Ona

Vezmou rakovině sílu

P r a h a - Zhruba desítka pacientů, kteří podstoupili experiment s novou metodou léčby rakoviny, devitalizací, nemá žádné komplikace. Potvrdili to lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně a Fakultní nemocnice v Praze na Bulovce, jimž pokus povolila vědecká rada ministerstva zdravotnictví. Právě o obavu z vážných komplikací opírala Česká chirurgická společnost svůj odpor vůči tomu, aby se metoda už začala zkoušet na lidech. Znamená to tedy, že jejich obavy byly zbytečné? To zatím nikoli.

Lékaři totiž smějí v rámci experimentu podvazovat (a postupně nechat odumřít) jen metastázy nádorů, a nikoli celé orgány, jak to dělal obhájce této metody Karel Fortýn. U metastáz je riziko komplikací podstatně nižší.

"Nanejvýš by se vytvořil nějaký absces na kůži a ten bychom dokázali odstranit," uvedl ředitel Masarykova ústavu Jan Žaloudík. Šéf chirurgie na Bulovce František Antoš dodal: "Vybrali jsme pacienty, u nichž bylo riziko komplikací nejnižší. Aby to ten experiment nezabilo hned v počátku."

Období, v němž komplikace nejvíce hrozí, už pominulo. Teď je třeba čekat na první závěry, zda metoda opravdu funguje, jak si její propagátoři slibují: že totiž odumírající orgán (v tomto případě jen metastáza) vyvolá imunitní reakci a rakovina se vyléčí.

Místní efekt budou moci lékaři posoudit teprve za několik měsíců, celkový v průběhu dvou let.

Někteří lékaři už devitalizaci prováděli načerno. "Z některých pracovišť mám informace, že komplikace nebyly, naopak vím asi o dvou případech, které bylo nutné řešit novou operací," řekl k tomu Žaloudík.