Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Denis bude zubař. Jméno dítěte ovlivňuje jeho život, zjistili vědci

  • 115
Naše jména nás většinou doprovázejí celým životem a stávají se nedílnou součástí naší identity. Podle nového amerického průzkumu nás ovlivňují daleko více, než jsme si dosud uvědomovali.

Proč mele maso Ema a ne třeba Eva? Ze stejného důvodu, z jakého najdete mezi dentisty velké množství Denisů a Angel v Los Angeles. Ve videu se to rozhodla objasnit americká veřejnoprávní stanice PBS.

Nomen omen

Podle vědců není jen náhoda, když se zahradník jmenuje Větvička a veterinářka Veverková. Podíl na tom mají dva fenomény. Prvním z nich je tzv. efekt písmen ze jména, který pojmenoval bulharský vědec Josef Nuttin již v osmdesátých letech. Zjistil, že lidé upřednostňují písmena obsažená v jejich jménech napříč jazyky i kulturami.

Předpokládaným důvodem je, že své jméno často slyšíme i píšeme a vědci tento fenomén užívají i k měření implicitního sebevědomí (automatická a nevědomá část našeho sebevědomí). Čím raději máme písmena ze svého jména, tím lepší míváme vztah sami k sobě. V nedávné studii dokonce přišli vědci na to, že při práci ve skupinách mají děti lepší výsledky, pokud vytvoří skupinu s dětmi s podobnými jmény nebo písmeny ve jménu. Vtipné je, že studii vydali tři vědci se jmény Polman, Pollman a Poehlman. Podobně lidé preferují ta čísla, která označují den a měsíc jejich narození. 

Šampon i povolání

Nemůžete se rozhodnout?

Nechte si na eMimino.cz poradit, jaké jméno pro dítě se hodí k vašemu příjmení.

Díky rozpoznání efektu písmen ze jména se vědci dopracovali až k implicitnímu egotismu - velmi podobnému fenoménu, který ovlivňuje naše životy ještě více. Naše pozitivní hodnocení písmen našeho jména se totiž může přelít i na produkty, povolání, místa i jména našich přátel. Právě proto žije ve Philadelphii více Philů než jinde USA, zatímco Louisové a Louisy se nejvíce rodí v Louisianě a St. Louis, případně se tam i stěhují.

Podle analýzy provedené na datech 66 milionů Američanů pak mezi právníky najdeme zase kupu Laurie, Lauren a Lawrenců (v angličtině law znamená právo) a mezi zubaři (čili dentisty) převažují Denisové a Denisy.

Vědci dále tvrdí, že jméno, které dáme svým dětem, může ovlivnit i to, jakou elektroniku si budou kupovat. Podle tohoto klíče by měly mít Samanty slabost pro Samsung a Philipové pro elektroniku značky Phillips. Dobrou zprávou pro české rodiče tak může být, že česká jména jen výjimečně nesou i další platné významy, jako je tomu v angličtině.

, pro iDNES.cz