Adolescenti nevědí, jak a co jíst. Základem je zdravé jídlo z domova

  • 163
Přes den jídlo z rychlého občerstvení, energetické nápoje, večer pivo, výjimkou není ani tvrdý alkohol. Na druhou stranu zase veganství, nebo různé diety. To jsou stravovací neduhy současných dospívajících.

Zatímco u dětí je častým problémem nadváha a obezita, potíže dospívajících se v následujících letech rozšiřují. Často začnou inklinovat k alternativním způsobům stravování, v případě dívek zejména k omezujícím dietám. 

V současnosti mezi mladými lidmi bodují směry jako vegetariánství nebo veganství, které ale pro dospívající organismus nejsou podle odborníků vhodné. Pro mladé lidi často představují hlavně cestu, jak se odlišit.

Společné večeře u rodinného stolu

Ohlídat jídelníček adolescenta není jednoduché. Základní přehled tak můžete získat hlavně společným stolováním. Proto je dobré zvykat děti na společné snídaně a večeře během týdne a víkendové obědy již od malička.

„Je to jednoduchý způsob, jak odhalíte, zda váš dospívající potomek záměrně nevynechává některé druhy potravin nebo dokonce celé jídlo. Stejně tak získáte přehled o tom, jestli nejí příliš mnoho, nebo naopak nedostatečně. Obezřetnost je na místě, každý třetí adolescent například vůbec nesnídá,“ radí dietoložka Karolína Hlavatá.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). 

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Vím, co jím

Pokud máte obavy, že se vaše dospívající dítě živí hlavně bagetami, sladkými nápoji, případně uzeninami a smaženými pokrmy, připravujte doma zcela odlišné pokrmy. Zařazujte pravidelně ryby, k jídlu vždy dávejte salát. Zaměřte se na pestrou nabídku různých druhů masa, které jsou kvalitním zdrojem bílkovin.

Nebezpečí školních automatů

Pro stravování dospívajících představují problém také školní automaty. „Jejich nabídka není slavná - obvykle zcela chybí ovoce a zelenina, zpravidla i mléčné výrobky. Za nákupem v automatech obvykle stojí nedostatečná vůle rodičů připravovat potomkům svačinu,“ vysvětluje dietoložka.

Zatímco v 1. třídě si svačinu nosí 90 % dětí, v 8. třídě je to jen 54 %. Kolem 15. roku věku už ale děti často rozhodují o tom, co si koupí.

Dívky v soukolí diet

Velký problém zejména u dospívajících dívek představují diety. Omezují se nejen v konzumaci některých konkrétních potravin, ale často si záměrně zmenšují porce nebo omezují energetický příjem. Jenže dívky naléhání rodičů příliš nezajímá.

„Mladí lidé slyší na argumenty dotýkající se jejich vzhledu. Na dívky často funguje to, že příliš nízká hmotnost způsobuje vypadávání vlasů nebo nekvalitní pleť,“ radí výživový specialista Petr Havlíček.

Pokud u dospívajících dětí zjistíte, že mají problém s dostatečným příjmem stravy nebo propadají jakékoliv závislosti, nestyďte se obrátit na odborníka.

„Obecné poučky v mnoha případech nepomohou a například dlouhodobě snížený příjem energie obvykle ještě zpomalí metabolismus,“ varuje výživový specialista.

Kromě kvalitní a vyvážené stravy myslete u dospívajících dětí také na dostatek pohybu, který jim většinou chybí. 

Příběh Andrey je ukázkový

Problém se stravováním má i dospívající dívka Andrea, která se se svými stravovacími problémy svěřila odborníkům v dnešním díle videoseriálu Vím, co jím. 

Andrea jí výhradně ve fast foodech, pije sladké nápoje a večer si dá pivo. Ráno ji bolí žaludek, je unavená. Ale neví, jak a co by měla jíst, aby se cítila lépe.

„V mém okruhu jsme na tom všichni stejně. Taky je jim špatně, ale nikdo s tím nic nedělá,“ říká. Dospívající děti totiž mnohdy neví, jak stravovací režim změnit. 

Celý příběh Andrey a rady, jak vést děti ke zdravému životnímu stylu, si prohlédněte ve videu.

Vyvážený jídelníček pro dospívající dítě

Energie cca 10 500 kJ

Snídaně: 100 g dalamánek, 25 g šunka, 20 g sýr eidam 30%, 50 g paprika, 100 g rajče, (margarín nebo máslo)

Svačina: 150 g ovoce, 50 g celozrnný rohlík, (margarín, pomazánkové máslo nebo máslo)

Oběd: Bramborová polévka, kuře na čínský způsob, 40 g rýže, 50 g piškot

Svačina: 40 g kneckebrot, 150 g jogurt bílý, 150 g ovoce, 20 g ořechy

Večeře: 2 krajíce chleba, 40 g budapešťská pomazánka, 150 g paprika