„Vzpomínám si na jednu scénu, kdy on po mně hodil nůž, který se zapíchl přede...

„Vzpomínám si na jednu scénu, kdy on po mně hodil nůž, který se zapíchl přede mnou. Ty nejseš vůbec můj, křičel na mě,“ vypráví David, | foto: Zdravě myslet, zdravě žít

Vypadáš jako prase, slýchal David v dětství. Dnes hledá sebevědomí

  • 51
Víte, že 95 procent lidí na zeměkouli trpí pocitem méněcennosti? začíná koučka Petra Lekešová-Krajčinovič otázkou. Pro miliony lidí je to překážka na cestě za štěstím a spokojeností. Podobně na tom byl i její klient David, kterého otec v dětství ponižoval a týral.

„Jako první se mi z dětství vybaví hádky rodičů. Prožíval jsem neskutečný stres, bušení srdce a bezmoc. Vzpomínám si na jednu scénu, kdy on po mně hodil nůž, který se zapíchl přede mnou. Ty nejsi vůbec můj, křičel na mě,“ vypráví David, který si s otcem v ničem nerozuměl.

„Vypadáš jako dobytek, jako prase, podívej se na sebe, proč myslíš, že jsi asi dostal trojku,“ napadl Davida otec slovně a časem i fyzicky.

„Jeden čas jsem jedl dva rohlíky denně a zhubl z 80 na 69 kilo. Když se pak naši rozváděli, byl jsem třeba čtyřikrát týdně v klubech, bavil jsem se s kamarády, žil od výplaty k výplatě a utrácel třeba i pět tisíc za noc a vůbec mě nezajímalo, co všechno se mohlo stát,“ říká David.

Jeho otec byl manipulativní sadista a agresor a bohužel se podepsal na synově budoucnosti. „David hledal azyl v barech a utápěl strach a stres v alkoholu a utrácel horentní sumy za kamarády a kupoval si lásku,“ vysvětluje koučka Petra.

Obecně za nízké sebevědomí může podle ní to, že chceme být jako ostatní, posuzujeme se podle druhých a připadáme si horší než ostatní. „Dost často jsme ochotni obětovat sami sebe a kupovat si lásku. Ztrácíme tak čas, energii a peníze.“

„Čekáš, že tě někdo bude litovat, ale na to dneska každej kašle,“ získal dnes David nadhled a už před lety se přihlásil do jedné reality show. „Prošel jsem jako náhradník, ale řekl jsem si, že touto cestou chci jít dál. Letos v září jsem natočil první reklamu, kde jsem dostal dokonce už hlavní roli.“

David začal sám na sobě pracovat a zadařilo se mu po pracovní i osobní stránce. S tím stoupá i jeho sebevědomí.

„Pocity nejistoty často vyplývají z nedostatečného sebeuvědomění. Dost dobře neznáme sami sebe - kolik máme síly a jaký talent v nás dřímá. Vnitřní jistotu můžeme nalézt, pokud v sobě najdeme individualitu,“ tvrdí koučka a dodává, že pomáhá, pokud dokážeme pozitivně ovlivňovat druhé prostřednictvím vlastní osobnosti.

Davidův příběh je jedním z mnoha

„Měla jsem klientku, která vyrůstala se sestrou v rodině, kde otec byl těžký schizofrenik. Při jedné z poruch nálad nutil dcery, by se dívaly na matku, jejíž hlavu položil na špalek a se sekyrou v ruce se domáhal vyznání lásky,“ popsala neuvěřitelné scény. Z dětství si do dospělého života odnesla traumata, poruchy nálad, neschopnost projevovat city, určitou emoční plochost. Léčí se a navštěvuje psychologa.

Také poruchy příjmu potravy, jako je bulimie a anorexie, bývají často důsledkem silného traumatu z dětství.

„Každý rodič má právo být naštvaný a mít špatnou náladu, ale pokud dojde na týraní a ponižování, je nezbytné řešit každou situaci individuálně. Zničený lidský život je příliš vysoká cena, kterou platí děti za své nezodpovědné a citově nevyrovnané rodiče,“ apeluje Petra.