Vzduch v kostelech může škodit zdraví

  • 38
Ovzduší uvnitř kostelů naplněné kouřem ze svíček a kadidla podle některých odborníků představuje pro věřící i kněze zdravotní riziko. Ohroženi jsou údajně zejména plicními chorobami. Zvlášť nebezpečný je pak blížící se čas adventních a vánočních bohoslužeb.

K těmto poznatkům dospěli nizozemští vědci z Maastrichtské univerzity, kteří závěry své studie zveřejnili v odborném magazínu European Respiratory Journal. 

Badatelé analyzovali látky obsažené ve vzduchu malé kaple i velké baziliky v Maastrichtu po dlouhodobém hoření mnoha svíček a častém používání kadidla.

Zjistili, že vzduch zde obsahoval podstatně vyšší koncentrace karcinogenních uhlovodíků než jich bývá registrováno u silnic, po nichž projede denně 45.000 aut.

Hodnoty pevných látek znečišťujících ovzduší (PM10) pak v kostelním vzduchu až dvacetinásobně překračovaly evropské limity.

Jemné znečišťující částečky o průměru deseti mikronů a menším obsahují různé druhy toxických chemikálií, včetně sazí, kovů a karcinogenních molekul. Částečky pronikají hluboko do plic a vyvolávají různé plicní a srdeční problémy. 

Badatelé zjistili, že po devíti hodinách pálení svíček dosahovaly hodnoty PM10 v kostelním vzduchu 600 až 1000 mikrogramů na krychlový metr. Oproti úrovni znečištění naměřené před začátkem první ranní mše to představovalo více než čtyřnásobný nárůst. 

Nizozemští vědci nalezli v analyzovaných vzorcích vzduchu kromě toho i různé typy volných radikálů, a to včetně dosud nezdokumentovaných druhů. Volné radikály jsou vysoce aktivní molekuly, které poškozují plicní tkáň a mohou vyvolávat nebo zhoršovat zánětlivé reakce včetně těžkých respiračních chorob jako astma a chronická bronchitida.

Zjištění nizozemských vědců, která citoval internetový server BBC News, do značné míry podporuje nové teorie o zvýšené hrozbě, kterou pro zdraví lidí představuje takzvané "vnitřní znečištění".

Podle badatelů z Maastrichtu je ovzduší v kostelech rizikové především pro kněze a další osoby, které se v nich dlouhodobě zdržují, nikoli pro běžné věřící, pokud ovšem netráví v kostele několik hodin denně. 

Výzkumník Theo de Kok označil nálezy svého týmu za "velmi znepokojivé". Přiznal ovšem zároveň, že vědci budou muset ještě přesněji stanovit míru zdravotního ohrožení, které ovzduší v kostelech pro lidi představuje, stejně jako prozkoumat, nakolik toxické jsou nově identifikované volné radikály.

Kostel, chrám - ilustrační foto