Vejce prý nejsou jen na vaření. Vyzkoušely jsme, co dokážou s našimi vlasy i pletí.

Vejce prý nejsou jen na vaření. Vyzkoušely jsme, co dokážou s našimi vlasy i pletí. | foto: Profimedia.cz

Vyzkoušely jsme kosmetické rady babiček. Pivo nadchlo, bílky zklamaly

  • 12
S babskými radami se poslední dobou roztrhl pytel. Proč si kupovat drahé krémy, když našim předkům stačilo to, co měli ve spíži, ptá se mnoho žen. Dají se ale vajíčka, česnek nebo vychlazená desítka srovnávat s moderními produkty? Na vlastní kůži to otestovala naše kosmetická redaktorka.

Často se setkávám s názorem, že články o kosmetice jsou jedna velká reklama firem, které nás, prodejné novinářky, uplácejí rauty a luxusními dárky. Slýchám taky, že naše tělo si rozhodně nezaslouží tolik chemie a že by možná bylo lepší vrátit se do časů našich babiček, nebo spíš praprababiček. Ty totiž za krásným vzhledem nevyrážely do drogerií, parfumerií a lékáren. Stačila jim prý spižírna či lednice.

Kosmetika za skvělou cenu

Na Raketa.cz můžete zakoupit nejen kosmetické doplňky, ale v nabídce máme také slevy na oblíbené kurzy líčení nebo dermatologická ošetření.

Návrat k přírodě je ostatně hit posledních let a internetová fóra plní témata typu "jak si vyrobit domácí šampon" a "ze kterých zahradních bylin se dá připravit zábal". Patřím ke generaci odchované smogem, tamagoči a kosmetickým průmyslem, takže chovám jistou nedůvěru vůči všemu, co nemá v názvu slova doktor, klinika a laboratoř. Ale proč ne: babské rady frčí, a tak jsem se odhodlala dát jim šanci.

Vraž tam dvě vejce

Googlování i vyzvídání u starších příslušnic rodu mi přinesly jedno zásadní zjištění: naše předkyně si potrpěly na vajíčka. Pravidelně je dopřávaly nejen svým chuťovým buňkám, ale i pleti a vlasům. Žloutek prý dodá kadeřím lesk a hebkost, maska z bílku a citronu má zase zklidnit a sjednotit mastnou pleť.

Začala jsem tedy u masky. Dva vaječné bílky jsem vyšlehala s citronovou šťávou a nanesla na tvář, hlavně na T-zónu, která se mi mastí nejvíc. V dalších dvaceti minutách jsem poznala, jak se asi cítí zdobené vánoční perníčky.

Sníh pomalu začal tát a při sebemenším pohybu mi stékal do očí i do výstřihu. Asi po čtvrthodině nepřetržitého otírání zbylá pěna konečně ztuhla. Nepříjemně mi ale stahovala kůži. Odstranit zaschlou vrstvu bílků pak znamenalo málem si sedřít i kůži.

Hodnocení: Upřímně řečeno - výsledek za to nestál. Nepocítila jsem žádnou výraznou změnu. Pleť sice byla o něco matnější, ale dlouhodobý efekt? Jak by řekly babičky, nula od nuly pošla.

Nastal čas využít zbylé žloutky. Naše prabáby je prý používaly místo šamponu, aby měly bohatou a lesklou hřívu. Moje nezkrotné kudrny běžně vyžadují pět různých přípravků nanesených ve stanoveném pořadí, aby vypadaly aspoň trochu k světu. Tentokrát vlasy jen opláchnu vodou, pak do nich důkladně vetřu dva žloutky, nechám pár minut působit a ještě důkladněji vyplachuji. Práce je to překvapivě snadná, žádná míchaná vajíčka ve vaně se nekonají.

Hodnocení: Ano, vlasy byly po žloutkové kúře lesklé jako už dlouho ne. Horší už to bylo s dalším stylingem. Jednotlivé prameny se špatně rozčesávaly, během dne se navíc mastily. Takže: žloutky ano, ale příště bych si vlasy ještě umyla šamponem a kondicionérem.

Desítka a česnečka

Češi dobře vědí, že pivo je prostě jiný výraz pro všelék. Naše báby jím podlévaly maso, uklidňovaly manžely, zalévaly květiny, dokonce ho používaly jako náhražku nejrůznějších vlasových produktů. Po číru ani obřím vyčesaném drdolu zrovna netoužím, takže použití místo tužidla jsem oželela. Dobře vychlazeným ležákem jsem si vlasy jen promasírovala na závěr běžného mytí; nakonec jsem je ještě opláchla studenou vodou.

Cesta ke krásným vlasům začíná ve sprše. Nesprávným mytím naděláte více škody

Hodnocení: Pivo je u mě jasným vítězem. Vlasy byly po umytí hladké a lesklé, jejich barva výraznější. Měla jsem strach, že budu celý den páchnout hospodou, ale charakteristická vůně z vlasů během chvíle docela vymizela. Pět hvězdiček pro ležák!

Jako poslední jsem vyzkoušela starý trik na posílení nehtů. Stačí prý rozříznout stroužek česneku a nehty jím každé ráno a večer potírat. Budou zdravé, lesklé a silné. Pokud jde o mě, připadaly mi především smradlavé. Konečky prstů jsem pečlivě vydrbala mýdlem, ale zdálo se mi, že česnekový odér z nich táhne až za dva rohy. I po dvou dnech.

Hodnocení: Znova už jsem to nezkoušela, nemohu proto podat zprávu o tom, zda tahle protiupírská praktika funguje. Vracím se raději do světa chemie, laboratoří a kadeřnických salonů. Ale můžu slíbit, že nad babskými radami hůl nezlomím. Taková pivní koupel nebo medový zábal zní vlastně docela lákavě...