Ona

Smutek dítěte | foto: /Corbis, Profimedia.cz

Vši jsou zpátky. Jak s nimi bojovat?

  • 53
Prohlížejte dětem hlavy, ve škole jsou vši. Podobný zápis v notýsku nosí poslední dobou domů stále více dětí a podobná upozornění se objevují také na nástěnkách ve školce. "Vší je v posledních letech zase více," potvrdil Václav Rupeš ze Státního zdravotního ústavu.

Důvod? Nikoli horší hygiena, ale spíše vyšší odolnost vůči odvšivovacím prostředkům.

Vši samy o sobě totiž nejsou důkazem toho, že rodina má potíže s čistotou, vyskytují se napříč celou populací. Při nedostatečné hygieně se šíří spíše veš šatní, která je však mnohem vzácnější.

"U nás ve školce si děti předávají vši mezi sebou a některým z nich se opakovaně vracely. Přesto, že se rodiče snažili je ze všech sil odstranit, nakonec jim nezbylo než děti včetně děvčátek ostříhat nakrátko," potvrdila učitelka mateřské školky v Praze 4 Hana Mrázková.

Vyčesávání nestačí
Na rodičích je, aby dětem co nejčastěji prohlíželi hlavy a v případě, že jejich potomek vši přinese, začali s nimi bojovat. Nejlépe je nasadit dva druhy zbraní: šampony a ruční práci. Pouhé vyčesávání přitom nestačí, je třeba vybírat také hnidy a používat speciální šampony.

"Pouhým vyčesáváním se většinou nedaří odstranit hnidy, kdežto šampon by je měl zahubit a pak jdou z vlasu stáhnout snáze," radí Rupeš.

Nemá přitom smysl s dítětem, které má vši, chodit k lékaři, protože při jejich diagnostice se v podstatě nemůžete splést - hnidy vypadají jako malé bílé váčky přilepené na vlasech, dospělé vši jsou bezkřídlý, takřka průsvitný hmyz.

Vši přitom rozhodně nejsou českou specialitou, například ve Francii v některých letech nacházejí některé ze stadií vši hygienici až u 60 procent školáků.

Dospělí jsou na tom všude výrazně lépe, na ně vši tolik nejdou, mimo jiné i proto, že mezi dětmi mívají větší možnost přenosu - například při společném převlékání, hrách a podobně.

Jak se nejsnáze zbavit vší

• na člověku parazitují tři druhy vší, nejčastěji veš vlasová, živí se krví, typickým příznakem je svědění

• samičky kladou vajíčka, ze kterých se po dvou až šesti týdnech vylíhnou larvy a z nich posléze dospělé vši, přenášejí se buď přímo, nebo používáním společných věcí

• pravidelně prohlížejte dítěti hlavu, jestliže se u něj ve škole či školce vyskytnou vši, opakovaně sledujte, jestli jsou vši vyhubeny všechny

• vši a zejména jejich vajíčka (hnidy) jsou více vidět, když jsou vlasy mokré, umyté i kondicionérem, kupte co nejhustší hřeben, případně speciální šampon na vyčesávání vší a hnid

• speciální šampony jsou volně prodejné, avšak starší typy už nezabírají, i lékaři proto doporučují Orthosan určený pro zvířata, dále Parasidose šampon nebo Jacutin gel; v každém případě jsou lepší než petrolej