Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vzniklé strie nevyzmizíkujete, pokožce v těhotenství ale můžete ulevit

  • 19
Pomáhají v těhotenství krémy proti striím? Čtenářky tvrdí, že pouhé mazání ženu od vzniku jizviček neochrání a že za vše může genetika. To však zase vyvrací lékařka. Čtěte, co je v péči o vaše těhotenské bříško reálné.

Pokožka v průběhu těhotenství prodělává mnoho změn. Častým strašákem budoucích maminek jsou strie, tedy jizvičky, které vzniknou popraskáním elastických vláken pokožky. Nikoli na povrchu, ale v hlubších vrstvách kůže.

"Nejvíce ohrožená jsou místa zvýšeného napětí kůže," říká korektivní dermatoložka Laserového centra Anděl Edita Jatšová. Svou pozornost tedy zaměřte hlavně na břicho a stehna. Nezapomínejte ani na prsa.

Strie mají zpočátku podobu sytě červené prasklinky, která postupně mění barvu přes růžovou až po bílou. Povrch jizvičky je zvrásněný.

Strie nevznikají pouze v těhotenství, ale také při rychlém zvýšení hmotnosti či hormonálními vlivy. V těhotenství je pak kritický 6. měsíc, kdy dochází k největšímu spojení hormonálních a váhových změn.

Zeptali jsme se našich čtenářek na Facebooku, jaké mají zkušenosti se striemi a s prevencí jejich vzniku ony.

Může za to genetika?

"Já se mazala jako ďas od hlavy k patě a stejně strie mám. Je v tom určitě genetika," říká Andulka.

Další, včetně Ilony Plecháčové, souhlasí: "Moje švagrová se po celou dobu těhotenství nenamazala ani jednou a strie vůbec nemá. Jiná příbuzná zase strie má a sestřenice se pečlivě mazala každý den a měla minimum strií. Používala opravdu čistě přírodní, za studena lisovaný olivový olej. Tak třeba to mazání taky není nadarmo." 

Lékařka však oponuje: "Jednoznačná genetická závislost dosud nebyla prokázána. Striemi však trpí až 85 % těhotných žen, a i když nepředstavují žádný zdravotní problém, z kosmetického hlediska mohou ženy obtěžovat."

Ilustrační snímek

K prevenci strií se doporučuje promazávat a masírovat ohrožené partie speciálními přípravky (krémy, masážními oleji). Žádný produkt vám stoprocentně nezaručí, že jizvičky nevzniknou, alespoň si však při nanášení užijete krátkou uvolňující masáž. I když nejste těhotná, stejně nejspíš alespoň občas tělový krém použijete, a tak není od věci v těhotenství pokožku promazávat pravidelně.

Připravte tělo na zátěž dopředu

Vhodné je také nečekat s přípravou svého těla a pokožky až do druhé poloviny těhotenství, ale začít ještě před otěhotněním. Hluboké vrstvy pokožky k postupnému rozpínání připravíte tím, že budete posilovat svalstvo břišní stěny pravidelným cvičením.

Čtěte říjnový těhotenský speciál

K lepší pružnosti pokožky přispívá také kolagen, proto před i během těhotenství konzumujte stravu i další produkty, které hladinu kolagenu v těle zvyšují. Se skladbou stravy i vhodnými doplňky výživy vám poradí váš lékař.

Povrch pokožky si pak dle Edity Jatšové zaslouží masáž zvláčňujícími krémy a střídání teplou a studenou vodu při sprchování.

"Pokud se navzdory všemožné péči strie objeví, mohou pomoci lasery. Strie sice nelze vyzmizíkovat z povrchu kůže, ale můžeme velice výrazně zlepšit jejich vzhled," dodává dermatoložka.