Ona
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

Víno pijte tak, aby vám svědčilo

  • 4
Zdravější srdce a pomaleji stárnoucí organismus. Takový má být hlavní efekt přiměřeného pití vína. Ukazuje se stále více, že lidé holdující tomuto nápoji bývají zdravější než vyznavači jiných druhů alkoholů.

ČTĚTE TAKÉ:
Trocha alkoholu oddálí stárnutí mozku
Červené víno zřejmě brání Alzheimerovi

Jedno už se zdá jisté. Pravidelné pití menšího množství vína je zdravé, nejspíše dokonce zdravější, než když člověk nepije alkohol žádný.

Jenže kolik je ono bezpečné množství? "Studie ukazují, že v případě vína je to denně jedno až dvě deci pro ženy a dva až tři decilitry pro muže," vyčíslil kardiolog Martin Křístek, který je zároveň velkým znalcem vína. S touto denní dávkou se shodují i ostatní lékaři.

Čím tvrdší podmínky, tím zdravější víno
V čem konkrétně spočívá přínos vína pro lidské zdraví? Mnozí odborníci přisuzují pozitivní účinky různým látkám obsaženým ve vínu, ponejvíce takzvanému resveratrolu.

"Tuto látku produkuje réva vinná jako ochranu proti nepříznivým podmínkám, například proti plísním. Pokud je nepříznivé klima, tak se resveratrolu vytváří víc," vysvětluje Křístek.

Resveratrol funguje jako antioxidant - zvyšuje hladinu "hodného" cholesterolu v krvi a také snižuje krevní srážlivost, což chrání organismus před nemocemi srdce a cév. Dokonce brání i rakovinným procesům v buňkách.

Někteří odborníci jsou zastánci teorie, že nezáleží na tom, v jakém nápoji člověk alkohol konzumuje, protože se domnívají, že zdraví chrání alkohol samotný.

K tomu Martin Křístek dodává: "Vliv bude mít zřejmě obojí, nicméně právě ve vínu je obsah obou složek, tedy alkoholu a resveratrolu, optimální."

Chřipka a alkohol nejsou přátelé
Zatímco decilitr vína pro ženu a dva decilitry pro muže za den chrání před infarktem, větší dávky užívané dlouhodobě tělu škodí.

Proslulá cirhóza, při níž z důmyslné čističky organismu zbude nefunkční tkáň, není jediným zdravotním rizikem. Je jím také mozková příhoda, alkoholová demence nebo rakovina prsu u žen.

Alkohol může ohrožovat i játra lidí, kteří pijí jen občas, zato v nepravý čas. "Při chřipce jsou játra atakována virem a nemusí mít dostatečnou rezervu na současné odbourávání alkoholu," říká primář gastroenterologického centra Nemocnice Na Homolce Karel Mareš.

"Tehdy může dojít k závažnému postižení jater, ač pacient dále alkoholu neholduje," vysvětluje.

Stačí pít víno a dožiju se stovky?
Je zcela mylné přesvědčení, že k dlouhověkosti postačí sklenka vína nebo panák destilátu denně.

Je totiž třeba dodržovat známá doporučení, tedy mít dostatek pohybu, stravu s minimem živočišných tuků, nekouřit nebo udržovat správnou tělesnou hmotnost.

Nehledě na to, že existuje poměrně početná skupina lidí, kteří by se měli alkoholu s jistotou vyhnout.

"Jsou to řidiči nebo ti, kteří mají po pití sklony k násilí. Lidé léčení léky, které se s alkoholem nesnášejí. Nesmějí pít ani těhotné ženy a nezletilí," uzavírá primář léčebny závislostí pražské bohnické léčebny Karel Nešpor.