Klystýr slouží k očistě tlustého nebo i tenkého střeva (ilustrační snímek)

Klystýr slouží k očistě tlustého nebo i tenkého střeva (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Výplach střev neboli klystýr zdraví nijak neprospívá

  • 68
Studie amerických lékařských odborníků dospěla k závěru, že populární procedura čištění střev zvaná také klystýr nemá žádné příznivé zdravotní účinky, může dokonce zdraví uškodit.

Vědci z Georgetownské univerzity v USA analyzovali dvacet studií, které se zabývaly klystýrem a jejichž výsledky byly publikovány v posledním desetiletí. Důkladný rozbor těchto studií přinesl překvapivé poznatky, které byly zveřejněny v srpnovém vydání The Journal of Family Practice.

Co je to klystýr

Klystýr je nálev sloužící k výplachu tlustého střeva nebo tato samotná procedura. Pomůcka k provádění klystýru se nazývá irigátor a je běžně dostupná v obchodech se zdravotnickými potřebami.

Klystýr se většinou provádí tak, že se do irigátoru nalije 0,5 až 2 litry tekutiny (teplá voda, odvar z bylin, či speciální chemická sloučenina), která hadičkou vteče do konečníku.

Procedura má sloužit k očistě tlustého nebo i tenkého střeva a pomáhat při zácpě. Podle některých teorií zbavuje klystýr tělo jedovatých látek a pomáhá při detoxikaci těla.

I přes oblíbenost očisty střeva pomocí klystýru prakticky neexistují důkazy, že by tato metoda poskytovala jakékoli zdravotní výhody. Vědci naopak zaznamenali, že klystýr může být i zdraví nebezpečný a hrozí po něm vedlejší účinky jako křeče, nadýmání, zvracení, elektrolytická nerovnováha či dokonce selhání ledvin.

Lékařští specialisté tyto vedlejší účinky vysvětlují především tím, že klystýr, též zvaný střevní irigátor, colon hydroterapie, colon terapie či hydroterapie střeva, často zahrnuje použití chemikálií, kterými se vyplachuje tlusté střevo přes trubičku vsazenou do konečníku.

Odborníci varují před používáním klystýru

"Mohou se vyskytnout vážné následky pro ty, kteří se věnují klystýru, ať už si tuto proceduru provedou v lázních nebo doma," varuje doktorka Ranit Mishoriová, lékařka z Georgetownské lékařské univerzity a vedoucí autorka studie.

"Klystýrové produkty ve formě laxativ, čajů, pudrů a kapslí vnucují výhody, které neexistují," dodala doktorka Mishoriová s tím, že americká FDA (Food and Drug Administration) zatím nemá pravomoc monitorovat pomůcky, které se ke klystýru používají.

Názory expertů se liší

Dick Hoenninger, mluvčí Mezinárodní asociace pro colon hydroterapii (I-ACT), však popírá závěry, ke kterým došla studie doktorky Mishoriové.

"Colon hydroterapie, pokud je provedena zkušeným terapistou s použitím vybavení registrovaným FDA, je bezpečná," řekl Hoenninger, který se domnívá, že studie nesprávně zaměnila farmaceutická a bylinná laxativa s colon hydroterapií.

Podle Hoenningera většina analyzovaných studií odkazuje při výplachu střev na použití laxativ nikoli na colon hydroterapii.

, pro iDNES.cz