Ona
Bagety a hamburgery nejsou právě zdravou svačinkou. Ilustrační foto

Bagety a hamburgery nejsou právě zdravou svačinkou. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Výzkum: Děti mají ve svačině hodně sladkostí

  • 25
Co žáci základních škol svačí? Sušenky, buchty, čokoládu či bílé pečivo. Z pití vyhrává cola. Zeleninu svačí jen devět procent z nich.

Na začátku minulého školního roku provedla společnost Unilever ve spolupráci s Diabetologickou společností výzkum zaměřený na svačiny dětí ve druhých a šestých třídách základních škol.

Dotázáno bylo 651 žáků a jejich rodičů. Výzkum sledoval i to, co si děti kupují v bufetech, které mají ve svých školách k dispozici.

Sladkosti a bílé pečivo místo ovoce a zeleniny?
"Děti měly ve svačinách v polovině případů nějakou sladkost, ať už to byly sušenky, buchty, šátečky či čokoláda," říká závěrečná zpráva.

Dvaačtyřicet procent dětí dostává na svačinu bílé pečivo - ať už s rostlinným tukem, máslem, salámem či taveným sýrem.

Ovoce pravidelně dostává třiadvacet procent oslovených dětí a zeleninu pouhých devět.

Z nápojů vyhrává voda, sodovka či minerálka, následuje čaj a džus. I podíl slazených limonád však není zanedbatelný, konzumuje je například čtrnáct procent druháků.

V bufetech si děti nejčastěji kupují oplatky, trvanlivé pečivo, velmi oblíbené jsou párky v rohlíku, sýrové rohlíky, paštika a chipsy. "Z pití vyhrává jednoznačně Coca-cola nebo Pepsi-cola," říkají výsledky výzkumu.

Nezapomeňte na vápník
A co by měly děti na svačinu jíst? "Důležité je, aby svačina pokryla základní energetickou potřebu," říká ostravský odborník na výživu Rajko Doleček.

Tu by měly ze šedesáti procent pokrýt sacharidy, ze třiceti procent tuky a z deseti procent bílkoviny, u dětí je potřeba bílkovin i více.

"U dětí bychom neměli zapomínat na vápník, v každém případě by měly jíst mléčné výrobky. Také by měly mít dostatek vitamínů, nevynechávat ovoce a zeleninu. K pití jednoznačně neslazenou vodu," říká Doleček.

Ke svačině by školákovi připravil například chleba s máslem nebo jiným běžně užívaným tukem, sýr a jablko nebo pomeranč. Ani sladkost občas není na škodu, děti by si na ni však neměly zvykat.

"Pokud dítě není tlusté a dobře si čistí zuby, proč ne? U obézních dětí by však rodiče měli dávat na sladkosti pozor," říká Doleček. "Je lepší dětem říkat: Když budeš hodný, dostaneš pomeranč. Nezvykat je na sladkosti."

Jaké možnosti opatřit si svačinu a pití děti ve školách mají? Ve všech středních a v drtivé většině i základních školách, které redakce oslovila, jsou žákům a studentům k dispozici automaty s nápoji.

Děti si kupují svačiny samy
Patnáctiletá Kačka a třináctiletý Oliver si svačiny většinou kupují ve gymnaziálním bistru. Doma si je připravují jen občas.

„Když byli na základní škole, svačiny jsem jim dělala, vždycky jsem jim sebou dávala i nějaké ovoce nebo zeleninu. Později si je ale chtěli kupovat sami, dávala jsem jim tedy alespoň třeba jablko,“ říká jejich máma Karin Pelešková. 

Nabídka v automatech je hodně podobná - sladké limonády jako cola či sprite, vedle toho také studené čaje, někdy džusy a minerálka. „Kromě toho můžeme pít i čaj z várnic, které stojí na chodbě,“ připomíná Kačka. 

Podle zkušeností pedagogů i prodavaček v bufetech většina dětí o obyčejnou vodu a neslazené minerálky nestojí.

Podle psycholožky Ludmily Mrkvicové pouze škola stravování školáků neovlivní.

„Záleží na celkovém přístupu k dětem. Nezávisí to jen na tom, zda je ve škole nápojový automat s neslazenou vodou, nebo zda tam není. Děti jsou například velmi vnímavé vůči reklamě a budou pít to, co chtějí, například colu. Dostupnost zdravého stravování však svou roli také hraje,“ popisuje psycholožka.

Děti se nejvíce učí nápodobou, proto je důležité, aby měl školák z rodiny návyk zdravě se stravovat, dodržovat pitný režim či jíst hodně zeleniny.

„Čím menší je dítě, tím více napodobuje své rodiče. Později má vzor v učitelích a pak ve svých vrstevnících. A pokud vrstevníci pijí colu, bude i ono pít colu,“ uzavírá Ludmila Mrkvicová. 

Bagety, chipsy a sladkosti vedou
Tam, kde si děti svačiny kupují ve školních bufetech nebo automatech, převažuje zájem o bagety, chipsy a sladkosti.

„Kupují si také celozrnné rohlíky se zeleninou, na druhé straně je dost dětí, které vyžadují hamburgery nebo smažený sýr v housce,“ připomíná Barbora Bittlová z bistra na chebském gymnáziu. 

„Synovi peníze nedávám, dostává svačiny z domova, hlavně chleba se sýrem, ovoce, zeleninu, minerálku. Hodně dětí dostane peníze na svačinu, rodiče ale už nevědí, že si za ně koupí sladké limonády, chipsy nebo sladké tyčinky,“ dodává Ivona Budilová z Karlových Varů. 

Jí vaše děti zdravě?

Snažte se v přiměřené míře doma dodržovat zásady zdravé životosprávy tak, aby dítěti přirozeně přešly do krve.

Jezte kvalitní, vyváženou a pestrou stravu, omezte konzumaci červeného masa a živočišných tuků.

Dávejte dětem ovoce a zeleninu, nechte je například v obchodě vybrat.

Hlídejte jejich pitný režim, naučte je pít neslazené vody nebo čaje.

Zajímejte se o to, co vaše dítě jí přes den, když u něj nejste. Dělejte dětem svačiny doma, starší aktivně zapojte do jejich přípravy.