Ona

VIDEO: Naučte se vybírat zdravé potraviny, začínáme pečivem

  • 36
Jak vybrat potraviny, které jsou prospěšné a neškodí našemu zdraví? Poradíme vám spolu s výživovými specialisty Karolínou Hlavatou a Petrem Havlíčkem v novém projektu Vím, co jím. První díl se věnuje pečivu.

Hypermarkety i menší obchody nabízejí nepřeberné množství chleba, rohlíků, baget a dalšího pečiva. Podle jakých kritérií vybírat?

U každého potravinářského výrobku musí být uvedeny základní informace, z čeho je vyroben. Zákon předepisuje, že toto oznámení musí být sestupné. Pokud je tedy například u chleba uvedeno, že je žitno-pšeničný, převažuje u něho žitná mouka. U pšenično-žitného zase převažuje pšenice.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Značka Vím, co jím je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit spotřebitelům snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

"Žitné pečivo je dobrou volbou," říká Karolína Hlavatá. Takové pečivo totiž obsahuje víc vlákniny, vitaminů a minerálů. Navíc bývá chutnější a déle vydrží.

Proč potřebujeme vlákninu

Nejdůležitějším kritériem při výběru pečiva je obsah vlákniny a obsah sodíku. Zdravé pečivo obsahuje co nejvíce vlákniny a co nejmenší podíl sodíku.

"Vláknina je pro člověka velmi důležitá, přestože neslouží jako zdroj energie. Dobře sytí, pomáhá tedy při hubnutí a má přínos i pro diabetiky, zpomaluje pasáž střevem, snižuje glykemický index potravin, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržovat stálou hladinu krevního cukru. Má velký význam pro zdraví střeva, pomáhá chránit před rakovinou tlustého střeva a je i prevencí zácpy," upozorňuje výživová specialistka.

Denní příjem vlákniny dospělého člověka by měl být alespoň 25 g, realita ovšem bývá méně než poloviční.

Chcete-li pečivo s vysokým podílem vlákniny, mělo by obsahovat šest a víc procent vlákniny, tedy šest gramů na 100 gramů. Anebo výrobek musí mít označení "S vysokým obsahem vlákniny".

Na co si dát pozor

Nejčastější chybou bývá, že zaměňujeme cereální pečivo za celozrnné pečivo a obarvené pečivo za tmavé. Mnohdy také považujeme za celozrnné pečivo, které je posypané semínky, nicméně je vyrobeno z bílé mouky.

Vyšší obsah vlákniny obsahuje celozrnné pečivo, což znamená, že je vyrobeno z celé obilky, tedy že při výrobě nebyla odstraněna otruba, klíček. To platí i pro grahamové pečivo, které je zárukou celozrnnosti.

Druhy pečiva

cereální = vyrobené z mouky
vícezrnné = vyrobené z více druhů mouky (nemusí vůbec obsahovat mouku celozrnnou)
celozrnné = obsah celozrnné mouky je alespoň 80 %

Pokud si kupujete takzvané vícezrnné pečivo, znamená to, že je vyrobeno z několika druhů mouky - pšeničné, žitné, ovesné.

"Ale vůbec to neznamená, že tam najdete mouku celozrnnou," upozorňuje Karolína Hlavatá. Další "nebezpečí" představuje pečivo tmavé barvy.

"Tmavá barva není zárukou pečiva celozrnného. Co je tmavé, může být obarvené nebo žitné," říká Petr Havlíček.

Neznalé zákazníky mohou klamat kaiserky, některé z nabízeného pečiva na první pohled vypadají nejvíce jako celozrnné: mají tmavou barvu a jsou na nich zrníčka. Jenže zdání klame.

"Hrubé vlákniny je tam opravdu minimální množství," konstatuje Havlíček, podle něhož jsou populární kaiserky spíše z bílé mouky.

Odborníci

PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.
Od roku 2003 pracuje jako dietolog v Endokrinologickém ústavu v Praze. Publikuje v domácích i zahraničních časopisech, aktivně se účastní kongresů, konferencí a přednáškových akcí pro odbornou i laickou veřejnost.

Ing. Petr Havlíček
Problematikou stravování se zabývá již přes dvacet let. Zprvu působil jako konzultant významných českých vrcholových sportovců (např. Kateřina Neumannová, Roman Šebrle). V současné době pracuje v nestátním zdravotnickém zařízení Centrum Vittore, kde pomáhá lidem řešit problémy způsobené životním stylem, například s obezitou a nadváhou.

Pečivo ano, ale vybírejte

Podle Havlíčka není správné, aby se lidé pečivu vyhýbali, jak doporučují někteří výživoví poradci. Musí jen dobře vybírat.

"Pečivo ano, ale kvalitní a celozrnné," dodává Petr Havlíček.

Obiloviny a výrobky z nich (tedy i pečivo) mají tvořit základ jídelníčku, protože převládající živinou jsou sacharidy, které slouží jako zdroj energie. Podle výživové pyramidy bychom za den měli sníst 5-11 porcí ze skupiny obilovin. Za porci je považován jeden kus pečiva, krajíc chleba, kopeček rýže, 2 knedlíky, naběračka těstovin.

"Z hlediska počtu porcí za den záleží na věku, pohlaví a výši fyzické aktivity. Tedy žena středního věku s normální hmotností a přiměřeným pohybem si může dovolit sníst denně 5-6 porcí ze skupiny příloh, fyzicky aktivní, štíhlý muž může sníst až zmíněných 11 porcí," vysvětluje Hlavatá.

"Pokud potřebuji zhubnout, je dobré počet porcí pečiva a příloh omezit, nikoli vynechávat, a to na např. 1 kus pečiva ráno, v poledne si dopřát přílohu (1-2 porce) a večer si ponechat ještě jednu porci k večeři," dodává.

Pečivo a děti

Co se týká výběru pečiva pro dítě, důležité je kupovat pečivo bez slaného posypu, u meších dětí i bez semínek.

Celozrnné pečivo můžeme zařazovat od 2 let věku dítěte. Důvodem je, že vyšší podíl vlákniny ve stravě malých dětí může způsobit horší vstřebávání železa a vápníku.

"Potraviny o vysokém obsahu vlákniny (tedy i celozrnné pečivo) zvětšují objem žaludku, dobře sytí a dítě by pak mohlo sníst méně dalších potravin," upozorňuje výživová poradkyně.