Ona

Víte, co je to homocystein?

  • 3
Malá aminokyselina, která může v těle nadělat pěknou paseku. Tak lze stručně charakterizovat látku jménem homocystein, jež koluje lidem v krvi. Když je homocysteinu moc, může to znamenat, že srdce a cévy jsou v ohrožení.

Zatím zní slovo homocystein většině lidí cize, ale možná už za pár let bude měření hodnot této látky podobně obvyklé, jako je tomu dnes v případě cholesterolu ucpávajícího cévy.

Homocystein je podobně škodlivý. "Pořadí rizikových faktorů je zhruba takové: vysoký krevní tlak, cukrovka, cholesterol a pak homocystein," vyjmenovává lékař Josef Hyánek z biochemického oddělení kliniky pražské Nemocnice Na Homolce.

Výzkumy navíc pokračují, někteří lékaři totiž podezírají homocystein i z toho, že zvyšuje riziko vzniku nádorů a dalších civilizačních chorob.

Kdo může za to, že některým lidem koluje v krvi příliš mnoho homocysteinu? "Geny, hormony, některé léky a také špatná strava," říká kardioložka Hana Rosolová z plzeňské fakultní nemocnice.

Mezi ohrožené patří zejména obyvatelé velkých měst, kuřáci a také ženy užívající hormonální antikoncepci. Lék je přitom poměrně jednoduchý - vzestupu hladiny homocysteinu brání kyselina listová a další vitaminy skupiny B. 

Znáte svůj homocystein?
Víte, co to je za látku? Mají ji lidé v krvi, ohrožuje jejich srdce a její množství lze snížit vhodně volenými potravinami, například špenátem. Odpověď zní: homocystein. Ani lékaři se přitom zatím neshodují, co všechno může tato chemikálie ovlivnit.

Nemoci srdce, ale dost možná i rakovinu nebo některé formy demence způsobuje chemická látka s názvem homocystein. Stále častěji o ní hovoří i čeští lékaři. "Na Západě mu věnují mnohem větší pozornost než my tady," říká profesor Josef Hyánek, primář oddělení biochemie pražské Nemocnice na Homolce.

Sám se věnuje zkoumání vlivu homocysteinu dlouhá léta a považuje jej za rizikový faktor nemocí srdce a cév. "Pokud je například nějaká žena kuřačka, užívá hormonální antikoncepci a má vysokou hladinu homocysteinu, je jen otázkou času, kdy se to nějak projeví," říká. Jinými slovy, riziko, že dotyčná dostane infarkt, je dost vysoké.

Ucpané cévy
V české populaci má vysokou hladinu této agresivní aminokyseliny v krvi podle odhadů zhruba čtyřicet procent lidí. Navíc, homocystein zřejmě neškodí jen srdci a cévám.

"Jeho zvýšená hladina může být příčinou dalších civilizačních chorob včetně nádorů," tvrdí s odvoláním na nové studie praktický lékař a internista Karel Erben z Prahy, který se rovněž věnuje sledování hladin homocysteinu.

Oproti tomu kardioložka Hana Rosolová z plzeňské fakultní nemocnice je zdrženlivější. Považuje látku jen za jeden z mnoha vlivů, které způsobují kardiovaskulární choroby. "Ale je možné, že pan doktor Erben ho přeceňuje a my nedoceňujeme," připouští.

Skutečně velké studie zkoumající vliv homocysteinu stále ještě ve světě běží. Je přitom možné, že až skončí, začne se tato látka v krvi měřit stejně, jako se to nyní činí s cholesterolem, který ucpává cévy.

A co že s nimi dělá homocystein? "Poškozuje cévní výstelku, čímž spouští kornatění tepen," říká Rosolová. Kromě toho zesiluje srážení krve, a tak zvyšuje riziko, že se cévy ucpou.

Jak z toho ven
Bojovat s homocysteinem je přitom možná jednodušší než s cholesterolem - protože jeho množství v těle snižují vitaminy skupiny B. Dodat je tělu by mělo být snazší než totální změna jídelníčku, kterou vyžaduje vysoká hladina cholesterolu.

Mimochodem, pijáci piva mají nižší hladinu homocysteinu, protože nápoj obsahuje hodně vitaminů skupiny B, rozhodně jej však nelze považovat za lék na vysoké hladiny homocysteinu, varovala kardioložka Rosolová.

Plošné měření homocysteinu zatím v Česku na obzoru není, ale zájemce si hodnotu této látky mohou nechat vyšetřit - stojí to několik set korun. "Smysl to určitě má u lidí, kteří mají například v rodině nemoci srdce a cév," doporučuje Josef Hyánek. Doufá přitom, že časem se bude vyšetřovat hladina této látky všem.

Co je to homocystein?

• je to aminokyselina 
• patří mezi základní stavební jednotky bílkovin 
• je poměrně agresivní, takže zřejmě poškozuje cévy 
• dá se zjistit jeho hladina v krvi 
• podléhá velmi složitému metabolismu, který ovlivňuje řada vitaminů 
• částečně se vylučuje močí 

Co zvyšuje jeho hladinu?

• kouření. Krev kuřáků obsahuje velmi nízký obsah vitaminu B 12 a kyseliny listové
• používání hormonální antikoncepce
• život ve velkých městech
• vyšší hladinu homocysteinu lze i zdědit
• zřejmě i alkohol
• strava, v níž je málo kyseliny listové