Víte, co jíte? Návod, jak správně číst obaly

  1:53
Hlídáte si, co jíte? Tak pravděpodobně strávíte v nákupních centrech více času. Pokud se totiž člověk při nákupu neřídí jen cenou, musí podrobně přečíst všechny údaje na obalech. Naučíme vás, jak se v nich vyznat a nenechat se ošidit.
Bubliny s procenty na potravinách byste neměli přehlížet.

Bubliny s procenty na potravinách byste neměli přehlížet. | foto: Profimedia.cz

Bubliny s procenty na potravinách byste neměli přehlížet. Podle jednoho výzkumu si lidé z evropských zemí podle nich byli schopní v 80 procentech případů vybrat zdravější potraviny. Vyznat se v nich není těžké, chce to jen trochu cviku. Označení se jmenuje GDA, zkratka pochází z anglického spojení Guideline Daily Amounts, které by se dalo přeložit jako doporučená denní dávka. Někdy proto narazíte na českou zkratku DDD.

Dodržte denní dávky

Co to znamená? Doporučená denní dávka je vědecky stanovené množství jednotlivých živin, které by člověk do sebe měl dostat během dne, aby si udržel dobré zdraví. Je důležité uvědomit si, že doporučené denní dávky platí pro dospělé. Pro děti se tyto dávky liší, a to podle věku i pohlaví. Najdete je například na webových stránkách www.vyzivadeti.cz.

Doporučená denní dávka uváděná na výrobcích odpovídá dennímu energetickému příjmu 8 400 kJ, tedy 2 000 kcal, přičemž 50 - 55 procent energie je kryto sacharidy včetně cukrů, 30 - 35 procent z tuků a 10 - 15 procent z bílkovin. Energetický příjem je stanoven tak, aby odpovídal potřebě průměrně aktivní ženy. Přijatá energie by pak pro ni měla být kryta konzumací 250 - 275 gramů sacharidů, 65 - 75 gramů tuků a 50 - 75 gramů bílkovin.

Mladý těžce pracující muž nebo sportovec by s 8 000 kJ nevystačil, může přijmout až 12 000 kJ. Naopak méně by měla přijmout starší žena, která se příliš nehýbe, má pomalejší metabolismus a třeba už několikrát v životě držela dietu. Modelové příklady s uvedenou doporučenou spotřebou najdete na webových stránkách www.gda.cz.

Pozor na malé fígle výrobců

* Z energeticky vydatných potravin se stane "light" potravina díky sníženému množství tuku. Ale pokud uděláme z vysoce tučných potravin snížením obsahu tuku výrobek light (majonéza klasická x light), jsou i výrobky light stále energeticky vydatné a není možné je jíst bez omezení.
* Sladkosti se tváří jako light jen díky tomu, že výrobce místo sacharózy použil fruktózu či kalorické sladidlo. Pokud je řepný cukr nahrazen sladidlem typu sorbit nebo fruktozóu, které mají přibližně stejnou energetickou hodnotu jako cukr, výsledkem je i výrobek se stejně vydatnou energetickou hodnotou. Tyto výrobky, například čokolády, pak lidé jedí ve velkém v přesvědčení, že jim dodají minimum kalorií.
* Na výrobcích s nadpisem "bez cukru" někdy najdete dodatek malým písmem "přidaného". Je tím míněno, že produkt, který je tvořen z velké části sacharidy (džusy, cereálie), není přislazen navíc cukrem. To však nic nemění na faktu, že samotný džus je kalorický jako pětadvacet kostek cukru.
* Sladkosti se označují jako light, protože mají málo tuku. Mnoho reklamou doporučovaných sladkostí tak má sice opravdu méně tuku, ale naopak podstatně více sacharidů. V konečném výsledku je energetická hodnota srovnatelná s klasickými sušenkami a naopak, produkt má vyšší glykemický index, takže pravděpodobně po něm laicky řečeno dříve vyhládne.
* Nápisy jako natur nebo racio nemusí svědčit vůbec o ničem. Pečlivě prostudujte složení, možná zjistíte, že je tam více cukrů či tuků než ve výrobku vedle, který se žádnou "přírodní" značkou nepyšní.

Hodnoty v ikonkách se uvádějí na kus, pokud se jedná o menší balení, které většinou konzumujeme celé (například jogurt či čokoláda). Jde-li o větší balení, u něhož se předpokládá, že ho člověk nesní najednou, jsou hodnoty uváděny na porci. Tu je nutné na značení dobře sledovat. Někdo by se mohl mylně domnívat, že hodnoty jsou uvedeny na celé balení, a přijímal by tak mnoho energie navíc. Gramáž porcí bohužel není uváděna ani u obdobných potravin jednotně, upozorňuje Iva Málková ze společnosti STOB.

Zvykněte si na kalorie

Trochu by vás mohly poplést jednotky, v nichž je energie uváděna. Jsou to kilokalorie, což je všude ve světě běžné. U nás se většina produktů označuje v kilojoulech. Je třeba si uvědomit, že 1 kilokalorie = 4,2 kilojoulu. Takže pokud je na obale uvedeno třeba 350 kcal, odpovídá to zhruba 1 500 kJ.

Pozor také u cukrů. V ikonce uvádějící množství cukrů se nejedná o celkové množství sacharidů, ale o množství přidaného cukru. Takové označení by mohlo mylně vzbudit dojem, že výrobek obsahuje celkově málo sacharidů.

V ikonce "sodík" je uvedeno množství sodíku, což by mohlo svádět k zaměňování s množstvím obsažené soli, které však zjistíte teprve tak, že množství sodíku vynásobíme koeficientem 2,5.

Množství soli, a tedy i sodíku, by si ve stravě měli hlídat zejména lidé s vysokým krevním tlakem. Informace na obalu mohou být rozšířeny ještě o údaje o obsažených vitaminech a minerálních látkách a o jejich podílu v doporučené denní dávce. Jedná se o přesně stanovené hodnoty, které uvádějí množství jednotlivých vitaminů a minerálních látek potřebných k udržení dobrého zdravotního stavu člověka. Tyto údaje bývají uvedeny v souhrnné tabulce umístěné obvykle na zadní straně obalu.

Co znamenají jednotlivé značky

BIO Každá biopotravina nebo bioprodukt musí mít ze zákona takzvaný certifikát. Jde o dokument původu dokazující šetrný pěstitelský, chovatelský nebo potravinářský postup definovaný zákonem a vyhláškami. Takto certifikovaný výrobek má právo používat ochrannou známku: logo BIO (zelenobílá biozebra půlkruhového tvaru s doprovodným nápisem "Produkt ekologického zemědělství"). Certifikát a logo zaručují, že produkt byl kontrolován na každém kroku od vypěstování přes úpravu a zpracování až ke konečnému spotřebiteli. V rámci Evropské unie má každá země své vlastní logo, existuje však také logo celoevropské, kterým musí být označeny biopotraviny vyrobené a balené v Evropské unii. Tvoří ho list z hvězdiček.
Klasa Značka Klasa je udělována ministrem zemědělství již od roku 2003. Měla by označovat ty nejkvalitnější potravinářské a zemědělské výrobky. Jde o lokální produkty, které nejsou dováženy, a je tedy u nich minimalizován dopad na životní prostředí z dopravy a jejich nákupem můžete podpořit domácí výrobu. Značka je propůjčována na tři roky a její vlastnictví může být po této lhůtě prodlouženo, ale také může být při zhoršení kvality či porušení podmínek pro její získání odebráno. Požadovanou kvalitu a složení výrobků posuzuje a po jejím udělení kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Značku však kritizovalo Sdružení obrany spotřebitelů, označuje prý i výrobky průměrné, takže se na ni nedá příliš spolehnout.
Regionální potravina Hodnotitelé udělí známku jen takovému výrobci, který se výhradně spoléhá na suroviny z daného regionu, a využívá tedy toho, co příroda v jeho kraji nabízí. Jestliže regionální výrobci stojí o ocenění, musí prokázat, že při zpracovávání surovin nepoškozují přírodu. Ekologické jsou ještě z jednoho důvodu, zůstane-li produkt v kraji, kde vznikl, odpadá jeho převážení do prodejen třeba na druhém konci republiky. U regionálních produktů byste měli obecně narazit na minimum náhražek. Logo se může lišit kraj od kraje.
Fairtrade V překladu spravedlivý obchod je obchodní partnerství, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí. Značka zaručuje, že při výrobě nebyly zneužity děti, výrobci mají férové podmínky a dostali řádně zaplaceno, při výrobě netrpělo životní prostředí. Značka se může objevit od jídla až po řemeslné výrobky a oblečení, všechno by mělo být kvalitní a za odpovídající cenu. Garantem je Certifikační a kontrolní organizace FLO (Fairtrade Labelling Organisations).
Vím, co jím Značka chce poukázat na kvalitní potraviny, které odpovídají standardům Světové zdravotnické organizace a Organizace OSN pro výživu a zemědělství ve čtyřech hlavních kategoriích: obsahu transmastných kyselin, sodíku, cukru, v některých kategoriích je hodnocena také vláknina. Logo podle Ivy Málkové, která je jednou z garantek značky, pomůže lidem, aby kupovali potraviny nezávisle na tom, jak mohutná je provází reklama. Mohou tak omezit množství těch složek potravin, které v největší míře souvisejí s většinou civilizačních onemocnění. Logo uděluje občansko-prospěšná společnost Vím, co jím, na výběru potravin se podílejí odborníci, projekt zastřešuje společnost STOB.

  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

Jedno ze siamských dvojčat se dočkalo svatby, druhé se vdávat nechtělo

28. března 2024  14:27

Čtyřiatřicetiletá Abby Henselová z USA se vdala už v roce 2021. O sňatku ovšem promluvila až nyní....

Intersexualita pro mě byl šok, říká žena bez ženských pohlavních orgánů

28. března 2024  8:45

Alyssa Ballová byla od mala vychovávána jako dívka. Ve skutečnosti ale úplnou dívkou nebyla. Pravdu...

KVÍZ: Oslavte den učitelů. Poznejte známé kantory a procvičte si znalosti

28. března 2024

Den učitelů se letos potkal s prázdninami, a k tomu ještě s přípravou na velikonoční svátky. Jestli...

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...