Ona
Není to mýtus, dobrý spánek pleti opravdu prospívá.

Není to mýtus, dobrý spánek pleti opravdu prospívá. | foto: Profimedia.cz

Spánek je klíč k hezčí pleti. Ovlivní hluboké vrásky i kruhy pod očima

  • 3
Pleť je často odrazem našich tělesných a psychických problémů. Kdo chce její stav zlepšit, musí proto řešit svůj celkový stav. Většina z nás dobře ví, co pomůže: hodnotná strava, pohyb, co nejméně stresu. Ale začít bychom měli u činnosti, kterou strávíme asi třetinu života, u spánku.

Kvalitní spánek je základ. Je to totiž aktivita, při které se regenerují buňky v celém těle, takže i ty kožní. Odborníci z clevelandského lékařského střediska University Hospitals v loňské studii klinicky zkoumali šedesát žen mezi 30 a 49 lety. Polovina z nich spala dlouho a dobře, tu druhou vědci ohodnotili jako spánkově deprivovanou.

Zjistili, že ženy, které spí lépe, mají pružnější pleť s méně vráskami a se sjednoceným tónem. Na stupnici, kterou experti připravili, znamenala jednička na pohled velmi mladou pleť, desítka pokožku s výraznými známkami stárnutí. Dámy s lepším spaním dosáhly průměru 2,2, zatímco druhá polovina žen měla průměr 4,4.

Podobně dopadl pokus s obnovou spálené pokožky. Ženám, které měly spaní horší, zmizelo začervenání obvykle později. Déle než dva dny se jim pleť regenerovala třikrát častěji než těm, které spaly dobře.

"To všechno je důkaz, že nekvalitní nebo nedostatečný spánek může oslabit schopnost pokožky, aby se v noci sama regenerovala, a vést k jejímu rychlejšímu stárnutí," řekl k tomu Daniel Yarosh, viceprezident vědeckého oddělení firmy Estée Lauder, která si výzkum zadala.

Dobrý hormon, špatný hormon

Jasné vysvětlení pro to má Yvonne Bergerová, dermatoložka z pražské BcD Clinic: "Během spánku se uvolňuje melatonin, což je hormon, který povzbuzuje regenerační procesy pleti. Jenže když je spánek přerušovaný, mělký, nebo krátký, tvoří se melatoninu málo." Pleť je pak dehydratovaná, snáze se tvoří vrásky a rozšiřují se póry.

Kvalitní spánek zlepšuje tvorbu "dobrého" melatoninu, ale platí i opačný efekt: při nedostatečném odpočinku se v těle tvoří stresový hormon kortizol. I jeho činnost má vliv na pleť. Příliš vysoké množství může za tmavé kruhy pod očima a oslabuje kolagenová vlákna, takže vznikají hluboké vrásky.

Co můžeme udělat?

Spát aspoň šest hodin denně. Nejlépe v tmavé místnosti, pak se totiž tvoří více melatoninu. Je dobré vědět, že se hormon začne vylučovat asi dvě hodiny poté, co tvrdě usneme. K tomu, aby se nám to vůbec podařilo, pomůže lehká večeře, zatažené závěsy i dobře vyvětraná místnost. Vyhnout bychom se zato měli častým chybám: pití alkoholu, nápojů s kofeinem a nutkavé potřebě zkontrolovat před spaním Facebook a odpovědět na všechny pracovní e-maily.

Během dne pít dostatek vody. Pleť pak nebude dehydratovaná a v noci se bude snáze regenerovat.

Používat vhodnou kosmetiku. Noční krémy nebo masky jsou obvykle hutnější a výživnější než ty denní, podporují regeneraci. Využívají toho, že je v noci ochranná bariéra pleti nižší, a tak lépe vstřebává užitečné látky.

Bez obav zajít za odborníkem. Dlouhodobé problémy s nespavostí, častým probouzením nebo příliš brzkým vstáváním můžou ukazovat na spánkovou poruchu, tu řeší neurolog, ale i na psychické obtíže, které diagnostikuje a léčí psychiatr.