Ona

Vyšetření: od rentgenu k rezonanci

Zatímco před lety byl jedinou běžnou pomůckou lékařů používanou k diagnostice nemocí rentgen, dnes už je všechno jinak. České nemocnice se plní špičkovými přístroji a nezadají si často s těmi zahraničními.

Rentgen je tak v mnoha případech při vyšetřování nahrazován počítačovou tomografií, nebo dokonce magnetickou rezonancí, které umožňují daleko podrobnější zobrazování vnitřku lidského těla.

Přístroj na magnetickou rezonanci vypadá jako tunel, v Praze-Motole navíc mají i dětskou magnetickou rezonanci, která tak pro změnu nevypadá a díky tomu vyšetření děti méně stresuje.

Další vyšetřovací metody jsou zase mnohem přátelštější, jako třeba prohlídka tenkého střeva, která už nemusí vždy znamenat zavádění vyšetřovacího nástroje konečníkem.

"Lze použít také malou kapsli, kterou pacient spolkne a ona pak osm hodin prochází jeho tělem a snímá vnitřek střeva," popisuje gastroenterolog Jan Martínek z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Mnohem více než dříve se používá také ultrazvuk, který se už dávno nespojuje jen s prohlídkami těhotných. Ani rentgen nebyl zcela zavržen, ale nové přístroje jsou daleko šetrnější a zároveň přesnější.

Jak se změnila česká medicína

Díl první - Umělé oplodnění
Díl druhý - Léčba leukemie
Díl třetí - Infarkt

Nové vyšetřovací metody pomáhají i onkologům, například pražská Nemocnice Na Homolce si přednedávnem pořídila přístroj, který dokáže najít i vzdálené a hodně malé metastázy nádoru v těle.

Selhání ledvin: dialýz už je dostatek - čtěte zítra