Žena - (c) profimedia.cz

Žena - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vůně napoví, kdy je žena plodná

  • 5
Samice většiny primátů prozrazují plodné období změnami v chování a ve vzhledu těla. Příkladem budiž zduřelé a zarudlé zadní partie samic paviánů či šimpanzů. U lidí probíhá ovulace skrytě, soudilo se dlouho. Čeští vědci dokázali, že tomu tak docela není.

Podívejte se na nový server ONADNES.CZ

Lidská sexualita má několik typických znaků: život v páru, sex nejen za účelem rozmnožování, péči otců o děti a skrytou ovulaci.

Míra, s níž "inzerují" svou připravenost k páření, je různá i u samic opic a primátů: paviáni či šimpanzi ovulaci inzerují hodně výrazně, například gorily projevují jen mírné příznaky ovulace, kočkodani, kosmani, malpy a z lidoopů orangutani jsou na tom stejně jako lidé - viditelné příznaky ovulace nejeví.

Nový výzkum českých vědců však dokázal, že ovulace u lidského druhu úplně skrytá není: plodné období ženy lze přece jen rozeznat - čichem. V době, kdy mohou otěhotnět, voní ženy mužům lépe.

Stálý zájem muže, či strach?
U lidských samic se plodné období považuje za zcela skryté již dlouho. Existuje i řada hypotéz, které se pokoušejí vysvětlit, proč známky ovulace v průběhu vývoje zmizely.

Předpokládá se například, že skrytá ovulace měla zamezit soupeření mezi samci a umožnit jejich "mírové soužití", které bylo u malých lovecko-sběratelských tlup nutné k přežití.

Jiná hypotéza říká, že evolučním smyslem vymizení příznaků ovulace mohlo být připoutání "zmateného" muže nejen trvale k ženě, ale i k péči o potomstvo.

Další hypotéza předpokládá, že skrytá ovulace přinesla muži nejistotu, zda ženu oplodnil právě on, a tedy zda je, či není otcem jejích dětí - a tak snížila riziko zabíjení mláďat (infanticidy).

Případy, kdy samec zabije cizí mláďata, aby samice opět byla schopná páření, je dobře znám u některých druhů primátů.

Jistí odborníci soudí, že o potlačení známek ovulace se zasloužily samy samice: jeskynní ženy, které uměly rozeznat dobu ovulace, se při ní ve strachu z porodu (bolestivého a život ohrožujícího) vyhýbaly sexu - a v rámci selekce tudíž vymřely.

Poslední z řady hypotéz pak předpokládá, že známky ovulace nejsou skryty, ale naopak rozšířeny na celý cyklus - a mají udržet stálý zájem samce, muže, pečovatele o rodinu.

Názorů a domněnek, proč ženy ovulují skrytě a proč jsou zároveň stále "připraveny", je mnoho. Nikdo však vlastně dlouhá léta nepřítomnost znaků ovulace neprověřoval. A když, tak pouze viditelné známky. Avšak existují i jiné způsoby, jak dát najevo, že nadešly plodné dny: například vůní.

Vůně se mění
Čeští vědci z Univerzity Karlovy se tedy rozhodli prověřit možné změny v tělesné vůni žen během menstruačního cyklu.

V rámci experimentu, jehož výsledky publikovali v lednu v odborném časopise Ethology, dvanáct žen ve věku 19-34 let nosilo v různých fázích menstruačního cyklu (neplodné dny, plodné dny, menstruace) po dobu 24 hodin v podpaží bavlněné tampony (ženy nesměly po dobu pokusu užívat hormonální antikoncepci).

Tampony s tělesným odérem zkoumaných žen předložili vědci opakovaně 42 mužům (věk 19-34 let). Muži měli posoudit tělesnou vůni z hlediska intenzity, příjemnosti, přitažlivosti a ženskosti.

"Naším hlavním cílem bylo zjistit, zda přitažlivost tělesné vůně v podpaží v plodném období narůstá a zda je to na vrub intenzity nebo spíš kvality vůně," vysvětluje vedoucí výzkumného týmu, antropolog Jan Havlíček z Fakulty humanitních studí UK.

"Proto jsme se dotazovali mužů na více kritérií. Posuzovali jsme ženy oproti jiným ženám, ale také vůči sobě samým v různých fázích cyklu."

A výsledek? Muži se shodli: V plodné fázi cyklu je vůně ženského podpaží nejpřitažlivější a zároveň nejméně intenzivní. Tedy v době, kdy je nejvyšší pravděpodobnost početí. Jako nejméně přitažlivou, a naopak nejpronikavější hodnotili ženskou vůni v období menstruace.

"Vůně žen se skutečně v průběhu menstruačního cyklu mění," potvrzuje antropolog Jan Havlíček. "Domníváme se, že mužům může čich potenciálně sloužit pro rozpoznání fáze cyklu u současných nebo případných sexuálních partnerek."

Vůně, jak vysvětluje Jan Havlíček, je jen vedlejším faktorem tělesných změn v ženském organismu, zejména změn v hladině hormonů. Vůně má však daleko těsnější souvislost s hormony než třeba vzhled.

Zmíněné změny v tělesném pachu jsou tedy patrně vedlejším produktem fyziologických procesů, k nimž dochází v průběhu menstruačního cyklu.

Podle vědců je možné, že v průběhu evoluce působil selekční tlak na muže tak, aby tyto změny zachytili. Přesto, že si je nemusí uvědomovat.

To, že muž považuje ženu během menstruace za nejméně přitažlivou, má ostatně i další biologické opodstatnění: vyhýbá se v této době sexuálnímu styku - a tak klesá případné zdravotní riziko pro ženu.

Červené rty, úzký pás
"Je velmi dobře dokázáno, že přitažlivost ženy je nepřímo úměrná intenzitě jejího tělesného pachu. Vůně sice není jediným klíčem k tajemství ženské ovulace," připomíná Jan Havlíček, "ale přesto je u lidského druhu relativně důležitým zdrojem informací."

Další zdroje prozradily v poslední době i výsledky jiných studií stejného týmu, ale i týmů ze zahraničí: Během menstruačního cyklu se mění, byť ne příliš patrně, i vzhled ženy.

Fotografie žen v plodné fázi cyklu hodnotili dotazovaní muži většinou jako přitažlivější, než když jim vědci předložili snímky žen v neplodné fázi.

Jiné vědecké studie zase prokázaly, že ženy mají během ovulace užší pás, jejich obličeje jsou symetričtější, rty prokrvenější, kůže je jasnější.

Jak mohou fungovat zjištění, ke kterým vědci došli, v reálném životě? "Jsou to velmi slabé signály a muži je nemusí vnímat vědomě. Mohou však hrát roli v partnerských vztazích," říká Havlíček.

"Někdy je žena pro muže (a to jak pro svého partnera, tak i pro ostatní) přitažlivější než jindy. Všechny tyto změny jsou však relativně nenápadné a žena je sama může podpořit, nebo naopak potlačit svým chováním. Vědomé chování může hrát roli mnohem významnější."

To ostatně dokázala i další zahraniční studie, která sledovala ženy na diskotékách: zadané ženy, jejichž partner s nimi na disku právě nebyl, si oblékly prokazatelně upnutější šaty s odvážnějšími výstřihy...

Při všech výše popsaných experimentech je zapovězeno používání parfémů i hormonálních přípravků. Mohou převálcovat přirozenou vůni a změny vzhledu mýdla, parfémy, líčení? "Tím se budeme určitě také zabývat," uzavírá Havlíček.