Doporučujeme

Šéfkuchař. Jak jednoduchá je výroba domácí vanilkové zmrzliny, předvedl

Šéfkuchař. Jak jednoduchá je výroba domácí vanilkové zmrzliny, předvedl šéfkuchař školy vaření Chefparade Václav Šulc. S výsledkem byl spokojen. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Vyrobte si během hodiny výbornou domácí zmrzlinu, známe recept

  • 13
Už máte dost zmrzliny, která nepoznala kvalitní smetanu, mléko ani ovoce? Pak si ji zkuste vyrobit doma. Je to opravdu snadné. A můžete si dělat zmrzliny krémové i ovocné. Chce to mít jen jednoho zásadního pomocníka - zmrzlinovač. A do hodiny máte hotovo.

Zmrzlinovač asi není standardní výbavou českých kuchyní. A je to škoda. Dobrou zmrzlinu bez něj těžko uděláte. Přitom vůbec není nedostupný. Ten nejlevnější lze koupit za 900 korun, dražší a také kvalitnější za tři až čtyři tisíce. Připravit se s ním dá přibližně litr zmrzliny, kterou zároveň chladí a šlehá.

Ingredience

Na výrobu domácí vanilkové zmrzliny potřebujete:

3 vaječné žloutky
60 g moučkového cukru
200 ml čerstvého plnotučného mléka
250 ml 33procentní smetany
1 vanilkový lusk (lze nahradit pěti kapkami vanilkového aromatu)
50 ml rýžového škrobu

"Přípravu zmrzliny je možné teoreticky zvládnout i bez zmrzlinovače, ale v takovém případě ji nikdy nebudete mít tak nadýchanou. Aby z připraveného základu nebyla jen ledová kostka, musela by se z mrazáku vyndávat zhruba každé tři minuty kvůli zamíchání," vysvětluje Václav Šulc, šéfkuchař školy vaření Chefparade, kterého jsme požádali, aby pro nás připravil recept na domácí vanilkovou zmrzlinu.

Vanilková zmrzlina? Použijte vanilkový lusk

Když se pustíte do vanilkové zmrzliny, máte dvě možnosti - použít vanilkové aroma, nebo se nebát a koupit si pravou vanilku v podobě lusku. Kuchyň provoní, jakmile z něj dostanete semínka. Vanilkové aroma se dá zase koupit v každém supermarketu.

1. Vanilka do mléka Nebojte se při přípravě použít vanilkový lusk. Jde sice

Jestliže se vám vanilkové lusky nedaří koupit v obchodě, je možné si je objednat na internetu. Balení dvou kusů můžete sehnat za 70 korun. Když už si ho pořídíte, neskladujte ho doma dlouho. Lusky rychle vysychají a ztrácejí svoji vůni.

Mléko povařte jen krátce a nenechte ho připálit

Když už lusk máte, je potřeba ho podélně rozříznout a nožem vyškrábnout jeho obsah. Ten se pak dá do hrnce s mlékem. "Tyto ingredience mícháme a necháme zahřát. Není nutné, aby se mléko dlouho vařilo. Stačí jen velmi krátce. Důležité je především ho nepřipálit. Jde jen o to, aby natáhlo vůni vanilky," radí šéfkuchař Václav Šulc.

2. Žloutky s moučkovým cukrem Zatímco se ohřívá mléko s vanilkou, je třeba

Mezitím si v misce elektrickým mixérem vymícháme žloutky s cukrem, což zabere několik minut. Výsledkem by měla být jemná našlehaná směs, která nemá daleko k pěně.

Mléko lijte do žloutkové pěny, nikdy ne naopak

Dalším krokem je přecezení mléka, aby v něm nezbyly žádné pevné kousky vanilky. Mléko by také mělo mírně vychladnout. "Alespoň na 70 stupňů Celsia," říká Šulc.

Vanilkou ovoněné mléko poté lijeme do směsi našlehaných žloutků a cukru. Nikdy ne obráceně. V takovém případě totiž hrozí, že se vzniklá směs začne srážet. Navíc tekutým mlékem snáz smícháme všechny ingredience.

Všechno do čistého hrnce

Vzniklou směs pak dáme do čistého hrnce a na mírném ohni necháme hřát, aby se dobře spojila. Přitom opatrně mícháme třeba vařečkou.

3. Přidání škrobu Když už je mléko ovoněné vanilkou a smíchané se žloutkovou

"Teď je lepší nepoužívat metličku. Kdyby se totiž hmota příliš šlehala, vznikla by pěna, která ve zmrzlině není dobrá," radí šéfkuchař. Cílem je vytvořit hustý krém. Když je hotový, je potřeba ho nechat trochu vychladnout.

Přilijte rýžový škrob a smetanu

Potom je potřeba přidat rýžový škrob. Ten si připravíte tak, že dáte do hrnce hrnek rýže a dvě stě mililitrů vody, kterou necháte deset minut odstát. Rýži v ní vlastně properete.

4. Teď pracuje zmrzlinovač Finální směs nechte mírně vychladnout a nalijte ji

Odvar pak přilijete do krému a nakonec se přidá ještě smetana. Tím je krém na vanilkovou zmrzlinu hotový. Pak je dobré ho ještě nechat trochu vystydnout a nalít do nádoby zmrzlinovače. Pak už jen zapnout a čekat, až zmrzlinovač odvede svoji práci. To trvá přibližně 30 až 45 minut.

Krémová ovocná zmrzlina? Základ je stejný

Kdo má chuť na krémovou zmrzlinu, může zachovat stejný postup. Ovoce je dobré do zmrzlinové hmoty přidávat rozmixované společně se smetanou až v závěru, tedy těsně předtím, než se všechno svěří zmrzlinovači. A výsledek? Že bude výborný, bylo jasné už od začátku.

5. Výsledek Vyndat ze zmrzlinovače, dát na dvacet minut do mrazáku a

Vůně skořice, krásný krém, který ve zmrzlinovači postupně nabýval a nabýval. Nejhorší tak byla fáze, kdy se zmrzlina vyndala z přístroje a bylo potřeba ji ještě dát na dvacet minut do mrazáku, aby trochu ztuhla. Když jsme ji nakonec ochutnali, začal jsem uvažovat o koupi vlastního zmrzlinovače.


  • Vybrali jsme pro Vás