Doporučujeme

Vepřové nudličky s bylinkovou rýží

Vepřové nudličky s bylinkovou rýží | foto: Profimedia.cz

Velká jarní kuchařka: jídla, po kterých se budete cítit lépe

  • 8
Nejlepší recept na jarní únavu je spánek, čerstvý vzduch a strava plná vitaminů. My jsme se zaměřili právě na to, co máte na stole. Vyzkoušejte naše recepty a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Rychlé večeře

Rychlé neznamená nudné. Zapomeňme na "mazané" večeře, do půlhodiny může na stole vonět i teplé jídlo.

Pórková polévka

Příprava: 20 minut

* 2 pórky * 2 lžíce másla * 1,25 l zeleninového vývaru nebo vody * sůl a mletý pepř * 2 vejce * kůra a šťáva z jednoho velkého citronu * hrst majoránky * 200 ml šlehačky

1. Pórek očistíme a odstraníme zavadlé tmavě zelené listy. Důkladně ho propláchneme pod tekoucí studenou vodou a nakrájíme na kolečka. V hrnci rozehřejeme máslo, vsypeme pórek, osmahneme ho a opékáme na mírném ohni, dokud nezvláční, stačí tak 5 minut.

2. Potom přilijeme vroucí vývar nebo horkou vodu, osolíme, opepříme a vaříme dalších 5–10 minut doměkka. Stáhneme z ohně a vmícháme najemno usekanou čerstvou majoránku. V misce prošleháme vejce s citronovou šťávou do pěny a vlijeme za stálého prošlehávání do hotové polévky.

3. Polévka se již nesmí vařit, aby se vejce nesrazila. Polévku prošleháme, podle potřeby dochutíme solí a pepřem a jednotlivé porce zdobíme smetanou a kůrou z dobře omytého citronu.

Náš tip:
Místo celými vejci zjemněte polévku pouze žloutky. Musíte jich ale pak použít dvojnásobné množství.

Vepřové nudličky s bylinkovou rýží

Příprava: 25 - 30 minut

* 600 g vepřové kýty * 2–3 lžíce oleje * sůl a mletý pepř
* snítka rozmarýnu * 2 stroužky česneku * 1 červená paprika * 2 menší mrkve * 200 g cukrového hrášku
* 2 hrsti černých oliv * 4 porce dušené rýže * 1 lžíce másla * 2 lžíce rozmarýnu

1. Maso nakrájíme na nudličky, zeleninu na větší kousky. V hlubší pánvi nebo kastrolu rozpálíme olej a maso zprudka opečeme. Okořeníme rozmarýnem, opepříme a přidáme nadrobno pokrájený česnek, papriky, mrkev a opékáme, dokud zelenina nezkřehne.

2. Nakonec přidáme překrájené lusky, olivy a společně ještě chvíli opékáme na mírnějším ohni. Směs osolíme. Vařenou nebo dušenou rýži promícháme s máslem a rozmarýnem a podáváme s masem a zeleninou.

Kuskus s mandlemi a kuřecími filety

Příprava: 10 minut + opékání a dušení

* 250 g kuskusu * 1 lžička ml. zázvoru * 1 lžička ml. rozmarýnu * 4 lžíce olivového oleje * šťáva z 1 citronu
* 1 lžička citr. kůry * sůl a mletý bílý pepř * 4 kuřecí prsíčka * 1 lžíce meruňkové zavařeniny * 1 lžíce másla
* 250 g cukrového hrášku * 1 větší karotka * 100 g neloupaných mandlí *menší svazek bazalky

1. Kuskus promícháme se zázvorem, rozmarýnem a zalijeme vroucí vodou podle návodu na obalu. Když tekutina vsákne, vmícháme 2 lžíce olivového oleje a ochutíme citronovou šťávou, kůrou a solí. Kuřecí prsa omyjeme, osolíme, opepříme a zprudka opečeme v pánvi na rozpáleném zbylém oleji po obou stranách.

2. Opečené maso vyjmeme, potřeme meruňkovou zavařeninou rozmíchanou s troškou vody a uchováme v teple. V hlubší pánvi rozpustíme máslo, osmahneme na něm lusky a na kolečka nakrájenou karotku. Osolíme, přidáme kuřecí prsa a společně doděláme pod poklicí, dokud zelenina nezkřehne a maso se nepropeče.

3. Ke konci přidáme mandle a společně krátce prohřejeme. Maso nakrájíme na plátky a podáváme s čerstvými lístky bazalky.

STEJNĚ JAKO KUSKUS VÁM POSLOUŽÍ BULGUR. JAK NA NĚJ? 

Co to vlastně bulgur je? Ve své podstatě pšenice, ale naklíčená, předvařená, znovu usušená a nahrubo nadrcená. Právě díky tomu je pak velmi snadná jeho další úprava. Má vysoký obsah vlákniny, nízký obsah tuku. Pokud ho vaříme, je měkký už za dvacet minut. Nejslavnější je marocký salát tabouleh – kombinace bulguru, rajčat a množství sekané petrželky. Vyzkoušejte ho všude, kde byste jinak sáhli po kuskusu nebo rýži. Jeho oříšková chuť vás nadchne.

Salát se sezamovým lososem

Příprava: 15 minut + 15 minut pečení

* filet z lososa 600–800 g * 80–100 g sezamu * 400–500 g směsi různých listů salátů * 1 svazek ředkviček

Na dresink: 
* 6 lžic olivového oleje * 2 lžíce vinného octa * 1 lžíce hrubozrnné hořčice * cukr nebo med

1. Filet z lososa očistíme, omyjeme, osušíme, osolíme , opepříme a obalíme v sezamu. Filet přeneseme na plech vyložený pečícím papírem, potřeným olejem a pečeme v předehřáté troubě při 180 stupních asi 15 minut. V misce prošleháme metličkou všechny suroviny na dresink. Listy salátu omyjeme a necháme okapat nebo osušíme.

2. Větší listy natrháme na menší kousky. Ředkvičky očistíme, omyjeme a nakrájíme na tenké plátky. Všechnu zeleninu rovnoměrně rozdělíme na talíře. Ostrým nožem nakrájíme upečeného lososa na porce a podáváme se salátem zakápnutým připravenou zálivkou, s petrželkou a skrojky citronu.

Náš tip:
Salát můžete pouze zakapat kvalitním olejem, poprášit čerstvě drceným pepřem a podávat s plátky citronu.

Červená čočka s ananasem s chilli papričkami

Příprava: 20 - 25 minut

* 400 g červené čočky * 1 lžička mletého zázvoru
* 2 lžíce olivového oleje * 2–4 pálivé papričky, červené a zelené * dužina z 1 menšího ananasu * 2 jarní cibulky s natí * sůl a mletý pepř * třtinový cukr a citronová šťáva na dochucení

1. Ananas okrájíme, vykrojíme tuhý střed a dužinu nakrájíme na kousky a dáme i se šťávou, kterou ananas pustil, do misky. Papričky zbavíme semínek a nakrájíme na tenké proužky. Cibulku i s natí nakrájíme na kolečka. Čočku uvaříme ve vodě s mletým zázvorem doměkka a scedíme.

2. V pánvi rozpálíme olej, vsypeme nakrájené papričky a chvíli je opékáme. Přidáme cibulku, nakrájený ananas, osmahneme, přilijeme šťávu z ananasu a dusíme 5 minut. Přidáme čočku, dochutíme solí a pepřem, promícháme a společně prohřejeme. Podle chuti můžeme doladit trochou cukru a citronovou šťávou.

Dobrá rada:
Čerstvý ananas nahraďte kompotovaným. Červenou čočku předem nenamáčejte, také ji můžete přidat syrovou k podušenému základu, zalít trochou vody a společně udusit doměkka.

Jarní omáčky

Tyhle tak trochu jiné omáčky určitě osvěží zavedený repertoár každé kuchyně, i té vaší.

Koprová studená omáčka s hořčicí

Příprava: 15 minut

* 4 žloutky uvařené natvrdo * 2 lžíce francouzské hořčice * 250 ml kys. smetany * 3 lžíce šlehačky * sůl a cukr
* svazek kopru

1. Vychladlé uvařené žloutky utřeme nebo propasírujeme přes jemné sítko do mísy, promícháme s hořčicí a trochou citronové šťávy a vymícháme dohladka. Prošleháme s kysanou i sladkou smetanou, trochou cukru a solí.

2. Podle chuti doladíme chuť citronovou šťávou a nakonec vmícháme jemně usekaný omytý kopr. Necháme vychladit a podáváme jako doplněk ke grilovaným rybám i jiným pečeným masům i zelenině.

Křenová studená omáčka s řeřichou

Příprava: 10 minut 

* 150 ml bílého jogurtu * 2 lžíce majonézy * 4 lžíce čerstvého křenu * sůl a cukr * citronová šťáva * 150 ml šlehačky * 1 balení mladé řeřichy

1. Kousek křenu oloupeme a nastrouháme najemno na struhadle. Jogurt důkladně promícháme s majonézou, nastrouhaným křenem, troškou cukru, citronovou šťávou a podle chuti osolíme. Mícháme, dokud se cukr nerozpustí.

2. Vychlazenou smetanu ušleháme do polotuha a zlehka ji přimícháme do omáčky. Podáváme s lístky mladé řeřichy jako doplněk ke smaženým zeleninovým pokrmům, masu, rybám apod.

Cibulová studená omáčka nakyselo

Příprava: 40 - 60 minut

* 600 g červené cibule * 2 stroužky česneku * 2 lžíce oliv. oleje * 100 g rozinek * sůl a mletý pepř * 1/2 lžičky zázvoru * 1/4 lžičky skořice * 2–3 lžíce č. vína * 2 lž. švestkového džemu * cukr krupice dle chuti * ocet dle chuti, nejlépe vinný červený

1. Cibuli nakrájíme na kostičky, česnek nasekáme najemno a zpěníme je na oleji, podlijeme vodou a s rozinkami vaříme asi 20 minut.

2. Osolíme, opepříme, okořeníme, přidáme trochu octa a podle potřeby podlijeme a dusíme doměkka. Když je tekutina téměř vypařená, přidáme víno, džem a ochutíme cukrem, zbylým octem, přisolíme a necháme vařit do zhoustnutí.

3. Vychladlou omáčku podáváme k pečenému masu a minutkám.


  • Vybrali jsme pro Vás