Oslavte den učitelů. Poznejte známé kantory a procvičte si znalosti

28. března 2024

Den učitelů se letos potkal s prázdninami, a k tomu ještě s přípravou na velikonoční svátky. Jestli...

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Otékaly a modraly mi prsty. Onemocněla jsem systémovou sklerodermií

28. března 2024

Vždy jsem byla aktivní, jezdila jsem na výlety, fotila a plně se věnovala své práci. Před sedmi...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...