Dokumentaristka Olga Sommerová je jednou z našich současnic, které významně ovlivňují myšlení mužů i žen | foto: MF DNES

Vlivné Češky: Které ženy nám nejvíc mluví do života?

  • 37
Jak se pozná skutečně vlivná žena? Je to ta, která dělá ministryni, nebo spíš ta, která dokáže ovlivňovat rozhodování důležitých mužů? A není to vlastně ještě spíše ta, která má největší vliv na to, jak se chovají ostatní? Ta, která udává tón?

ONA DNES vybrala 18 žen, které ovlivňují životy nás ostatních. Často je neznáme, ale právě ony stojí v pozadí toho, co a kam třeba chodíme nakupovat nebo o čem si povídáme s kolegyněmi v práci. Zde jsou.


Byznys

ALENA LUDROVSKÁ, ředitelka Cetelem pro střední Evropu
(50 let, svobodná, bezdětná)

Jak si půjčujeme na nákupy

Před deseti lety ji coby právničku najala francouzská firma Cetelem, když zakládala svou českou pobočku. Alena Ludrovská patřila k vůbec prvním místním zaměstnancům. Postupem času se vypracovala až na generální ředitelku. A pod jejím vedením se Cetelem stala jednou z nejvýznamnějších společností zabývajících se splátkovým prodejem a půjčkami. Jenom v loňském roce půjčili téměř 7,5 miliardy korun. I proto si ji francouzská centrála před dvěma lety vybrala jako ředitelku pro celou střední Evropu. Kromě toho, že měla obrovský vliv na to, jak masově se půjčky v Česku rozšířily, stala se i předsedkyní Rady sdružení SOLUS - organizace, která vede registr neplatičů. Tedy ovlivňuje i to, jestli vám vůbec někdo půjčí.


VĚRA ČESENKOVÁ, ředitelka reklamní agentury Leo Burnett
(37 let, svobodná, 1 dítě)

Co si koupíme

Mezi tvůrci reklam patří k těm nejúspěšnějším, na svém kontě má řadu prestižních cen. Za jejího vedení kreativní skupiny se agentura probojovala mezi nejlepší, třikrát za sebou se stala jedničkou ve střední a východní Evropě. Věra Česenková pracovala na reklamách pro GE Capital Bank, Pilsner Urquell, Radegast, Vitanu, Kooperativu, Centrum.cz, Raiffeisenbank a další. Je jedinou ženou z významné reklamní agentury na tak vysoké pozici. Její vliv je zřejmý, reklama dnes přece významně ovlivňuje, po čem nakonec v obchodě sáhneme.


ALENA VITÁSKOVÁ, předsedkyně představenstva Pražské teplárenské
(50 let, rozvedená, 1 syn)

Kolik zaplatíme za teplo

Před pár lety bývala generální ředitelkou Transgasu - tedy nejvýznamnější ženou na manažerské pozici v celé republice. Po neshodách z vedení Transgasu odešla, ale z energetiky nezmizela a šéfuje dál. Nyní jako předsedkyně představenstva Pražské teplárenské. Tato firma zásobuje teplem 250 tisíc bytů v hlavním městě stejně jako řadu firem a institucí. A s nadsázkou se tak dá říci, že právě management pod vedením Aleny Vitáskové rozhoduje o tom, kdy se Pražané ohřejí, ale také kolik za to zaplatí.


MARIANNA BRADOVKOVÁ, generální ředitelka AVON pro ČR a SR
(47 let, vdaná, 1 dítě)

Jak nakupujeme kosmetiku

Ke kosmetice přeskočila z pojišťovnictví, byla v týmu, který u nás firmu Avon rozjížděl. Začala jako finanční ředitelka, ale nudilo ji to. I proto si prý vyzkoušela terénní práci jako Avon lady a postupovala výš, až do současné pozice. Během jejího působení se z celkem neznámého Avonu, hendikepovaného přímým prodejem, stala významná firma s ročním obratem přes 2 miliardy korun, která konkuruje zavedeným značkám. Avonu se podařilo rehabilitovat podomní prodej a udělat z něj svou výhodu. Má dnes v Česku takřka sto tisíc prodejců (z toho dvě procenta tvoří muži - Avon gentlemani).


Životní styl

IVA MÁLKOVÁ, zakladatelka STOB
(51 let, vdaná, 2 děti)

Jak zdravě hubneme

Je jednou z nejznámějších a nejrespektovanějších odbornic na výživu v Česku. V roce 1991 založila tato psycholožka sdružení STOB - čili Stop obezitě. Právě ona přišla už v 80. letech minulého století s populárními kurzy zdravého hubnutí, které pořádá dodnes. Málková kromě změny jídelníčku od počátku prosazovala i zapojení psychologie do hubnutí. STOB tak učí obézní lidi, jak řešit stresy jinak než jídlem, a postupně jim pomáhá změnit stravovací a pohybové návyky. Kromě vedení bezplatných poraden či placených kurzů také vydatně přednáší a vydala na téma hubnutí řadu knih. Jejím heslem je hubnout pozvolna, zdravě a trvale. I díky ní řada lidí přestala věřit na hubnoucí zázraky.


JITKA ABRAHÁMOVÁ, onkoložka
(63 let, vdaná, 1 syn)

Jak bojujeme s rakovinou

Přední česká onkoložka, která se specializuje na rakovinu prsu a mužských pohlavních orgánů, má pověst razantní a přímočaré odbornice. Ještě v dobách, kdy bylo zvykem diagnózu pacientovi tajit, prosazovala otevřenost. Drží se hesla, že čím víc nemocný ví, tím víc spolupracuje. Publikuje, přednáší a léčí. Je zakladatelkou onkologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, které dnes patří na špičku v oboru. I díky ní je dnes u nás diagnostika a léčba rakoviny prsu na světové úrovni.


HANA FIFKOVÁ, sexuoložka
(45 let, vdaná, 1 dcera)

Co si v sexu dovolíme

Je to bezpochyby nejznámější česká sexuoložka, jejíž názory se často objevují v médiích. Kromě léčby sexuálních poruch žen i mužů se dlouhá léta zabývá transsexualitou, sexuálními delikventy či sexuálním zneužíváním. Pro ženy se stala zásadní její kniha Erotické představy žen, kde Fifková přesvědčivě dokládá, že sexuální fantazie žen jsou nejen normální, ale i žádoucí. Mnohým ženám možná právě ona pomohla překonat celou řadu tabu, která měly se sexem a vším kolem něj spojené.


VERONIKA ŽILKOVÁ, herečka, moderátorka
(45 let, rozvedená, šest dětí)

Porody po 40 nejsou tabu

Málokomu se tak jako jí podařilo skloubit seriózní divadelní a filmovou kariéru s účinkováním v komerčních televizních projektech. Je dlouholetou členkou pražského Činoherního klubu, hrála v řadě filmů, za svůj výkon ve snímku Zapomenuté světlo získala v roce 1996 Českého lva, objevila se i v několika seriálech a poslední dobou je známá i svým účinkováním v pořadu Tele tele. Do širokého povědomí se však dostala i tím, že ke svým třem vlastním dětem adoptovala dvě další. Pak se svým třetím partnerem Martinem Stropnickým přivedla ve svých 43 letech na svět další dceru. To bylo před rokem a půl, teď prožívá své páté těhotenství. Díky ní hodně žen zjistilo, že nikdy není pozdě a všechno se dá zvládnout.


KATEŘINA NEUMANNOVÁ, lyžařská šampionka
(33 let, svobodná, 1 dcera)

Kariéra se nevylučuje s mateřstvím

Profesionální sportovkyně na sebe upozornila už jako dvojnásobná juniorská mistryně světa v běhu na lyžích. Během své dlouhé kariéry získala mnoho cen, včetně medailí z mistrovství světa a několika olympiád. Vrcholem je zlatá medaile z loňské olympiády v Turíně, které dosáhla už jako matka v té době ani ne tříleté dcery. Dokázala nám, že vrcholový sport a mateřství se nevylučují.


LUCIE KONEČNÁ, hlavní scenáristka Ordinace v růžové zahradě
(37 let, vdaná, dvě děti)

Na co se díváme

Jméno významné televizní scenáristky nejspíš znáte teprve od loňska. Od roku 1999 sice píše scénáře pro přímé přenosy Noci s Andělem a na svém kontě má i několik televizních filmů (třeba Ruth to vidí jinak režisérky Jitky Němcové), přesto se do výrazného povědomí diváků dostala až jako autorka a scenáristka seriálu Ordinace v růžové zahradě. Ten v loňském roce lámal divácké rekordy. Osudy jejích postav jsou zvlášť pro divačky natolik zajímavé, že leckde kvůli seriálu ruší úterní a čtvrteční večerní kurzy pro ženy.


Státní moc a politika

VLASTA PARKANOVÁ, politička
(55 let, vdaná, 1 dcera)

Jak se ženy prosazují v politice

Nejpopulárnější a nejdůvěryhodnější politička v zemi, a to mezi všemi těmi muži. Po odchodu Petry Buzkové právě Parkanová převzala přední místa v žebříčcích popularity politiků. V politice se pohybuje od začátku 90. let, dvakrát už byla ministryní spravedlnosti. Prošla Občanským fórem, ODA a zakotvila v KDU-ČSL, kde byla loni na podzim zvolena místopředsedkyní a kandidovala i na předsedkyni. Minulý týden ji prezident jmenoval ministryní obrany, což je vůbec poprvé v naší historii, kdy tuto funkci zastává žena.


RENATA STRNADOVÁ, ředitelka protikorupční policie
(45 let, vdaná, 3 děti)

Jak bude vypadat boj s korupcí

Nejvýše postavená česká policistka se do funkce ředitelky Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality dostala teprve teď v lednu. U policie však pracuje už třináct let. Právě ona bude zodpovědná za to, která úplatkářská aféra skončí před soudem. Stala se vůbec první ženou v tak významné policejní funkci. Proto i na jejím úspěchu může záviset další prosazování žen v této velmi mužské části státní správy.


RENATA VESECKÁ, nejvyšší státní zástupkyně
(46 let, svobodná, bezdětná)

Jak se domůžeme spravedlnosti

Jedna z nejvýše postavených žen ve státě pracovala jako státní zástupkyně dvacet let, její doménou byly případy násilné kriminality. Do širšího povědomí se dostala jako žalobkyně sériových vrahů manželů Stodolových, kteří byli právě na její doporučení odsouzeni k doživotnímu trestu. Má pověst rázné a odvážné ženy, která do práce neplete politiku. Jako nejvyšší prokurátorka převážně dohlíží na práci policie a soustřeďuje se hlavně na případy organizovaného zločinu a korupce. Její předchůdkyní v úřadu byla rovněž žena - Marie Benešová.


Postavení žen ve společnosti

OLGA SOMMEROVÁ, dokumentaristka
(57 let, rozvedená, 2 děti)

O čem ženy mluví

Filmy přední české dokumentaristky vzbudí vždy velký rozruch. Významně se angažuje i v boji za rovné šance žen. Celkově natočila víc než devadesát filmů, mezi ty nejslavnější ale rozhodně patří O čem sní ženy a O čem sní muži. Právě tento cyklus vzbudil mimořádný zájem, a tak příběhy autorka zpracovala i knižně a dokonce je rozšířila. Zveřejněné výpovědi žen (a posléze i mužů) různých profesí i osudů odkrývaly jejich citový, intelektuální i všední život, upřímné a často i šokující odpovědi přiměly řadu žen zamýšlet se nad vlastním životem.


MICHAELA MARKSOVÁ-TOMINOVÁ, ředitelka odboru rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí
(37 let, vdaná, 2 děti)

Vyrovnává šance mužů i žen

Pracovala v organizaci Gender Studies, zabývající se postavením žen a mužů ve společnosti. Do povědomí se dostala kritickými články a komentáři na toto téma. Poté se rozhodla "změnit dres" a rovnost šancí prosazuje z pozice vysoké státní úřednice. Je na mateřské dovolené s druhou dcerou.


PETRA VITOUŠOVÁ, prezidentka Bílého kruhu bezpečí
(54 let, vdaná, dvě dcery)

Chrání před domácím násilím

Založila sdružení Bílý kruh bezpečí, které se stará o oběti trestných činů. Jejím největším úspěchem je prosazení zákona na ochranu před domácím násilím, který platí od letošního ledna. Ten policii umožňuje vykázat ze společného bytu násilníka, a to až na deset dní. Vitoušová školí policisty, aby riziko domácího násilí uměli odhadnout a řešit. Její sdružení se však zabývá i šikanou či sexuálním násilím a snaží se pro oběti zajistit pomoc a ochranu.


JIŘINA ŠIKLOVÁ, socioložka
(71 let, rozvedená, dvě děti)

Prosadila postavení žen jako vážné téma

Bývalá disidentka byla uvězněna za pašování knih. K původní profesi socioložky se po revoluci vrátila a založila Katedru sociální práce FF UK v Praze, kterou do roku 2000 i vedla. Právě ona v Česku zakotvila pojem "gender" a díky ní se rovné šance staly důležitým problémem, nikoliv feministickým výmyslem. Šiklová založila i pražské centrum a knihovnu Gender Studies, které se stalo garantem podobných center po celé republice. V roce 1995 získala ocenění Žena Evropy.


LIVIA KLAUSOVÁ, první dáma
(63 let, vdaná, dva synové)

Reprezentuje nás všechny

První dáma je instituce s mnoha povinnostmi a málo právy. Instituce, kterou může každá první dáma uchopit po svém. Livie Klausová se prosadila jako samostatná a výkonná žena, která má bezpochyby velký vliv i na svého manžela. A jistě nejde jen o výběr kravat - příběh, který už zlidověl. Mimochodem, svým vyrovnaným postojem v případě nevěry prezidenta Livia Klausová ukázala, že každá životní situace se dá zvládnout s noblesou a stylem. Původní profesí je ekonomka, aktivně v této oblasti pracovala i v době, kdy byl její manžel premiérem. Dnes se věnuje převážně charitě a doprovází manžela na zahraniční cesty. Výrazně se také podepsala na podobě lánského zámku, kde se rozhodla změnit podobu některých interiérů.


OVLIVŇUJÍ, CO SI O NÁS MYSLÍ SVĚT

Na světové scéně mnoha oborů se pohybuje řada žen českého původu, kterým se podařilo prorazit. Jejich vliv je dvojí - buď přímo prorazily do vlivných funkcí, nebo svou prací ovlivňují mínění zahraničí o nás.

Nejvlivnější Češkou na světové scéně byla bývalá ministryně zahraničí Spojených států amerických Madeleine Albrightová - svého času nejmocnější žena světa. Díky její propagaci České republiky jsme byli už v roce 1999 přijati do NATO.

Ke světovému povědomí o Česku přispěla i nejdéle hrající tenistka všech dob Martina Navrátilová. Česká rodačka s americkým pasem otevřeně přiznala svou homosexualitu a patří k průkopníkům zrovnoprávnění gayů a lesbiček v USA. Svůj poslední, rekordní 59. grandslamový titul získala loni ve svých padesáti letech. Je symbolem skutečnosti, že věk nemusí být překážkou.

Mezi současné hvězdy světové hudební scény patří Magdalena Kožená. Je jednou ze špičkových mezzosopranistek, nasbírala řadu cen a i díky ní se ve světě ví, že hudební talent v české kotlině ještě nevymřel.

Česká architektka Eva Jiřičná se po své emigraci do Anglie prosadila jako prestižní architektka staveb i interiérů. V Anglii je hvězdou stylu hightech, odborníci ji považují za expertku na schodiště. Její stavby ovlivňují podobu měst, což předvedla i v Praze - podle jejího návrhu vznikla na Pražském hradě unikátní oranžerie a na Starém Městě hotel Josef.

Na česko-americký obchod má od loňského roku vliv Magdalena Souček - prezidentka Americké obchodní komory v Česku. V byznysu se pohybuje už léta, je partnerkou v auditorské firmě Ernst & Young. I ona svou kariéru odstartovala po emigraci, je americkou občankou.

V Libanonu usazená módní návrhářka Blanka Matragi patří zvlášť v arabském světě mezi nejslavnější Češky. Její kolekce skupují ženy z významných arabských rodin a právě díky ní vědí o existenci Česka. Pro běžné nošení se sice její princeznovské modely příliš nehodí, ale kdo může říct, že obléká princezny?

Nejnovější ikonou naší země je vládnoucí Miss World Taťána Kuchařová. Poprvé v historii této soutěže se Češka dostala až na vrchol. Její vítězství bylo příjemným překvapením, které alespoň na chvíli přitáhlo pozornost světa k České republice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NĚKTERÝM OBORŮM ŽENY STÁLE CHYBÍ

Oborů, ve kterých působí vlivné ženy, je samozřejmě mnoho. A je i řada těch, kde ženy jako by chyběly. Žádnou například nenajdete mezi řediteli velkých potravinářských řetězců, což jsou lidé, kteří mají bezesporu zásadní vliv na to, co jíme a za co utrácíme podstatnou část rodinných příjmů. V Česku zatím není ani žádná hejtmanka či primátorka a ve vedení významných bank najdete žen také pomálu. Do čela policie proklouzla žena až letos, v armádě dosud chybí (tedy nepočítámeli ministryni obrany, o které bude řeč dále). Statistiky bohužel stále ještě dokazují, že žen na významných postech je i v roce 2007 podstatně méně než mužů. Nicméně přibývají...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,