Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítejte mezi pracujícími matkami

aktualizováno 
Mateřská dovolená skončila, hurá zpátky do práce! Nadšení bohužel není na místě. Ženy vracející se po delší době strávené péčí o dítě zpět do práce patří u nás ke skupině nejvíc ohrožené nezaměstnaností.

Jolana Voldánová s dětmi - JOLANA VOLDÁNOVÁ, 37 Moderátorka hlavního zpravodajského pořadu České televize zažila návrat do práce po mateřské dovolené už dvakrát. Se starším Vojtou, kterému je dnes sedm let, byla doma dvanáct měsíců, poté nastoupily paní na hlídání. S Kateřinou, která se narodila v dubnu loňského roku, byla na mateřské dovolené půl roku. Po návratu do práce se v péči o dceru dělí s manželem, podnikatelem Petrem Císařovským. Podle Voldánové je to organizačně náročné, ale jinak ideální řešení. V krizovém případě vypomůžou s hlídáním dcery babičky. | foto: MF DNES

Má zůstat matka s dítětem doma nejméně do jeho tří let? Hlasujte ZDE 

Odpovědi ředitelky Gender Studies Aleny Králíkové najdete ZDE

Do práce jsem se vrátila v době, kdy byl dceři rok," vypráví o svých zkušenost s návratem do zaměstnání asistentka Regina Nováková.

"Novému šéfovi, který mezitím do firmy nastoupil, jsem řekla: ,Nastoupím na tři dny v týdnu, kdy vám budu k dispozici od rána do večera, zbývající dny budu s dcerou doma a pouze na telefonu. Za to chci tři pětiny svého původního platu, mobil a počítač.' Když se mě šéf zeptal, proč by to mělo být zrovna takhle, odpověděla jsem: ,Protože si myslím, že svou práci umím a že mě potřebujete.' Dohodli jsem se. Po několika letech mi pak řekl, že jsem byla mezi mnoha mými kolegy ,jedinej chlap, kterej si řekl, co chce'."

Ne každá žena však umí být tak rozhodná a ne každý zaměstnavatel jí vyjde vstříc.

Zaměstnaná matka v zajetí stereotypů

Podle nedávného průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, realizovaného v rámci projektu Půl na půl: rovné příležitosti mužů a žen, zůstává plná polovina českých žen na rodičovské dovolené celé tři roky. Za tu dobu se v jejich zaměstnání či v oboru může leccos změnit. Záleží nejen na nich, ale i na jejích zaměstnavatelích, zda návrat po mateřské bude snadný, nebo obtížný.

"Když ženy zůstávají dlouho doma, ztrácejí schopnost orientovat se v oboru a prosazovat se," říká Věra Kuchařová z VÚPSV. O to těžší je pak pro ně držet si stávající místo, o hledání nového zaměstnání nemluvě. Není to ale tak docela jejich vina.

"Zaměstnavatelé totiž stále pohlížejí na rodiče s malými dětmi jako na nespolehlivé či neperspektivní zaměstnance." říká Alice Rutková z organizace Gender Studies. Matky pro ně představují přítěž, protože zůstávají často doma s dětmi, nechtějí (ze zákona však ani nesmějí) pracovat přesčas atd.

Ideální zaměstnavatel? Zahraniční firma!

Právě ženy vracející se z rodičovské dovolené jsou však podle Alice Rutkové "vysoce motivovanou skupinou, která do zaměstnání nastupuje s novým elánem a zaujetím". To dobře vědí v zahraničích firmách, kde slaďování osobního a pracovního života zaměstnanců podporují.

Jak je to v českých firmách, to sleduje organizace Gender Studies například prostřednictvím Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro muže a ženy. A jaké jsou výsledky? V drtivé většině vyhrávají soutěž firmy, které jsou českým zastoupením zahraničních společností... "Přinášejí k nám dobré praktiky uplatňované ve svých mateřských firmách," vysvětluje projektová koordinátorka soutěže Alice Rutková.

O tom, že zažité představy českých zaměstnavatelů o pracujících matkách často neodpovídají realitě, hovoří JUDr. Denisa Bellinger, prokuristka a právnička firmy Hewlett Packard, loňského vítěze Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi. "S tím, že by matky chtěly namísto práce být stále s dětmi doma, se příliš nesetkáváme," říká Bellinger.

Důležitá je podle ní především vzájemná komunikace mezi vracející se maminkou a firmou. Pokud je firma ochotna vyjít zaměstnankyni vstříc, získá "loajální zaměstnankyni, která ocení, co pro ni firma dělá". Firma Hewlett Packard například umožňuje práci na částečný úvazek, pružnou pracovní dobu a možnost příležitostné práce z domova.

"Maminky pro společnost představují přínos," říká i Zuzana Doležalová z tiskového oddělení Vodafone Czech Republic. Firma, která se v soutěži umístila na třetím místě, nabízí matkám úpravu pracovní doby podle pobytu dítěte ve školce, nebo možnost pracovat v době rodičovské na dohodu o pracovní činnosti, aby neztratila kontakt s děním ve firmě.

Jde to i v malém

Že to jde nejen ve velkých, ale i v malých firmách, dokazuje jazyková agentura Channel Crossings, rovněž oceněná v Soutěži o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi. Nabízí zaměstnankyním flexibilní pracovní dobu i zkrácené úvazky. Ředitelka Lenka Pavlíková přitom nezastírá, že zaměstnávat matky může být pro zaměstnavatele zátěží: poloviční úvazky například "znamenají větší administrativu a u menších firem i možné zvýšení počtu zaměstnanců, což je s ohledem na daňovou politiku nevýhodné". Přínosem zaměstnaných matek je podle Pavlíkové především jejich preciznost, spolehlivost a loajalita.

Znáte svá práva?

Kdy můžete dostat výpověď?

Pokud se vracíte do práce po mateřské dovolené (ta trvá 28 týdnů od narození dítěte, respektive 37 týdnů pro samoživitelku), má zaměstnavatel povinnost přijmout vás na původní místo a pracoviště. V případě, že místo bylo mezitím zrušeno, vám musí nabídnout jinou práci odpovídající původní pracovní smlouvě. Pokud pečujete o dítě mladší než tři roky, může vám dát zaměstnavatel výpověď jen ve zcela výjimečných v případech. Těmi jsou například zrušení nebo přemístění zaměstnavatele, nebo skutečnost, že se stanete pro svého zaměstnavatele nadbytečnou. Právě nadbytečnost (v zákoně přesně definovaná) bývá častou berličkou, o kterou se opírají zaměstnavatelé, když se chtějí nežádoucí pracovnice zbavit.
Podle zákona může pracovní poměr skončit bez nároku na odstupné ve chvíli, kdy nesplníte předpoklady pro výkon práce. K nim patří i tak prostá věc, jakou je fyzicky do práce nastoupit. Pokud se chcete vyhnout výpovědi, prvním krokem tedy je, dostavit se na své místo a prokázat nějakou činnost, například poslat pracovní e-mail, potvrdit objednávku apod. Jestliže i potom zaměstnavatel dokáže, že pro vás práci nemá (zmíněná nadbytečnost), náleží vám odstupné.

Pokud jste na pochybách, zda zaměstnavatel postupuje vůči vám správně, obraťte se na právníka, vyplatí se to.

Návrat po rodičovské

Něco jiného je, když se vracíte do zaměstnání až po skončení rodičovské dovolené, tedy po třech letech. Zaměstnavatel vám musí nabídnout práci odpovídající původní pracovní smlouvě, nikoliv už ale na původním pracovišti. Pokud vám nemůže nebo nechce přidělit odpovídající práci, máte právo na nejméně dvouměsíční odstupné. V případě, že zaměstnavatel zkrachuje nebo se zruší, vyplácí odstupné jeho právní zástupce nebo likvidátor.

Pokud vás mateřská role uspokojuje natolik, že se vám zpátky do práce po třech letech ještě nechce, můžete si zajistit jeden rok navíc. Zůstat s dítětem doma a pobírat rodičovský příspěvek můžete až do jeho čtyř let, ale v tom případě se musíte se svým zaměstnavatelem dohodnout na poskytnutí neplaceného volna. Není to však jeho povinnost. Navíc vám už nemusí držet pracovní místo, takže se může stát, že při návratu najdete zavřené dveře.

Něco jiného je, když se vracíte do zaměstnání až po skončení rodičovské dovolené, tedy po třech letech. Zaměstnavatel vám musí nabídnout práci odpovídající původní pracovní smlouvě, nikoliv už ale na původním pracovišti. Pokud vám nemůže nebo nechce přidělit odpovídající práci, máte právo na nejméně dvouměsíční odstupné. V případě, že zaměstnavatel zkrachuje nebo se zruší, vyplácí odstupné jeho právní zástupce nebo likvidátor.Pokud vás mateřská role uspokojuje natolik, že se vám zpátky do práce po třech letech ještě nechce, můžete si zajistit jeden rok navíc. Zůstat s dítětem doma a pobírat rodičovský příspěvek můžete až do jeho čtyř let, ale v tom případě se musíte se svým zaměstnavatelem dohodnout na poskytnutí neplaceného volna. Není to však jeho povinnost. Navíc vám už nemusí držet pracovní místo, takže se může stát, že při návratu najdete zavřené dveře.


5 RAD PRO MAMINKY NA MATEŘSKÉ (RODIČOVSKÉ) DOVOLENÉ

1.
Udržujte se v obraze - zajímejte se o novinky ve vašem oboru.
2. Buďte v kontaktu se kolegyněmi ze zaměstnání, mohou vám být užitečné.
3.
Začněte už v době dovolené pracovat na částečný úvazek nebo z domova.
4.
Zvyšujete si kvalifikaci, navštěvujte jazykový nebo počítačový kurz.
5.
Navštěvujte poradny pro rodiče, sledujete internetové poradenství. 

POMOC HLEDEJTE ZDE
* GENDER STUDIES
* SÍŤ MATEŘSKÝCH CENTER
*  APERIO společnost pro zdravé rodičovství
* OBČANSKÉ PORADNY
* MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ
* NÁRODNÍ CENTRUM PRO RODINU
* PRÁVNÍ PORADNA

 UŽITEČNÉ PARAGRAFY
* Rozvázání pracovního poměru § 155
* Zabezpečení při pracovní neschopnosti a ve stáří a zaměstnávání po návratu do práce §146 a 147
* Pracovní podmínky těhotných žen a matek § 153 a násl.
* Úprava pracovní doby §156
* Mateřská a rodičovská dovolená §157 - 160

ANKETA: JAKÝ BYL VÁŠ NÁVRAT PO MATEŘSKÉ?
Čtenářky pište - ona@idnes.cz

 JOLANA VOLDÁNOVÁ, 37
Moderátorka hlavního zpravodajského pořadu České televize zažila návrat do práce po mateřské dovolené už dvakrát. Se starším Vojtou, kterému je dnes sedm let, byla doma dvanáct měsíců, poté nastoupily paní na hlídání. S Kateřinou, která se narodila v dubnu loňského roku, byla na mateřské dovolené půl roku. Po návratu do práce se v péči o dceru dělí s manželem, podnikatelem Petrem Císařovským. Podle Voldánové je to organizačně náročné, ale jinak ideální řešení. V krizovém případě vypomůžou s hlídáním dcery babičky.

 KATEŘINA NEUMANNOVÁ, 33
Olympijská vítězka je důkazem toho, že s dítětem kariéra nekončí, ba naopak. Po porodu se podle svých slov dostala do větší vnitřní pohody, což přineslo své výsledky - jako maminka vyhrála víc světových pohárů, než kolik jich nasbírala za celou svou předchozí kariéru. 

 ALEXANDRA JÍLKOVÁ, 32, Procurement DHL
Úžasný, měla jsem totiž skvělé podmínky. Nastoupila jsem, když byl synovi rok a zaměstnavatel mi umožnil pracovat jen 3 až 4 hodiny denně. Až když byly synovi dva roky, nastoupila jsem na plný úvazek. KATEŘINA

 ŠTĚRBOVÁ, 38, OBCHODNÍ ŘEDITELKA ČSOB
Snažila jsem se od začátku skloubit mateřství i pracovní povinnosti tak, aby netrpěla moje dvouměsíční dcera ani kolegové v práci. Myslím, že se mi to podařilo. Jediným trošku výjimečným požadavkem byly přestávky na kojení - ale na ty má každá žena ze zákona nárok.

 PETRA BUZKOVÁ, 40, MINISTRYNĚ ŠKOLSTVÍ
Na mateřské jsem byla jen asi pět týdnů. Chtěla jsem se vrátit brzy do práce, protože jako poslankyně jsem cítila velkou odpovědnost. V práci jsem problémy neměla, dceru jsem kojila půl roku. Ale bylo to pro mě náročné období; kdybych měla jinou práci, zůstala bych na mateřské déle.

 MIROSLAVA VOPAVOVÁ, 40, NOVINÁŘKA
Šla jsem zpátky do práce, když byl dcerce jeden rok. Můj zaměstnavatel se už tehdy, před devíti lety, projevil jako moderní člověk a dal mi k dispozici notebook, abych mohla co nejvíce pracovat doma.

 MAGDALENA BIČÍKOVÁ, 37, MEDIÁLNÍ MANAŽERKA
Do práce jsem nastoupila, když byly dceři dva roky. Ze začátku jsem dávala tři čtvrtiny platu za dceřino hlídání, psychicky i finančně to byl dost náročný rok. Od tří let mohla dcera naštěstí nastoupit do školky.

Autoři:
Nejčtenější

Lake Bellová
Lake Bellová: Děti vychovávám tak, aby si vážily starých lidí

Herečka Lake Bellová (38) denně naráží na to, že si dnešní mládež neváží starších lidí. Své děti tak vede k tomu, aby ke starším lidem měly úctu. A hlavně po...  celý článek

Jít se koupat znamenalo vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se...
OBRAZEM: Koupání před 50 lety: s nubianem, kostkovanou dekou a matračkou

Jít se koupat znamenalo ještě před půl stoletím vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se srolovanou kostkovanou dekou v podpaží a taškou přes rameno. V ní...  celý článek

Zlatým hřebem 50. ročníku brněnského veletrhu módy Styl a Kabo se stala nedělní...
Modelky představily nejnovější kolekci návrhářky Vivienne Westwoodové

Zlatým hřebem 50. ročníku brněnského veletrhu módy Styl a Kabo se stala nedělní přehlídka Vivienne Westwoodové. Dámské a pánské modely z kolekce na podzim a...  celý článek

Nafukovací lehátko ve tvaru plameňáka je "must-have" sezony.
Plameňáci ovládli léto, ale ikonami jsou už šedesát let

Luxusní šaty a šperky, obyčejná trička z řetězců, neonové lampy a nafukovací lehátka mají letos jedno společné. Vládnou jim plameňáci. Kýčovití, přesto...  celý článek

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Příběh Mirky: Syn bude otcem, ale dítě nejspíš není jeho

Tak jsem se dočkala, budu babičkou. Mám skvělou snachu, bezvadného syna a další důvod k radosti je na cestě. Jenže snacha se mi přiznala, že dítě možná nebude...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Dáši: Z manžela se v důchodu stal líný a nerudný dědek

Jsem už tři roky v důchodu a užívám si to. Těšila jsem se, až i manžel přestane pracovat a budeme si společně „plnit sny“. Místo toho denně poslouchám, co ho...  celý článek

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu
5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu

Jedni je milují, druzí se jim vyhýbají obloukem. Jsou parfémy, které vyvolaly tak ostrou reakci, že si jiné přízvisko ne... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.