Ona
Pečivo hraje při hubnutí významnou roli

Pečivo hraje při hubnutí významnou roli | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Víte, co a jak jíst, když chcete zhubnout?

  • 9
Hubněte s námi i nadále. Shazovat kila můžete, když méně jíte. Ale ještě důležitější je vědět, co jíte a čemu se vyhnout. V tom vám pomůže náš seriál.

V příštích čtyřech týdnech se každý den zaměříme na jedno jídlo nebo skupinu potravin a vysvětlíme jejich výhody a nevýhody. Nabídneme i recepty. Začínáme s velmi důležitou položkou, pečivem.

Rohlíky hubnutí nepřejí
Když shazujete kila, neměli byste jíst více než jeden, maximálně dva kousky pečiva denně. Hodně záleží na tom, jaké si vyberete. Dávejte přednost kvalitnímu celozrnnému

Pečivo a hubnutí se občas téměř vylučují, ale neznamená to, že kdo se chce zbavit přebytečných kilogramů, nesmí jíst vůbec žádné. Vyplatí se však přistupovat k pečivu nanejvýš opatrně.

Stačí se podívat, jak je na tom pečivo s energetickou hodnotou – úplně nejhorší je v tomto směru croissant, který má i bez náplně 1700 kilojoulů ve sto gramech. Je v něm totiž kromě bílé mouky také hodně tuku. Ale skoro stejně (1440 kilojoulů) má i mnohem zdravější slunečnicový chléb nebo tortilla (1360 kilojoulů ve 100 gramech). Některé tmavé chleby, třeba od společnosti Racio, jsou určené přímo k redukčním dietám a mají díky tomu nižší energetickou hodnotu, mezi 700 až 800 kilojouly na sto gramů. Toastový chleb má – světlý i tmavý – kolem 1000 kilojoulů ve 100 gramech.

Rozhoduje nejen druh pečiva, ale i jeho váha
Na první pohled hubnutí nepomáhají ani křehké chleby, zvané často souhrnně knäckebroty. Mají mezi 1300 až 1500 kilojouly na sto gramů, rýžové chlebíčky dokonce 1590 kilojoulů. Ale co je zkusit zvážit? To je rozdíl! Pak snadno zjistíte, že byste museli sníst hned několik plátků křehkého chleba, abyste se dostali na hodnotu jedné housky nebo rohlíku.

Přepočteno na kusy má rohlík nebo houska dle velikosti 400 až 500 kilojoulů. Naopak plátek křehkého chleba kolem 150 kilojoulů.

Zasytí vás přitom stejně, dokonce v případě některých druhů křehkého chleba lépe. Do hry tady vstupuje hodnota zvaná glykemický index neboli GI: čím méně cukru a čím více vlákniny jídlo obsahuje, tím má nižší GI a tím spíše zažene váš hlad.

Právě nižší glykemický index spolu s obsahem prospěšných živin hraje ve prospěch tmavého nebo ještě lépe celozrnného pečiva, které si jinak v kalorické hodnotě nezadá s bílým. I proto je tmavé nebo přesněji řečeno celozrnné pečivo jasně lepší volbou. Pozor, právě ono „doopravdy tmavé nebo celozrnné“ je důležité.

Bílou bagetu opravdu ne
Jeden z nejvyšších glykemických indexů má bílá bageta z nadýchaného těsta, s hodnotou 95 už se skoro blíží maximu, které je připsáno glukóze (má GI 100). Naproti tomu tmavý chléb má glykemický index 70 a celozrnný chléb jen 53.

Ačkoli obecně platí, že i při hubnutí se pečivo jíst může, existují výjimky – například ženy s extrémně zpomaleným metabolismem, které za sebou mají desítky marných dietních pokusů, hubnou, až když svůj denní energetický příjem sníží k hranici 3000 kilojoulů. A do těch už se jim nějaké pečivo skutečně nevejde, anebo jen výjimečně. Pečiva byste na talíři měli ubírat také se stoupajícím věkem, v souladu se zpomalujícím se metabolismem.

Někteří lidé mají problém s celozrnným pečivem, které je příliš nadýmá, potom je lepší se mu vyhnout. Moc se nehodí ani pro děti do deseti let, které po něm mívají zácpu nebo průjem. Je proto lepší dávat jim zpočátku místo bílého pečiva výrobky z tmavé, ale zcela namleté mouky.

Sladké pečivo: více cukru a hlad vůbec nezažene
Když si dáte bábovku, budete mít hlad dříve než po slaném, nebo dokonce celozrnném rohlíku. Bude to však falešný signál – nepůjde o skutečný hlad, ale o reakci těla na přijatý cukr. Jeho hladina po krátkém rychlém vzestupu klesne a důsledkem je mimo jiné pocit hladu. Zákuskům a sladkému pečivu se budeme více věnovat v samostatném dílu našeho seriálu.

Samostatnou kapitolou, na kterou je třeba brát ještě přísnější měřítka, je sladké pečivo. Nejenže má ve srovnání s bílými slanými rohlíky vyšší energetickou hodnotu, mluví proti němu hned dvě další ale: obsah cukru a také fakt, že zažene hlad na poměrně krátkou dobu.Mnoho obchodů sice prodává také zdánlivě tmavé nebo celozrnné pečivo, ale ve skutečnosti jde jen o výrobky posypané nějakými semínky nebo obarvené karamelem.

Jedním z vodítek při nákupu kvalitního celozrnného pečiva může být vyšší cena. Poznat se dá také tak, že tmavý chléb s celými zrny má výraznou chuť a je hustý a hodně kompaktní, což platí o celozrnném pečivu obecně. Kromě toho existuje pečivo z tmavé mouky, případně ze směsi více druhů mouky, ale i to je mnohem lepší než pečivo čistě bílé.

Jezte polovinu, radí odbornice

Iva Málková, sdružení Stop obezitě

U pečiva se vyplatí řídit se pravidlem JJP, tedy jezte jen polovinu. Dejte si pouze malý krajíček chleba, který váží 50 gramů, a k němu nějakou potravinu bohatou na bílkovinu, jako je sýr nebo tvaroh. Pokrm nebude příliš energeticky bohatý, a navíc snížíte jeho glykemický index – jednoduše řečeno, po takovém jídle nedostanete brzy hlad a spíše se vám nebude ukládat do tukových zásob.

Každopádně platí, že když hubnete, neměli byste jíst více než jeden, maximálně dva kousky pečiva denně.